Zestawy mebli ogrodowych do 2500 zł!😍 Upoluj okazję!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ogród permakulturowy – co to jest i jak go założyć? Poznaj zalety permakultury w ogrodzie

Ogród permakulturowy to taki rodzaj uprawy, który nie zakłada ingerencji człowieka. Ogrodnictwo permakulturowe stara się kopiować naturalny rytm i cykl życia przyrody. Czym charakteryzuje się grządka permakulturowa? Jak założyć ogród permakulturowy? Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.

ogród permakulturowy
Fot. Agnieszka Kila Motaczyńska

Ogród permakulturowy – co to jest?

Ogród permakulturowy to taki, w którym ingerencja człowieka jest ograniczona do absolutnego, niezbędnego minimum – i to bez wdrażania środków i metod, które nie występują naturalnie w przyrodzie.

Współczesne ogrodnictwo jest nastawione przede wszystkim na korzyść człowieka. Chcemy, by uprawy były dorodne, obfite i cieszyły oko. W tym celu niejednokrotnie mocno ingerujemy w przyrodę: zarówno mechanicznie (np. przekopując ziemię pod uprawy), jak i chemicznie (stosując nawozy czy środki ochrony roślin). W ten sposób owszem, osiągamy zamierzone efekty, jednak odbywa się to kosztem natury. Często zaburzamy w ten sposób jej naturalny cykl.

Ogrodnictwo permakulturowe to zrównoważony sposób uprawy zakładający, że człowiek nie ingeruje w naturę w żaden sposób. W ogrodzie permakulturowym sadzi się więc między innymi na jednej grządce rośliny o podobnych wymaganiach stanowiskowych, dzięki czemu poradzą sobie same i nie stosuje się żadnych chemicznych środków, takich jak nawozy.

Ogrodnictwo permakulturowe to połączenie zrównoważonego rozwoju, agroleśnictwa, rolnictwa ekologicznego i ekologii. Zakłada obserwowanie życia przyrody i dostosowanie się do niego, a nie ingerencję po to, by zmieniać coś dla własnej wygody.

Ogród permakulturowy – historia idei permakultury

Pierwsza wzmianka o tym, co to jest permakultura, pojawiła się pod koniec lat 70. XX wieku w książce napisanej przez biologa i wykładowcę Billa Mollisona we współpracy z Davidem Holmgrenem – jego absolwentem. Książka Permaculture One to zbiór wiedzy, jaką posiedli przez kilka lat rozważań i pracy nad zrównoważoną uprawą.

Pojęcie permakultury w ogrodzie zostało doprecyzowane w późniejszych latach – jako pewna idea współpracy z przyrodą, a nie występowania przeciwko niej, chcąc osiągnąć jak największe korzyści dla siebie.

Dziś, gdy trend ukłonu wobec ekologii i upraw bez chemii ma się coraz lepiej, ogrodnictwo permakulturowe zyskuje coraz więcej na znaczeniu i cieszy się coraz większą popularnością.

Dowiedz się więcej: Modny ogród – sprawdź najnowsze trendy ogrodowe

Fotel ogrodowy Morrers rattan czarny

Fotel ogrodowy Morrers rattan czarny

1322 zł
Cena regularna: 1469 zł
Najniższa cena: 1315 zł
Fotel wiszący Comfordle wiklinowy naturalny brąz

Fotel wiszący Comfordle wiklinowy naturalny brąz

1196 zł
Cena regularna: 1329 zł
Najniższa cena: 1196 zł
Fotel ogrodowy Blacce czarny/biały

Fotel ogrodowy Blacce czarny/biały

1304 zł
Cena regularna: 1449 zł
Najniższa cena: 1308 zł
Fotel wiszący Comfordle wiklinowy czarny

