Kuchnia zamknięta – wady i zalety
Kuchnia otwarta czy zamknięta? Zastanawiacie się jakie rozwiązanie zastosować u siebie w domu?
Dziś skupimy się na tym bardziej tradycyjnym rozwiązaniu, czyli kuchni zamkniętej, jakby nie patrzeć coraz rzadziej stosowanej we współczesnym projektowaniu wnętrz domów i mieszkań. Zanim jednak podążymy za modą i zdecydujemy się na alternatywne rozwiązanie, jakim jest kuchnia otwarta na salon, poznajmy wady i zalety kuchni zamkniętej.
Zalety:
NIEWIDOCZNY ROZGARDIASZ W KUCHNI
Jeśli nie mamy ochoty sprzątać i zmywać naczyń bezpośrednio po posiłku możemy zamknąć drzwi, iść do gości do salonu i na jakiś czas zapomnieć o bałaganie.
WIĘKSZA SWOBODA PRZY ARANŻACJI WNĘTRZA
Kuchnia otwarta na salon powinna nawiązywać do stylu w jakim został on urządzony. Podczas gdy mieszkanie urządzamy w stylu nowoczesnym a kuchnię chcielibyśmy mieć prowansalską pozostaje wybór kuchni zamkniętej. W takim przypadku różnica stylistyczna nie będzie aż tak nas kuła w oczy.
W zamkniętych kuchniach nie musimy podejmować kompromisów między wygodą a estetyką. Drobne sprzęty mogą pozostać na blacie - nie zależnie od tego czy tworzą wizualny bałagan, duże sprzęty nie muszą być zabudowane - co jest tańszym rozwiązaniem.
OAZA DLA KUCHARZA
Są osoby, które lubią gotować, ale potrzebują do tego spokoju - zamykają drzwi i pichcą do woli. Dla nich zamknięta kuchnia jest idealna.
BEZPIECZEŃSTWO DZIECI
Poprzez zamknięcie drzwi bądź wstawienie specjalnej chroniącej przed wejściem dzieci do kuchni furtki, mamy pewność, że małe dzieci nie będą miały dostępu do szuflad pełnych niebezpiecznych narządzi czy gorącej płyty indukcyjnej.
ERGONOMIA
W zamkniętych kuchniach łatwiej zagospodarować przestrzeń opierając się na zasadzie trójkąta roboczego. Mamy do dyspozycji więcej ścian, dzięki czemu łatwiej o dłuższy, wygodniejszy blat roboczy oraz większe zróżnicowanie szafek i półek, czego unika się w kuchniach otwartych w celu ujednolicenia zabudowy kuchennej i wpasowania jej w aranżację salonu.
Wady:
POTRZEBNA WIĘKSZA POWIERZCHNIA
Aby zamknięta kuchnia nie wydawała się ciasna, wymaga zdecydowanie większej powierzchni od kuchni otwartej. Minimalna powierzchnia zamkniętej, wygodnej kuchni to około 11 mkw - jednak taka powierzchnia nie pozwoli nam na ciekawe rozwiązania aranżacyjne.
UTRUDNIONA KOMUNIKACJA
Wąskie przejście czy zamknięte drzwi utrudniać mogą swobodne przenoszenie gorących potraw do jadalni czy salonu oraz powrotne znoszenie brudnych naczyń.
IZOLACJA OSOBY GOTUJĄCEJ
Osoby lubiące duża przestrzeń źle się czują w zamkniętych wnętrzach. Zwłaszcza jest to nieprzyjemne, kiedy kuchnia ma niewielką powierzchnię. Osoba, która najczęściej przygotowuje posiłki dla wszystkich domowników może czuć się wyizolowana, gdyż nie uczestniczy w toczącym się równolegle życiu rodzinnym lub towarzyskim.
MIEJSCE DO SPOŻYWANIA POSIŁKÓW
W zamkniętej kuchni przyda się stół przeznaczony na szybkie posiłki. W przypadku dużej powierzchni kuchni nie będzie z tym problemu, jednak w małych kuchniach będziemy musieli szukać innych rozwiązań - może być to np. przedłużony, podwyższony blat roboczy bądź wąski blat przytwierdzony do ściany.
WYMÓG OKNA DOŚWIETLAJĄCEGO
W zamkniętej kuchni bez okna wadą jest brak dostępu do naturalnego światła oraz możliwości naturalnej wentylacji pomieszczenia.
A Wy jakie kuchnie preferujecie? :)