Panele podłogowe w sypialni ułożyłem sam!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką SWISS KRONO.
Co kupić, na co zwracać uwagę?
Decydując się na zakup paneli podłogowych musimy dokonać wielu, często niełatwych wyborów. Pierwszym z nich jest oczywiście kolor i wzór naszej podłogi. W tym wypadku nieocenione jest kobiece oko. Warto wykorzystać różnego rodzaju aplikacje typu aranżatory, czy wizualizery do projektowania wnętrz. Dzięki nim bez problemów dobierzemy nie tylko podłogę, ale także kolory ścian i ciekawe dodatki, które wzbogacą nasze wnętrze. Gdy już wybierzemy właściwy odcień, strukturę i rysunek drewna, musimy zastanowić się nad klasą ścieralności, oznaczaną przez producentów symbolem AC. Im wyższa klasa, tym bardziej odporna na ścieranie jest podłoga. W miejscach o małym natężeniu ruchu wystarczą panele z klasą AC3. Panele podłogowe w klasie ścieralności AC4 można z kolei montować w pomieszczeniach mieszkalnych o wysokim natężeniu ruchu oraz w pomieszczeniach użyteczności publicznej o średnim natężeniu ruchu. Panele podłogowe z klasą ścieralności AC5 to wysoka półka produktowa, która zapewni nam odporność na ścieranie w miejscach o wzmożonym natężeniu ruchu, zarówno w przestrzeni domowej jak i użyteczności publicznej.
Jeśli nasze panele będą układane na wodnym ogrzewaniu podłogowym, warto zapytać sprzedawcę o współczynnik oporu cieplnego danej podłogi oraz o odpowiedni podkład do ich ułożenia. Wszystkie niezbędne informacje i parametry techniczne powinny znajdować się na etykiecie produktu. Ciekawym i najszybciej rozwijającym się trendem w podłogach są panele z tzw. fugą w kształcie np. litery V. Podkreśla ona wyjątkowość i różnorodność każdej deski, a także sprawia, że podłoga nabierze bardziej naturalnego wyglądu.
Przed zakupem warto także sprawdzić jaką gwarancję na ścieranie przewidział producent. Markowe panele posiadają od 15 do nawet 30 lat gwarancji!
Dobry podkład sprawi, że podłogą będziemy cieszyć się przez długie lata!
Zakup podłogi to już połowa sukcesu, ale został jeszcze jej montaż… Nieważne, czy układaniem zajmiemy się sami, czy też zlecimy to fachowcowi, musimy pamiętać o doborze odpowiedniego dla naszej podłogi podkładu. Powinien on charakteryzować się wysokimi parametrami paraizolacyjnymi, akustycznymi, termoizolacyjnymi i przede wszystkim powinien wyrównać wszelkie nierówności naszej posadzki. Podkład dobieramy pod kątem rodzaju posadzki na której położymy panele, rodzaju ogrzewania oraz występowania ewentualnych nierówności podłoża. Musi być ono stabilne, suche i pozbawione nierówności większych niż 2mm na metrze bieżącym posadzki. Zawsze warto skorzystać z porady wykwalifikowanego sprzedawcy i zapoznać się z zaleceniami producenta danej podłogi.
To jeszcze nie koniec zakupów! Pamiętajcie o listwach wykończeniowych i przypodłogowych.
Mamy już panele podłogowe, podkład, dobre chęci… ale zapomnieliśmy o wykończeniach na styku podłogi ze ścianą! To one sprawią, że całość będzie wyglądać efektownie. Niektórzy producenci oferują listwy przypodłogowe w odcieniach zakupionych paneli. To najprostsze rozwiązanie, które sprawi, że całość będzie wyglądała spójnie, a my zaoszczędzimy sporo czasu na szukanie pasujących do siebie elementów wykończenia. Bardziej odważni mogą pomyśleć o wyborze materiałów wykończeniowych w innym kolorze, który przełamie kolor podłogi. W tym wypadku bardzo bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie białych listem i cokołów, ale polecamy także inne eksperymenty ...
Montować samodzielnie, czy wezwać fachowca?