Fotel wiszący Comfordle wiklinowy czarny

1196 zł
Cena regularna: 1329 zł
Najniższa cena: 1196 zł

Jak założyć ogród permakulturowy? Najważniejsze zasady

Idea ekologicznego i zrównoważonego podejścia do uprawy jest Ci bliska? Z pewnością więc dobrze zrozumiesz filozofię permakulturowego ogrodnictwa. Przyroda nie składa się z pojedynczych elementów, a jest całością, w której każdy, nawet najdrobniejszy element wzajemnie na siebie oddziałuje: zarówno rośliny, jak i owady, ptaki czy zwierzęta. Jeśli więc chcesz założyć permakulturowy ogród, musisz nastawić się na to, że będzie on zupełnie inny niż typowy ogród z równymi grządkami i meblami ogrodowymi.

Jakie są najważniejsze założenia uprawy ogrodu permakulturowego? Podstawowe zasady to:

  • obserwacja przyrody – i jej zrozumienie. Ogród i wszystko, co się w nim znajduje, trzeba traktować jako jedność, w której wszystko ze sobą współżyje i na siebie wzajemnie oddziałuje;
  • wykorzystywanie naturalnych zasobów – tylko i wyłącznie! W ogrodnictwie permakulturowym nie sięga się po żadne środki chemiczne. Jeśli nawadnianie – to wodą deszczową. Jeśli nawożenie – to wyłącznie naturalnym kompostem. Ogrodnictwo permakulturowe nie zakłada również kopania czy orania gleby – w naturze nikt i nic tego przecież nie robi!
  • minimalizowanie strat – w przyrodzie nic się nie marnuje: to, co umiera, zasila coś innego. Dlatego jeśli chcesz założyć ogród permakulturowy, musisz zaobserwować cykl życia przyrody i się do niego dostosować;
  • harmonia – jeśli obok siebie posadzisz rośliny, które mają podobne wymagania środowiskowe, dobrze poradzą sobie same – a Tobie pozostanie obserwować, jak kawałek przyrody w Twoim ogródku ma się świetnie!

Ogród permakulturowy powinien być także przyjazny wszystkim gatunkom owadów, ptaków i zwierząt – w końcu w naturze wszystko ze sobą współegzystuje. Człowiek powinien być więc bardziej obserwatorem niż elementem tej układanki.

Permakulturowy ogród warzywny – jak go założyć?

Jak założyć permakulturowy ogródek warzywny? Przede wszystkim określ warunki, jakie panują w regionie, w którym mieszkasz. To pozwoli na wybranie takich warzyw do uprawy, które poradzą sobie w nim bez potrzeby wspomagania ich. Nie bez znaczenia pozostają również wymagania glebowe. Podstawą jest więc określenie, jakiego rodzaju jest podłoże w Twoim ogródku. Dzięki temu permakulturowa uprawa warzyw będzie o wiele łatwiejsza.

Warzywniak permakulturowy będzie również dawał lepsze i bardziej obfite plony, jeśli siew i sadzenie przeprowadzisz według naturalnego kalendarza siewu.

Podwyższona grządka permakulturowa to dobre rozwiązanie. Po pierwsze – dzięki temu zyskasz więcej miejsca na uprawę. Po drugie – rosnące w ten sposób różne gatunki stworzą oryginalny mikroklimat!

W permakulturowym warzywniaku zapomnij również o porządku – sadzenie warzyw w równych odstępach co prawda nie jest wielkim błędem, jednak o wiele lepiej zainspirować się naturą. W przyrodzie nasiona kiełkują tam, gdzie spadną niesione wiatrem. Jeśli więc wysiewasz warzywa, nasionka po prostu rozrzuć – tak, jak zrobiłby to wiatr.

Sprawdź także: Jak oddzielić ogród warzywny od ogrodu?

Uprawa permakulturowa – jakie ma zalety?

