Modern Line
Modern Line
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

„Concretny” wypoczynek, czyli jak stworzyć wyjątkowe miejsce relaksu w ogrodzie


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Modern Line.


Nieważne: duży, mały nowoczesny czy tradycyjny – z założenia kojarzy się z wypoczynkiem i spędzaniem wolnego czasu. Ogród – traktowany często jako dodatkowe, pomieszczenie – to miejsce, w którym dla celów wypoczynku wydzielamy specjalne strefy. Przekonaj się, w jaki sposób je zaaranżować, by były wyjątkowe i na czasie!

Wielkość ma znaczenie

Wypoczynek wypoczynkowi nierówny, dlatego, planując miejsce ogrodowego relaksu, musimy brać pod uwagę naprawdę wiele rzeczy. Najważniejszą kwestią jest wielkość zielonej przestrzeni, którą dysponujemy, bo to od niej zależy, jak będzie wyglądało miejsce naszego wypoczynku. W dużym ogrodzie zdecydowanie łatwiej o wydzielenie kilku stref, które będą służyły różnym członkom rodziny w ich formach relaksu. Mały ogród stanowi pod tym względem o wiele większe wyzwanie – niewielką przestrzeń należy wtedy maksymalnie sfunkcjonalizować i zuniwersalizować. Aby dobrze przygotować się i zaplanować taką strefę w ogrodzie, najlepiej przed przystąpieniem do pracy odpowiedzieć sobie na 4 proste pytania...

Dla kogo?

Każdy z nas odpoczywa w ogrodzie inaczej – jedni lubią spędzać czas samotnie, inni w otoczeniu przyjaciół i rodziny. „Dla kogo” jest więc podstawowym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać, zanim zaczniemy tworzyć ogrodową strefę relaksu. Wiadomo - inaczej będzie wyglądała ona w przypadku singla, a inaczej, gdy pod uwagę będziemy brać całą rodzinę i przyjaciół. Odpowiedź na pytanie „dla kogo” jest też istotna, by ustalić, w jaki sposób ktoś wypoczywa. Wiedza na ten temat pozwoli na wyznaczenie w ogrodzie miejsca, w którym poszczególne strefy wypoczynku mają się znajdować.

Gdzie w dużym ogrodzie?

Gdy posiadamy ogród duży jesteśmy w najlepszej sytuacji - możemy pozwolić sobie na wydzielenie w nim wielu stref odpowiadających potrzebom różnych użytkowników. Taras z grillem, dużym stołem lub meblami ogrodowymi świetnie sprawdzi się w przypadku osób lubiących spędzać wolny czas w towarzystwie. Miejsce takich spotkań wcale nie musi jednak znajdować się przy domu – usytuowany w pewnym oddaleniu od budynku placyk lub odpowiednio wyposażona altana (nad basenem, w odosobnionej części ogrodu) sprawdzi się wtedy, gdy chcemy, by spotkania przy stole nie kolidowały z życiem domowników. Amatorzy odpoczynku w odosobnieniu i ciszy mogą postawić na tak sprawdzone rozwiązania, jak ogrodowe ławki, hamaki, leżaki, leżanki, fotele lub huśtawki. Miejsca usytuowane w zakątkach oddalonych od domu, osłonięte pergolami, trejażami czy roślinnością zapewnią sporą dozę prywatności i udany wypoczynek z dala od domowego zgiełku. Posiadacze dużych ogrodów są w stanie zapewnić również osobne miejsca dla relaksu dzieciom (place zabaw – powinny znajdować się w niewielkiej odległości od domu, w zasięgu wzroku dorosłych), a dla odpoczywających aktywnie spacerowe ścieżki (z dala od budynku), a nawet boiska, korty tenisowe lub basen.

Gdzie w małym ogrodzie?

Właściciele małych, jednoprzestrzennych ogrodów, gdzie wszystko jest widoczne jak na dłoni, nie są w stanie działać tak swobodnie i muszą sobie radzić inaczej. Do stworzenia odpowiednich stref na odpoczynek może służyć im wiele zabiegów: w specjalny sposób zasadzona roślinność (osłaniające placyk wypoczynkowy odpowiednio uformowane rabaty, duże donice lub tzw. kulisy), zakątki wokół domu (świetnie nadaje się do tego miejsce przy ścianie szczytowej), stworzenie kilku ogrodowych poziomów. Oddzielenie od wzroku innych zielenią, kratkami, trejażami, murkami lub elementami małej architektury to idealne rozwiązanie dla stworzenia strefy odosobnionego wypoczynku. Takie działania nie zdadzą jednak egzaminu w przypadku naprawdę małego ogrodu. Wtedy na obsadzenie zielenią najlepiej przeznaczyć tylko niewielki jego fragment (zazwyczaj na obrzeżach), natomiast większy po prostu utwardzić. Tak przygotowana nawierzchnia będzie nie tylko odporna na zniszczenia, ale i uniwersalna – może posłużyć jako miejsce do spożywania posiłku (taras), postawienia leżaka, małego basenu czy zabawy na kocu dla dzieci. Na działkach nasłonecznionych świetnie sprawdzi się zacienienie placyku przez parasol, pergolę lub żagle.

Na czym?

