Pomysły na zadaszenie balkonu i tarasu
Zadaszenie balkonu ma duże znaczenie dla komfortu korzystania z niego. Odpowiednie zadaszenie balkonu w bloku pozwoli cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych. Ostre słońce, wiatr czy deszcz nie będą już przeszkodą. Jak zadaszyć balkon? Podpowiadamy kilka sprawdzonych i niezawodnych rozwiązań!
Zadaszenie balkonu – na co zwrócić uwagę?
Aby zadaszenie na balkon pełniło swoją funkcję jak najlepiej i posłużyło przez wiele lat, musisz dokonać przemyślanego wyboru. Tam, gdzie balkon jest wyeksponowany na silny wiatr, potrzebne będzie solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne zadaszenie balkonu (np. z drewna). Jeśli mieszkasz w pobliżu parku czy lasu, a tym samym w okolicy jest dużo ptaków, dobrym rozwiązaniem będzie zadaszenie balkonu z poliwęglanu: taką powierzchnię łatwo doczyścisz z ptasich odchodów.
Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę? Pozostałe, najważniejsze kwestie to:
- materiał – musi być nie tylko odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale także pasować do aranżacji balkonu;
- usytuowanie balkonu – od strony południowej słońce świeci długo i mocno, dlatego dla większej ochrony wybierz osłonę pełną, ale rozkładaną, a przy tym wykonaną z materiału odpornego na blednięcie pod wpływem promieniowania UV;
- wygoda rozkładania i składania – mechanizmy muszą pracować płynnie, a przy tym być solidne. Im częściej będziesz rozkładać i składać zadaszenie, tym szybciej będą się zużywać. W bloku istotne jest również to, by pracowały cicho: jeśli zadaszenie będziesz rozkładać wcześnie rano, nie możesz przecież budzić sąsiadów.
Zadaszenie balkonu będzie chronić również meble ogrodowe przed wiatrem i wilgocią, dzięki czemu przedłużysz ich trwałość na balkonie!
Zadaszenie balkonu – poznaj obowiązujące przepisy
Czy pozwolenie na zadaszenie balkonu w bloku jest wymagane? Co o zadaszaniu balkonu mówią przepisy? W świetle przepisów prawa budowlanego daszek traktowany jest jako obiekt budowlany. Dlatego przed rozpoczęciem prac musisz złożyć wniosek o zadaszenie balkonu. Jeśli budynek, w którym mieszkasz, znajduje się w rejestrze zabytków, niezbędne będzie również uzyskanie pozwolenia ze strony konserwatora.
Zadaszenie balkonu w bloku i w domu – jakie są różnice?
Zadaszenie balkonu w bloku musi być wykonane z uwzględnieniem kilku istotnych kwestii, o których wspomnieliśmy wyżej. Przede wszystkim musisz zaś uzyskać na nie pozwolenie.
Jak zrobić zadaszenie balkonu w bloku na ostatnim piętrze? Wybierając zadaszenie, pamiętaj o tym, że musi pasować do fasady budynku. Druga bardzo ważna sprawa to ta, że daszek na ostatnim piętrze budynku być solidniejszy niż na niższych. Na wysokości nic nie chroni go bowiem przed wiatrem, dlatego jest bardziej narażony na uszkodzenie. Na ostatnie piętro budynku musisz również wybrać taki rodzaj zadaszenia, który nie wymaga mocowania od góry.
Zadaszenie balkonu w domu jednorodzinnym (na tarasie i balkonie parterowym) daje nieco więcej możliwości niż w bloku, na piętrze. Podstawowa kwestia to przede wszystkim wymiary i ciężar zadaszenia, a tym samym jego rodzaj. Na parterze domu jednorodzinnego możesz pozwolić sobie na cięższe konstrukcje. Nie ogranicza Cię bowiem nośność balkonu.
Zadaszenie balkonu bez wiercenia – czy to możliwe?
Czy zadaszenie balkonu bez wiercenia jest możliwe? Tak – wszystko zależy od tego, jaki rodzaj osłony balkonowej wybierzesz. Zadaszenia balkonów wykonane z markiz nie zawsze wymagają ingerencji w bryłę budynku. Wybierz markizy na konstrukcji, którą umieszcza się między podłogą a sufitem balkonu, na wspornikach rozporowych.
Ile kosztuje zadaszenie balkonu?
Choć to nie cena, a rodzaj (przede wszystkim wygląd i funkcjonalność) osłony powinien być decydującym kryterium wyboru, to jednak trzeba wiedzieć, na jaki wydatek się przygotować. Ile kosztuje zadaszenie balkonu? Cena jest oczywiście uzależniona od:
- rodzaju;
- rozmiaru;
- materiału zadaszenia, jakie wybierzesz.