Dlaczego warto uprawiać ogród w myśl permakultury? Najważniejsze zalety to:

  • zdrowsze uprawy – zero chemii, zero ingerencji ludzkiej – po prostu patrzysz, jak natura doskonale radzi sobie sama i zastanawiasz się, po co wcześniej były te wszystkie zabiegi. Dodatkowo masz pełną gwarancję, że to, co urośnie, jest wolne od wszelkiej chemii. Ekologicznie, zdrowo i z korzyścią dla ekosystemu!
  • mniej pracy w ogrodzie – bo poradzi sobie sam. Dzięki temu, że ogród rośnie poniekąd „na dziko”, wytwarza się inny mikroklimat niż w przypadku upraw sterowanych przez człowieka. Tym samym rośliny mają zupełnie inną odporność na choroby czy inwazje szkodników;
  • harmonia z naturą – zmiany klimatyczne postępujące na całym świecie sprawiają, że wiele gatunków roślin, owadów, ptaków i zwierząt wymiera. Ogródek permakulturowy to ukłon w stronę przyrody. Jeden ogródek może nie zmieni wiele w skali całego świata, jednak pozwala zadbać o lokalną przyrodę – to już zawsze coś! Jeśli takich ogródków będzie więcej i więcej, będą mieć realny wpływ na naturę.

Potencjalną wadą, która może Ci przeszkadzać, jeśli zależy Ci na obfitych i pięknych plonach, może być jedynie to, że niekoniecznie uzyskasz takie efekty w pierwszym roku uprawy.

Krzesło brazylijskie Lonteso białe

Krzesło brazylijskie Lonteso białe

279 zł
Hamak Genso 315 cm z drewnianym stelażem beżowy

Hamak Genso 315 cm z drewnianym stelażem beżowy

1139 zł

Jak zmienić klasyczny ogród w permakulturowy?

Masz już ogród i uprawiasz go w tradycyjny sposób, jednak chcesz przejść na metodę uprawy, jaką jest permakultura? Jak zacząć przygodę ze zrównoważonym ogrodnictwem w takiej sytuacji?

Taka zmiana jak najbardziej jest możliwa, jednak wymaga cierpliwości i pewnego nakładu pracy. Do wyboru masz albo całkowite skopanie ogrodu i pozbycie się wszelkiej roślinności, która się w nim znajduje, albo wprowadzanie zmian etapami, rozłożonymi w czasie.

Zdecydowanie łatwiejszym i mniej drastycznym sposobem będzie oczywiście ten drugi. W przypadku roślin jednorocznych – pozostaw je na grządkach. Rozłożą się i tym samym wzbogacą glebę, a to już pierwszy krok! Do nawożenia podłoża użyj tego, co znajdziesz: liści, trawy, gałęzi czy spadów.

Ogrody permakulturowe cieszą się coraz większą popularnością – zwłaszcza wśród miłośników ekologicznego trybu życia. Permakultura w Polsce nie jest powszechnym trendem, jednak na szczęście jego zwolenników sukcesywnie przybywa. Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie – w tym przypadku od swojego ogródka!


Inne artykuły w tej kategorii

Krzewy ozdobne wieloletnie – jakie wybrać do ogrodu?

Krzewy ozdobne wieloletnie – jakie wybrać do ogrodu?

Olejowanie tarasu – instrukcja olejowania tarasu krok po kroku

Olejowanie tarasu – instrukcja olejowania tarasu krok po kroku

Balkon francuski – co to jest i jak zaaranżować balkon typu francuskiego?

Balkon francuski – co to jest i jak zaaranżować balkon typu francuskiego?

Ogród w najmodniejszych kolorach roku – Very Peri czy Orchid Flower? Sprawdź inspiracje i pomysły

Ogród w najmodniejszych kolorach roku – Very Peri czy Orchid Flower? Sprawdź inspiracje i pomysły

Ogród jesienią. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Ogród jesienią. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Wąski ogród – aranżacje i porady. Jak optycznie poszerzyć długi i wąski ogród?

Wąski ogród – aranżacje i porady. Jak optycznie poszerzyć długi i wąski ogród?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.