Bohater nowoczesnych aranżacji, czyli jak ratować podłogi i ściany przed banalnością
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Modern Line.
Może być tłem lub wyrazistym elementem wystroju wnętrz. Nieobcy jest mu atrakcyjny wygląd, choć sam w sobie jest niezwykle skromny i praktyczny. Poznajmy lepiej bohatera aranżacji, coraz częściej królującego na podłogach i ścianach naszych mieszkań - beton architektoniczny.
Na pomoc oryginalności
We współczesnych aranżacjach wnętrz najczęściej wykorzystywanymi okładzinami podłogowymi i ściennymi są z pewnością panele, kafelki i drewno. Gdy jednak nie chcemy postawić na rozwiązania typowe i szukamy czegoś, co wyróżni nasze podłogi i ściany z tłumu wielu do siebie podobnych, z pomocą przychodzi nam beton architektoniczny. Ten nowoczesny materiał, który do niedawna zarezerwowany był wyłącznie dla przestrzeni przemysłowych, szturmem podbija salony. Dlaczego tak się dzieje?
Beton… ze wszech stron
Bez względu na to, jakie mamy zdanie na temat betonu, nie można mu odmówić jednego – uniwersalności, a co za tym idzie, umiejętności zaskakiwania.. Okazuje się, że wbrew powszechnie panującej opinii ma on ogromne możliwości aranżacyjne. Może być stosowany praktycznie wszędzie i na wiele sposobów: na podłogach, ścianach, sufitach, jako tło aranżacji, jej składnik główny lub element dekoracyjny. Doskonale odnajduje się nie tylko w przestrzeniach nowoczesnych (choć te stanowią dla niego swoiste „środowisko naturalne”), ale umiejętnie wkomponowany sprawdzi się na podłogach i ścianach pomieszczeń w wielu stylach (tradycyjnym, glamour a nawet kolonialnym czy retro!).
Wszechstronność betonu sprawia, że wykorzystany jako okładzina ścienna lub podłogowa stanie się wyjątkowym głównym elementem wystroju zarówno całego domu, jak i jego otoczenia. Możliwość zastosowania go na zewnątrz pozwala na utrzymanie balkonu, tarasu czy ogrodu w tym samym stylu co wnętrza, a co za tym idzie, na zachowanie spójności aranżacyjnej domu i przestrzeni wokół niego.
Jeśli nie chcemy postawić na tak odważne rozwiązanie, jakim jest dominacja betonu w aranżacji wnętrz, możemy wykorzystać go po prostu jako detal lub element dekoracyjny akcentujący wyjątkowość naszych pomieszczeń. Zastąpienie betonowymi płytami tapety, paneli podłogowych, kafelek w łazience czy kuchni pozwoli na nadanie charakteru każdej, nawet najbardziej banalnej przestrzeni.
Z betonem im do twarzy
Niewątpliwie, do rosnącej popularności betonu przyczynia się jego charakter. Lubi on samotność – prostota i surowe piękno materiału doskonale sprawdzają się we wnętrzach minimalistycznych lub industrialnych (zresztą w takich często dominuje i gra pierwsze skrzypce), ale to dopiero pierwszy rys jego wyjątkowej osobowości. Umiejętnie wykorzystany w aranżacji i zestawiony z innymi materiałami zmienia swoje oblicze – ociepla się i łagodnieje w towarzystwie drewna na podłodze czy cegieł na ścianie, intryguje skromnością w połączeniu z przepychem miękkich tkanin na łóżkach, sofach czy fotelach, zaskakuje szlachetnością w zestawieniu z metalem czy połyskiem laminatu na meblach. Jest niczym kameleon, z tą różnicą, że przeobraża nie tylko siebie, ale i pomieszczenia, w których zagości.
Z betonem w tle
Płaszczyzna z betonowych płyt ma również jedną niepodważalną zaletę: pasuje do wnętrz zarówno ciepłych, jak i zimnych. W salonie, kuchni czy łazience może stanowić jednolite tło dla aranżacji lub być po prostu elementem dekoracyjnym, nadającym pomieszczeniu charakter. Okładzina z płyt w różnych odcieniach bieli i szarości stanowi nietypową kontrastową bazę dla wnętrz o bogatym lub eleganckim wystroju. Na tak jednorodnym tle świetnie prezentują się elementy dekoracyjne i wyposażenie w różnorodnych stylach, kolorach i fakturach. Betonowe płyty umożliwiają również zagospodarowanie płaszczyzny w sposób kreatywny – tworzenie z nich wzorów to nietypowa alternatywa dla kafelkowych mozaik na ścianach lub podłogach.
Mocny jak beton
Jak na każdego bohatera przystało beton architektoniczny charakteryzuje niezwykła wytrzymałość i moc zamknięta w smukłej formie (na rynku dostępne są płyty o grubości już tylko 2. cm przy gabarytach 100x200 cm) . Pokryte specjalnymi impregnatami okładziny można stosować w kuchniach, łazienkach czy pokojach, stosunkowo łatwo utrzymać je w czystości. Ponieważ są odporne na działanie warunków atmosferyczne, mogą być wykorzystywane na tarasach, balkonach i w ogrodach bez obawy o utratę swoich pierwotnych właściwości. Okładziny wykonane z betonowych płyt to wyjątkowa alternatywa dla tych, którzy stawiają na trendy i oryginalność domu i jego otoczenia.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Modern Line.