Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Biała kuchnia z czarnym blatem – jak urządzić? Inspiracje i pomysły

Czerń i biel. Barwy dla jednych monotonne, dla innych fascynujące w swojej prostocie. Ich zestawienie jest jednocześnie wyrafinowane i wymagające – z jednej strony tworzy w pomieszczeniu efekt glamour, kreuje wrażenie nowoczesności i harmonii, z drugiej jest prawdziwym egzaminem z kreatywności. Wymaga dobrze dobranych mebli i przemyślanych aranżacji, ciekawych dodatków i interesujących faktur.

Połączenie czerni i bieli szczególnie sprawdzi się w kuchni – nada temu kojarzącemu się użytkowo pomieszczeniu elegancji, która nikogo nie pozostawi obojętnym. Przedstawiamy zestaw porad i inspiracji, które pomogą samodzielnie urządzić kuchnię w oparciu o te dwa silnie kontrastujące kolory. Aby nie zagubić się w wielu wariantach czarno-białych aranżacji, proponujemy rozpocząć od bezpiecznej bazy, jaką będą białe meble, zaś czerń wprowadzić jako kolor kuchennych blatów.

Biała kuchnia z czarnym blatem – jakie ściany dobrać?

Podstawowym elementem, który należy wybrać do białej kuchni z czarnym blatem, jest kolor ścian. W oczywisty sposób to one będą tłem dla całej aranżacji i to od ich barwy zależy, jak będą się prezentować meble. Najprostszym wariantem jest pomalowanie ścian na biało – jest to rozwiązanie bardzo klasyczne, wręcz oczywiste i może nieco banalne, ale mające swoje zalety. Połączenie białych ścian z białymi szafkami stworzy przyjemną dla oka całość, wprowadzi do pomieszczenia świeżość i lekkość. Jeśli kuchnia nie jest zbyt duża nada jej przestronność, jeśli nie ma w niej zbyt wiele naturalnego światła – rozjaśni ją.

Alternatywną i o wiele bardziej odważną opcją są ściany w kolorze czarnym. Będą one intensywnie kontrastować z białymi meblami, sprawią, że szafki kuchenne wydadzą się bardziej wyraziste, a ich styl i faktury będą o wiele lepiej widoczne. Czarne ściany nadadzą wnętrzu zdecydowania, dlatego też dobrze sprawdzą się w męskich mieszkaniach, których właściciele lubią minimalizm lub chcą podkreślić swój silny charakter. Ale uwaga: czerń jest zdradliwa i niezbyt dobrze sprawdzi się w kuchniach, które są małe lub cierpią na niedostatki naturalnego światła – ciemny kolor ścian optycznie je zmniejszy lub sprawi, że wnętrze stanie się jeszcze bardziej ponure.

Podczas dekorowania ścian białej kuchni warto pobawić się fakturami i wzorami. Jeśli lubimy styl industrialny, możemy pokusić się o odsłonięcie cegieł i pomalowanie ich na czarno lub biało. Jeśli wolimy gładź, możemy wykorzystać szablony do dekorowania i za ich pomocą nanieść na ściany różne aplikacje, na przykład subtelne wzory kwiatów czy lecących ptaków.

Wiele możliwości otwierają też płytki ceramiczne. Najlepiej sprawdzą się te o małych rozmiarach, z których da się ułożyć czarno-białe wzory. Tak skomponowaną mozaiką możemy oczywiście pokryć wszystkie ściany, jednak jeszcze lepiej sprawdzi się umieszczenie kompozycji tylko na wybranym obszarze – na jednej ścianie lub na przykład tuż nad zlewozmywakiem czy kuchenką. Będzie to miało wymiar praktyczny – kafelki ułatwią sprzątanie, ale stworzą również interesujący efekt estetyczny, bowiem mozaika będzie wyrazistym przerywnikiem w uporządkowanej aranżacji.

Bardzo modnym wykończeniem kuchni czarno-białej jest srebro. Lustrzane płytki srebrne świetnie nadadzą się do wystroju kuchni w stylu glamour. Znakomitym sposobem na urozmaicenie kuchni i nadania jej eleganckiego sznytu jest także kamień naturalny. Czarny marmur jest ponadczasowy.

Jakie jeszcze mogą być ściany w białej kuchni z czarnym blatem? Jeśli lubimy nieoczywiste rozwiązania jedną ze ścian możemy pomalować na zupełnie inną barwę, najlepiej stonowaną jak na przykład szarość lub błękit. Odważni mogą jednak postąpić odwrotnie i zaeksperymentować z kolorami nasyconymi i drapieżnymi – żółtym czy nawet czerwonym.

Jaka podłoga w białej kuchni z czarnym blatem?

W przypadku podłogi przede wszystkim musimy wybrać materiał, którym zostanie wyłożona. W kuchni oczywiście najbardziej praktyczne będą kafelki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby posłużyć się też panelami czy deskami, zwłaszcza gdy posiadamy aneks kuchenny otwarty na salon i jadalnię. Podobnie jak w przypadku ścian dla podłogi biel będzie pierwszym nasuwającym się kolorem. Biała podłoga zestawiona z białymi meblami i białymi ścianami stworzy oszałamiający efekt. Jeśli dobrze oświetlimy pomieszczenie, całość zyska niebywałą zwiewność i niewymuszony wdzięk.

Z kolei czarna podłoga doda wnętrzu powagi i majestatyczności. Zamiast jednolitej czerni możemy wybrać podłogę z deseniem drewna lub marmuru, który nada kuchni jeszcze większą elegancję. W przypadku kafelków rewelacyjnie zadziała ułożenie ich w czarno-białą szachownicę, która zbalansuje połączenie białych mebli kuchennych i ścian z czarnymi blatami.