To jest moment, w którym panowie mają zdecydowanie większe pole do popisu. Sam montaż nie jest trudny, natomiast warto zorientować się jaki będzie koszt wynajęcia fachowego instalatora. Niektórzy sprzedawcy oferują bowiem takie usługi w cenie zakupionych paneli. Jeśli zdecydujemy się na pomoc specjalisty, warto upewnić się, że postępuje on zgodnie z zaleceniami producenta. Wbrew pozorom technologia wytwarzania i montażu paneli zmienia się bardzo szybko, a czytanie instrukcji montażu nie jest wstydem – nawet dla doświadczonego specjalisty. W przypadku, gdy panele chcemy układać samemu, warto najpierw dokładnie przeczytać instrukcję, a następnie skorzystać z porad, które dany producent zamieścił na swojej stronie internetowej, czy na YouTube.
10 przykazań dobrego montażu i użytkowania:
1.Zawsze, ale to zawsze czytaj instrukcję i stosuj się do zaleceń producenta!
2.Wybieraj markowe produkty, zarówno panele, podkłady jak i materiały wykończeniowe. Najsłabszy element decyduje o jakości całej podłogi. Sprawdź rodzaj podłoża na którym będą układane panele oraz rodzaj ogrzewania w tym pomieszczeniu.
3.Kto pyta nie błądzi. Jeśli masz wątpliwości, to nie bój się pytać i prosić o poradę sprzedawcy, a nawet samego producenta. Fachową pomoc znajdziesz m.in. tutaj http://www.platinium.swisskrono.pl/kontakt
4.Jak się człowiek spieszy… Pamiętaj o „aklimatyzacji” paneli przed ich ułożeniem. 48h wystarczy by panele wyrównały poziom swojej wilgotność z poziomem wilgotności pomieszczenie, gdzie będą układane.
5.Zachowaj etykietę i dowód zakupu. Dzięki temu zidentyfikujesz model swoich paneli nawet po okresie ich produkcji, zgłosisz reklamację, lub dokupisz takie sam albo podobny produkt.
6.Lepiej dźwigać niż ścigać. Kupuj panele z naddatkiem +5% w stosunku do powierzchni montażu. Sprzedawcy często przyjmują zwroty nierozpakowanych paczek, pozostałe deski zachowaj, być może przydadzą się do naprawy uszkodzonych w trakcie użytkowania paneli. Zaoszczędzony czas poświęć na przemyślenie sposobu ułożenia paneli.
7.Chroń podłogę przed stałym kontaktem z wodą i parą wodną! Panele nie nadają się do pomieszczeń, gdzie poziom wilgotności powietrza przekracza 70%. Bardzo ważna jest także ich konserwacja. Panele należy myć wyłącznie lekko wilgotnym mopem lub szmatką!
8.Ostrożnie z detergentami. Do mycia podłogi stosuj środki, dedykowane do konserwacji laminatów podłogowych. Nie używaj past, nabłyszczaczy, wosków - znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zwykła woda!
9.Nawet wysoka klasa ścieralności nie chroni przez uszkodzeniami mechanicznymi! Chroń swoją podłogę przed kontaktem z ziarnami piasku, ostrymi przedmiotami, plastikowymi kółkami foteli itp. Ostre przedmioty podczas tarcia o naszą podłogę mogą powodować zarysowania i uszkodzenia laminatu. Zalecane jest używanie podkładek filcowych pod meble, wycieraczek i mat ochronnych pod fotele biurowe.
10.Dylatacje, dylatacje i jeszcze raz dylatację! Stosuj je pomiędzy podłogą a wszystkimi stałymi elementami pomieszczenia: ściany, futryny, rury, filary.
Po ułożeniu podłogi wskazane jest przetarcie jej wilgotnym mopem lub szmatką, tak by zebrać wszelkie zanieczyszczenia powstałe podczas montażu. Z podłogi możemy korzystać zaraz po jej ułożeniu, czas zatem zabrać się za montaż listew i cokołów. Żeby wykonać to fachowo warto zaopatrzyć się w piłkę ręczną z drobnymi ząbkami oraz korytko kontowe lub piłę umożliwiającą precyzyjne docinanie kątów narożników. Dopiero dobrze wykończona podłoga będzie wyglądać efektownie dając nam satysfakcję z dobrze wykonanej pracy! Teraz pozostaje zaprosić znajomych i pochwalić się naszą własnoręcznie ułożoną podłogą.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką SWISS KRONO.