Najtańszą opcją są moskitiery i przesłony materiałowe (to koszt kilkudziesięciu złotych), najdroższą – parasol kwadratowy, à la altana ogrodowa. Taka konstrukcja to koszt nawet kilku tysięcy złotych.
Pomysły na zadaszenie balkonu – który wybierzesz?
Pomysłów na zadaszenie małego i dużego balkonu jest co najmniej kilka. Wybór zależy głównie od:
- ekspozycji balkonu – przede wszystkim na wiatr i słońce;
- możliwości aranżacyjnych – nie na każdym balkonie będziesz mieć możliwość przymocowania zadaszenia do „dachu” balkonu czy bryły budynku;
- wielkości balkonu – im większy, tym większe masz pole do popisu. Im mniejszy, tym większą kreatywnością musisz się wykazać;
- potrzeb – zadaszenie ma służyć pełnej osłonie przed słońcem czy tylko zapewnić intymną atmosferę na balkonie?
Poznaj sprawdzone pomysły na zadaszenie balkonów różnej wielkości!
Zadaszenie balkonu markizą
Zadaszenie balkonu markizą to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Nowoczesne zadaszenie balkonu w postaci markizy jest nie tylko eleganckie, ale i bardzo praktyczne. Markizy są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz je zarówno do dużego balkonu i tarasu, jak i do tego niewielkiego. Nowoczesne modele doskonale chronią przed słońcem i deszczem. Wiele z nich ma wbudowany specjalny czujnik wiatru, który sprawia, że markiza zwija się, kiedy podmuchy są bardzo silne. Markizy mogą być również wyposażone w czujnik nasłonecznienia. Dzięki niemu osłona rozwija się, gdy na balkonie zaczyna panować skwar.
Do wyboru są dwa rodzaje markiz:
- zwijane ręcznie przy pomocy korbki;
- sterowane elektrycznie.
Te drugie są oczywiście znacznie wygodniejsze – wystarczy kilka naciśnięć pilota, aby markiza zatrzymała się w odpowiednim miejscu lub zupełnie zwinęła. Producenci markiz starannie dbają o to, by ich produkty miały urozmaicone wzornictwo. Można zatem wybierać wśród produktów jednokolorowych, monochromatycznych bądź ozdobionych krzykliwymi wzorami, takimi jak tęczowe pasy czy różnobarwne motywy kwiatowe.
Zadaszenie balkonu z drewna
Drewniane zadaszenie balkonu nie jest dziś już tak popularne, jak jeszcze jakiś czas temu. Drewniany stelaż na balkon z daszkiem z tego samego materiału jest najczęściej wykonywany w budynkach i domkach, których cała bryła nawiązuje do klasycznych, drewnianych konstrukcji, a więc najczęściej w ośrodkach wypoczynkowych czy gospodarstwach agroturystycznych. Drewniane zadaszenie balkonu DIY jest niedrogie, eleganckie i trwałe. Jak zrobić zadaszenie balkonu z drewna? Potrzebujesz do tego zaimpregnowanych i pomalowanych kawałków drewna o odpowiedniej wielkości i kształcie, a także wkrętarkę – i gotowe!
Zadaszenie balkonu parasolem
Parasole ogrodowe to sprawdzony i uniwersalny sposób na wolnostojące zadaszenie balkonu. Na niewielkich balkonach świetnie sprawdzi się łamany parasol balkonowy. Dzięki regulowanej podstawie możesz dowolnie zmieniać kąt nachylenia czaszy, by skutecznie chronić się przed padaniem promieni słonecznych. Jeśli masz bardzo mały balkon, wybierz parasol jednostronny. Jego czasza ma kształt zbliżony do prostokąta, dzięki czemu bez problemu możesz postawić go przy samej ścianie.
Na bardzo dużym balkonie genialnie sprawdzi się parasol na wysięgniku. Parasole tego typu mają zazwyczaj wygodną korbę, za pomocą której możesz łatwo go otwierać i zamykać. Na bardzo dużych balkonach i tarasach doskonale sprawdza się parasol kwadratowy. Jest znacznie większy od klasycznych parasoli, a jego konstrukcja opiera się na drewnianym, stalowym lub metalowym stelażu. Czasza takiego parasola jest wykonana z tkaniny o wysokiej gramaturze i wskaźniku UPF, który blokuje nawet do 98% promieniowania UV. Parasol kwadratowy przypomina kształtem ogrodową altankę, a zatem to doskonały wybór na balkon, na którym chcesz zaaranżować wygodny kącik jadalniany bądź wypoczynkowy. Jeśli lubisz nastrojową atmosferę, stelaż parasola możesz ozdobić zwiewnymi zasłonami czy sznurami modnych cotton ballsów.