Jeśli chodzi o podłogę, nie musimy ograniczać się tylko do czerni i bieli. Znakomitym rozwiązaniem jest zastosowanie kolorów naturalnego drewna. Jasne i złociste brązy sprawdzą się zwłaszcza w kuchni o niewielkich rozmiarach – ocieplą i rozświetlą pomieszczenie, nadadzą mu bezpretensjonalności z nutą stylu calm&casual. Z kolei ciemne brązy swoją wytwornością dodadzą wnętrzu szyku, powagi i dostojności, a także stworzą piękny kontrast ze śnieżnobiałymi szafkami. Jednak również w tym przypadku należy pamiętać, że ciemne barwy optycznie zmniejszają, dlatego tego typu podłoga najlepiej będzie wyglądać w dość przestronnej kuchni.

Jeśli posiadamy aneks kuchenny, stół i krzesła umieszczone w części jadalnej, możemy postawić na niewielkim dywanie – w kolorze kontrastującym lub harmonizującym z podłogą.

Biała kuchnia, czarny blat… a jakie dodatki?

W kuchni urządzonej według czarno-białego klucza dodatki powinny podkreślać szlachetną prostotę tego zestawienia. Dlatego najbardziej oczywistym kolorem dla bibelotów będzie czerń, biel i szarość, a także srebro i złoto. Ozdobne przedmioty mogą być utrzymane w jednolitych barwach lub posiadać wzory – sprawdzi się motyw szachownicy lub bardziej odważny deseń pasków zebry. Warto też wypróbować kratę, groszki lub minimalistyczne przedstawienia ptaków i roślin.

Można posłużyć się jednym rodzajem wzorów, można zaeksperymentować z większą ich ilością, pamiętając jednak o umiarze. W końcu clou aranżacji w czerni i bieli stanowi pewien ascetyzm – dodatki muszą więc być niezwykle wyważone i starannie dobrane. Oprócz niezbędnych kuchennych przyborów w kuchni warto postawić: wazon z kwiatami, misa na owoce, kilka obrazków na ścianach czy parę ozdobnych poduszek na krzesła. Less is more. W białej kuchni z czarnym blatem kuchennym dobrze sprawdzą się też bibeloty wykonane z drewna lub przezroczystego szkła.

Jako dodatek do wystroju możemy również potraktować krzesła, stołki i fotele. Mogą one rzecz jasna wpisywać się w czarno-białą kolorystykę pomieszczenia, ale żeby nieco ożywić aranżację kuchni, można dobrać je w kontrastujących barwach. Dobrze będą wyglądały krzesła w kolorze szarym i brązowym, możemy też wybrać siedziska o pokryciu żółtym, czerwony czy niebieskim – wprowadzą one do stonowanego wnętrza dużą dawkę energii. Jeśli jesteśmy fanami stylu glamour, możemy zdecydować się na meble z elegancko wyeksponowanymi metalowymi elementami w srebrnym lub złotym kolorze.

Za rodzaj dodatków można też uznać akcesoria gospodarstwa domowego. Jaki kolor sprzętu AGD będzie pasował do białej kuchni i czarnego blatu? Czarny, biały lub srebrny – sprzęty w tych kolorach perfekcyjnie wpiszą się w elegancję kuchni urządzonej w czerni i bieli. Jeżeli chodzi o kolor baterii zlewozmywakowych i zlewozmywaków, to sporo zależy od wykończenia ściany. Wśród zlewozmywaków prym wiedzie kolor czarny wtapiający się w powierzchnię blatu. Podczas aranżacji stawiamy również na zlewozmywaki ceramiczne w kolorze białym, rzadziej wybieramy stalowe warianty. Wśród baterii zlewozmywakowych królują czerń, biel, stal, a także złoto.

Minimalizm połączenia czarnych i białych elementów w wystroju kuchni wbrew pozorom otwiera wiele możliwości aranżacyjnych. Można eksperymentować z zestawieniami tych barw, bawić się fakturami i deseniami, dobierać meble zarówno utrzymane w stylu retro, jak i te o nowoczesnym charakterze. Biel mebli zestawiona na przykład z czarnymi blatami sprawi, że kuchnia stanie się przestrzenią elegancką i inspirującą, służącą nie tylko gotowaniu, ale również przyjemnemu spędzaniu czasu z rodziną i przyjaciółmi.


Inne artykuły w tej kategorii

Co wybrać na ścianę w kuchni? 12 pomysłów, których jeszcze nie znałeś

Co wybrać na ścianę w kuchni? 12 pomysłów, których jeszcze nie znałeś

Mokra robota, czyli jak skompletować zlewozmywak i baterię

Mokra robota, czyli jak skompletować zlewozmywak i baterię

Kuchnia w szarościach – zobacz niesamowitą aranżację naszej Czytelniczki

Kuchnia w szarościach – zobacz niesamowitą aranżację naszej Czytelniczki

Ile kosztuje urządzenie kuchni otwartej na salon?

Ile kosztuje urządzenie kuchni otwartej na salon?

Jaki zlewozmywak pasuje do drewnianego blatu? Podpowiadamy

Jaki zlewozmywak pasuje do drewnianego blatu? Podpowiadamy

Kuchnia z dwoma oknami – jak funkcjonalnie urządzić kuchnię z dwoma oknami?

Kuchnia z dwoma oknami – jak funkcjonalnie urządzić kuchnię z dwoma oknami?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.