„Concretny” przepis na niebanalną aranżację wnętrz
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Modern Line.
Samodzielna i niebanalna aranżacja wnętrz? Czemu nie! Przy odrobinie dobrej woli, samozaparcia i zaangażowania stworzenie ciekawego projektu mieszkania jest możliwe. Ale uwaga: choć na pierwszy rzut oka zadanie to wydaje się łatwe (nikt przecież tak dobrze jak my nie wie, co nam się podoba, a Internet aż huczy od wskazówek), musimy uważać, aby nie popaść w wiele pułapek.
Po pierwsze – spora doza umiaru
Zanim przystąpimy do aranżowania naszych wymarzonych i oryginalnych wnętrz, powinniśmy ustalić, w jakim stylu chcielibyśmy je utrzymać. Projekt mieszkania – niezależnie od jego wielkości – powinien być spójny stylistycznie. Raz obrany kurs pomoże nam na każdym etapie tworzenia – będziemy wiedzieli, na co zwracać uwagę podczas doboru wyposażenia do poszczególnych pomieszczeń, a to droga do konsekwentnego budowania wystroju całego wnętrza.. Spójność stylistyczna umożliwia również uniknięcia pułapki, w którą łatwo wpaść, gdy tak wiele nam się podoba i chcemy się wyróżnić oryginalnością – przesady, a co za tym idzie, chaosu.
Po drugie – garść praktyczności
Szukając inspiracji do samodzielnego urządzenia mieszkania, posiłkujemy się zazwyczaj niezliczoną ilością porad i pomysłów znajdujących się w prasie tematycznej i na portalach internetowych. Pamiętajmy jednak, by, wybierając interesujące nas projekty, nie kierować się jedynie wrażeniami estetycznymi! To uchroni nas przed kolejną pułapką, w którą często wpadamy podczas tworzenia aranżacji – stworzeniem wnętrza niefunkcjonalnego. Bo choć w pięknych i odpowiadającym naszym gustom pomieszczeniach możemy czuć się bardzo dobrze, to nawet największy zachwyt szybko zmieni się w frustrację, gdy urocza podłoga będzie trudna do utrzymania w czystości, gustowne meble nie będą mieściły tego, co powinny, a designerskie fotele nie będą nadawały się do wypoczynku. Dobrze zaaranżowanie pomieszczenia muszą więc spełniać oczywisty warunek: być dostosowane do użytkowników i ich wymagań, a za ich atrakcyjnością muszą stać również praktyczność i wygoda.
Po trzecie – szczypta oryginalności
Bezrefleksyjne i wierne naśladowanie to również przyczyna powstawania projektów sztampowych i szablonowych, które, mimo iż są piękne, nie wyróżniają się spośród innych i są kolejną propozycją rodem z katalogu. A tymczasem klucz do stworzenia niebanalnego projektu może być bardzo prosty. Jak radzą niektórzy projektanci wnętrz, by zmienić pomieszczenia zwykłe w niebanalne, wystarczy wybrać jeden wyróżniający wnętrze element – główny składnik - a następnie budować wokół niego całą aranżację. Co może go stanowić? Praktycznie wszystko. Podłoga, ściana, lampa, mebel, drzwi, kominek, nietypowy detal. Wystarczy postawić na odpowiedni dobór materiałów czy kolorów, by pomieszczenie zwykłe zyskało na wyrazistości i wyjątkowości.
Po czwarte – wyrazisty składnik główny
Wybór elementu głównego, wyróżniającego nasze wnętrze, pomoże w stworzeniu projektu niebanalnego. Bo przecież posadzka wcale nie musi być zwyczajna – nieprzeciętny materiał lub wzór sprawią, że to właśnie ona może stać się składnikiem głównym pomieszczenia. Albo tłem dla innych składników kluczowych - nietypowych mebli: stolika, krzesła, sofy. Podobnie jest ze ścianami – odpowiednie zastosowanie kolorów, faktur czy materiałów pomogą nadać wnętrzu wyjątkowy klimat. Czasami wystarczy przearanżować jedną z nich, by pomieszczenie odmieniło swój charakter. Do wyboru mamy naprawdę wiele opcji: tapety, grafiki, fototapety, dekoracyjne tynki. Doskonałym rozwiązaniem jest również tak modny ostatnio beton architektoniczny. Odpowiednie wykorzystanie go sprawi, że może stać się on nie tylko elementem kluczowym poszczególnych pomieszczeń, ale i aranżacji całego wnętrza!
Po piąte – „concretna” baza
Beton architektoniczny posiada jedną, przewyższającą inne materiały zaletę: jest szalenie uniwersalny. Można go zastosować praktycznie w każdym miejscu i na każdej płaszczyźnie domu: w kuchni, łazience, salonie, na podłodze czy ścianie. Świetnie się asymiluje: doskonale współgra z wnętrzami nowoczesnymi, bez problemu odnajdzie się również w aranżacjach bardziej klasycznych, jako kontrastowy stylistycznie dodatek. Jego surowość uspokaja przestrzeń i bardzo dobrze komponuje się z innymi materiałami: drewnem, ceramiką. Oscylujące wokół szarości kolory betonu świetnie współgrają z barwami zarówno soczystymi, jak i stonowanymi. Co to wszystko oznacza? Że betonowe wyroby to idealny, designerski składnik kluczowy każdego pomieszczenia.. To nowoczesna i niebanalna alternatywa dla produktów tradycyjnych: płyty zastąpią panele, kafelki czy tapety, zaś meble z betonu architektonicznego wyróżnią każdą przestrzeń niebanalnym akcentem. Jeśli do tego wszystkiego dodamy, że beton architektoniczny doskonale znosi warunki atmosferyczne i można go wykorzystywać również na zewnątrz (taras, balkon, ogród), a co za tym idzie, utrzymać dom i jego otoczenie w jednej tonacji stylistycznej, okazuje się, że beton to jeden z najlepszych materiałów pozwalających na tworzenie wnętrz niebanalnych.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Modern Line.