Zadaszenie balkonu z materiału
Innym pomysłem na lekkie zadaszenie balkonu jest zastosowanie materiałowych osłon. Materiał na zadaszenie balkonu dobierz w taki sposób, by pasował do jego aranżacji. Subtelne jednokolorowe osłony z lekkiego materiału (np. lnu z domieszką bawełny) będą idealnie współgrać z balkonem w stylu prowansalskim, rustykalnym, kolonialnym bądź shabby chic. Niektórzy zamiast przesłon materiałowych wolą produkty wykonane z meshu PCV o strukturze siateczki. To materiał lekki i wytrzymały, który nie tylko ochroni Cię przed słońcem, ale i deszczem. Co ciekawe, meshowe modele pozostają wyjątkowo odporne na działanie promieni słonecznych – dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii nie bledną, zachowując intensywne kolory przez długi czas.
Drugim pomysłem na zadaszenie balkonu z materiału są moskitiery i makarony. Tiul, markizeta, organtyna, żakard – to tylko jedne z wielu tkanin, z których powstają zwiewne moskitiery. Akcesoria te doskonale sprawdzają się na balkonach zadaszonych. Są jedynie dodatkiem, który wprawdzie nie ochroni Cię przed słońcem czy wiatrem, ale wprowadzi niezwykły, liryczny nastrój. Podobnie rzecz ma się z eterycznymi makaronami. Takie rozsuwane zadaszenie balkonu będzie pięknie falować na delikatnym letnim wietrze.
Zadaszenie balkonu z aluminium, pleksi czy ze szkła?
Z czego jeszcze można zrobić daszek na balkon? Popularne są trzy rozwiązania:
- aluminiowe zadaszenie balkonu;
- zadaszenie balkonu z pleksi;
- zadaszenie balkonu ze szkła.
Aluminium jest lekkie i odporne na uszkodzenia, dlatego zadaszenie balkonu z blachy tego rodzaju jest wciąż popularne. Aluminium jednak nie przepuszcza światła, przez co daszek z tego materiału raczej nie sprawdzi się w miejscach o średnim nasłonecznieniu: będzie po prostu ciemniej.
Dach nad balkonem z pleksi to niedrogie rozwiązanie, które można dopasować według swoich potrzeb: wystarczy dociąć pleksi do pożądanych wymiarów i kształtów, by zrobić daszek nawet na bardzo mały balkon. Pleksi przepuszcza światło i doskonale chroni przed deszczem i wiatrem, do tego łatwo się je czyści. Nie żółknie również pod wpływem słońca, dzięki czemu wygląda estetycznie nawet po wielu sezonach. Jednak mankamentem pleksi jest to, że nie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego rysy czy pęknięcia mogą pojawić się dość szybko, np. pod wpływem uderzenia kamieniem czy opadów gradu.
Zadaszenie balkonu ze szkła jakością i trwałością jest podobne do pleksi. Wybierz szkło hartowane – zwykłe może poddać się szybko, np. pod wpływem gradobicia.
Dlaczego warto wykonać zadaszenie balkonu? Wady i zalety
Zadaszony balkon ma więcej zalet niż wad. Daszek chroni przed nadmiarem słońca, wiatrem i deszczem. Pozwala również stworzyć intymną atmosferę na balkonie. Wybierając daszek lub osłonkę na balkon, odgrodzisz się również nieco od sąsiadów, zapewniając sobie więcej prywatności.
Jednak zadaszenie balkonu ma także kilka wad. Po pierwsze – w większości przypadków do wykonania go potrzebujesz pozwolenia na budowę. Po drugie – nie zawsze uda się dopasować takie rozwiązanie, które będzie Cię satysfakcjonować w pełni: ograniczeniem jest bryła budynku, jego status (np. zabytek) i nośność balkonu (może być za mała na rozwiązanie, jakie najbardziej Cię interesuje). Zadaszenie balkonu zabiera również (zarówno wizualnie, jak i faktycznie) przestrzeń.
Zaciszny balkon „pod dachem” potrafi być najprawdziwszą zieloną oazą – nawet jeśli mieszkasz w środku dużego miasta! Zawieszony gdzieś pomiędzy ziemią a niebem będzie wspaniałą namiastką ukwieconego ogrodu. Jeśli zadbasz o odpowiednie zadaszenie balkonu, ten z pewnością odwdzięczy Ci się naturalnym pięknem.