W przypadku odpowiedzi na to pytanie zasada jest bardzo prosta – im więcej osób będzie korzystać z danego miejsca, tym nawierzchnia powinna być bardziej odporna na zniszczenia. Ustawienie leżaka, fotela czy leżanki na trawniku jest do przyjęcia wtedy, gdy będzie je użytkowało 1-2 osoby (w przeciwnym razie szybko ulegnie on zadeptaniu). W miejscu, gdzie planujemy wypoczynek większej ilości osób, podłoże powinno być utwardzone lub wyłożone czymś odporniejszym na zniszczenia. Do wyboru mamy różne opcje: zwykła ziemia, drewno, kamienie, żwir, ceramika, cegły, beton. Zdecydowanie się na którąś z nich powinno zależeć nie tylko od ilości użytkowników, ale także od stylu naszego ogrodu i domu.

Z czym?

Wybór wyposażenia miejsc wypoczynku: mebli ogrodowych, oświetlenia, elementów małej architektury czy donic należy dostosować do stylistyki architektury i ogrodu. Niestosowanie się do tej reguły może skutkować powstaniem miejsc eklektycznych, w których panuje chaos i przesada, a to nie najlepiej służy wypoczynkowi (jak zawsze i w tym przypadku lepiej kierować się zasadą: mniej znaczy więcej). Takie elementy jak krzesła, stoły, hamaki, leżanki, sofy, grille, żagle, altany, donice, oświetlenie, dekoracje (i wiele, wiele innych) są dostępne dzisiaj w tak szerokiej palecie rodzajów i kolorów, że bez trudu powinniśmy dobrać coś odpowiedniego do założonego budżetu, stylu naszego domu i zielonej przestrzeni. Podczas poszukiwań wyposażenia musimy mieć na uwadze również dwie inne ważne kwestie: wygodę (nawet najbardziej eleganckie meble ogrodowe powinny być komfortowe) oraz wytrzymałość na warunki atmosferyczne (szczególnie wtedy, gdy wyposażenie planujemy przechowywać na zewnątrz przez cały rok). Oczywiście i tutaj sprawdza się opisana wyżej zasada: posiadacze większych ogrodów mogą sobie pozwolić na o wiele więcej – wyposażyć miejsce relaksu w odpowiednią nawierzchnię, meble, zadaszenie, dekoracje (poduchy, donice czy tak modne ostatnio elementy wodne) oraz budujące klimat oświetlenie. Ci, którzy mają mniejszą przestrzeń do wykorzystania, często decydują się na stosowanie elementów przenośnych, składanych albo niezwykle uniwersalnych, które będą mogły być pozostawione w ogrodzie niezależnie od pory roku.

Postaw na wyjątkowe „concrety”

Stworzenie odpowiedniego miejsca wypoczynku nie jest rzeczą łatwą, jeszcze trudniej jednak jest sprawić, by wyróżniało się ono na tle innych. Gdy nie mamy pomysłu na wyjątkową aranżację, z pomocą przychodzi nam Internet i prasa branżowa. Ilość pomysłów i inspiracji przejawia się w nich na wiele sposobów: od gotowych projektów począwszy, na ukazywaniu popularnych i modnych kierunków zakończywszy. Jednym z najważniejszych obecnie trendów jest stosowanie w ogrodach betonu architektonicznego (przez wielu jest on nawet traktowany jako must have tego sezonu!). Na czym polega coraz większa popularność tego materiału? Po pierwsze na niezwykłej uniwersalności. Okazuje się, że wbrew powszechnie panującej opinii beton nadaje się do stosowania nie tylko w aranżacjach nowoczesnych, ale świetnie sprawdza się również w tych bardziej tradycyjnych (np. jako kontrastowy stylistycznie dodatek). Po drugie – beton doskonale współgra z różnymi materiałami (drewnem, metalem, szkłem) a przede wszystkim – co w przypadku ogrodów jest chyba najważniejsze - to idealny partner dla roślinności, który podkreśla jej naturalne piękno! Po trzecie – beton świetnie znosi warunki atmosferyczne (jest wodoszczelny, mrozoodporny i nie odkształca się pod wpływem działania różnorodnych czynników, np. promieni słonecznych). I wreszcie po czwarte – można z niego wyczarowywać naprawdę niezwykłe projekty: nawierzchnie zaskakujące prostotą i efektownością, nietypowe okładziny na ogrodzenie czy mur, małą architekturę (ławki, leżaki stoły i krzesła), która wkracza w nowy wymiar designu. Niezależnie od tego, czy beton architektoniczny będzie wykorzystany jako składnik główny ogrodu (w różnych odsłonach może być stosowany na nawierzchniach alejek, tarasów, murkach, płotach, tarasach, altanach, a to pozwala na zachowanie spójności stylistycznej całego ogrodu) czy po prostu jako element dekoracyjny (donice, wyjątkowe meble ogrodowe) powoli na uzyskanie niezwykłych efektów aranżacyjnych w każdym ogrodowym miejscu wypoczynku.


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Modern Line.



Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Jakie stoły i stoliki do nowoczesnego salonu?

Jakie stoły i stoliki do nowoczesnego salonu?

Sponsorowane Salon i taras - jak je płynnie połączyć?

Salon i taras - jak je płynnie połączyć?

Sponsorowane 7 kroków do stworzenia nowoczesnego ogrodu

7 kroków do stworzenia nowoczesnego ogrodu

Sponsorowane Betonowe nawierzchnie pasujące do nowoczesnej architektury – porady  i inspiracje

Betonowe nawierzchnie pasujące do nowoczesnej architektury – porady i inspiracje

Sponsorowane Jak wykorzystać beton architektoniczny w aranżacji salonu? – porady i inspiracje

Jak wykorzystać beton architektoniczny w aranżacji salonu? – porady i inspiracje

Sponsorowane Jak zmienić wnętrza znane w wyjątkowe?

Jak zmienić wnętrza znane w wyjątkowe?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.