Jak ustawić meble w małym salonie?
"Design musi być prosty, dlatego jest tak bardzo skomplikowany" - powiedział kiedyś znany amerykański grafik Paul Rand. Z samą aranżacją wnętrz bywa podobnie. No bo przecież czy to taki duży problem funkcjonalnie zaaranżować niewielki salon? Cóż, po kilku nieudanych manewrach kredensem i kolejnych bezowocnych rundach z kanapą, może się okazać, że owszem!
Kameralny salon to bez wątpienia wyzwanie, zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy, by był wygodny, wielofunkcyjny i stylowy. Oczywiście każde wnętrze ma inny kształt, wysokość sufitu czy wielkość okien. W poniższym artykule postaraliśmy się jednak przemycić kilka uniwersalnych rad, pozwalających na zaaranżowanie wygodnego salonu.
Zastanów się, jakie funkcje ma pełnić Twój mały salon?
Salon jest bez wątpienie strefą dzienną, zatem może łączyć w sobie zacisze wypoczynkowe i kącik jadalniany, a czasem także miejsce, w którym da się swobodnie popracować. Jeśli ma być to praktyczny pokój 3 w 1, staraj się wybierać lekkie, rozkładane meble o niewielkich gabarytach. Czasem warto sięgnąć po półśrodki - jeśli w pokoju nie zmieścisz monumentalnego biurka po babci, postaw na składany blat, który przytwierdzisz do jednej ze ścian. Pamiętaj, że w kameralnym salonie, sprzęty wcale nie muszą stać pod ścianami. Ostatnio bardzo modnym zabiegiem jest np. "chowanie" smukłego, ażurowego regału za kanapę. Mebel stojący przy ścianie staje się niejako barwnym tłem dla kącika wypoczynkowego, a dzięki swojej lekkiej konstrukcji nie przytłacza wnętrza. W takim układzie salon staje się zatem nie tylko miejscem wypoczynku, ale i przyjemną dla oka biblioteczką.
Zobacz też: Jak urządzić mały salon ze stołem? Sprawdź porady i inspiracje
Dlaczego sofa nie musi stać pod ścianą?
Komplet wypoczynkowy zajmujący sam środek pokoju? Czemu nie! Sofa dzieląca salonową przestrzeń "na pół", wcale nie musi być domeną wnętrz domów wolno stojących! Dzięki takiemu układowi możesz swobodnie zaaranżować dwie zupełnie osobne strefy - wypoczynkową i jadalnianą bądź, jeżeli Twój salon połączony jest z aneksem, wypoczynkową i kuchenną. Obok sofy nie ma już miejsca na wygodne fotele? Zastąp je poduchami lub wygodnym pufem - dokładnie tak, jak to robią Skandynawowie. Osoby, które nie mają miejsca na osobny gabinet, mogą pokusić się o zaaranżowanie za kanapą kącika do pracy. Tego rodzaju ustawienie łamie standardowe konwencje, do których przywykliśmy, jednak w stylizacji przestrzeni o to właśnie chodzi - aby eksperymentować i nie dać zamknąć się w jakikolwiek szablon!
Jak ustawić meble w długim i wąskim salonie?
Toporne meblościanki już dawno przeszły do lamusa, a ich miejsce zajęły lekkie meble modułowe, które można ustawiać w rozmaitych konfiguracjach. Oczywiście, jeśli pokój jest bardzo długi i wąski, zaleca się stawianie mebli wzdłuż jego dłuższych ścian. Sofa może stanąć wówczas naprzeciwko stolika TV, dzięki czemu stworzysz kącik idealny dla każdego kinomaniaka. Zwróć uwagę, że meble w niewielkich salonach ze zdjęć, mają raczej opływowe kształty. Cóż, nie bez kozery! Pod lupę wystarczy wziąć okrągłe i owalne stoliki kawowe. Tego rodzaju modele o niebo lepiej czują się w kameralnych wnętrzach, aniżeli te kwadratowe czy prostokątne. Są to warianty zdecydowanie bardziej ustawne i dodają małej przestrzeni przyjemnej lekkości.
Sprawdź też: Stół w salonie – jak i gdzie ustawić stół w salonie?
W jaki sposób łączyć meble w różnych stylach?
Każdy niewielki salon wprost uwielbia eklektyczne wariacje. Dlaczego? Cóż, powiedź jest prosta! Meble pochodzące z jednego kompletu często tworzą ciężką, zamkniętą całość. Sprzęty z odmiennym rodowodem wydają się znacznie lżejsze, a całość kompozycji o wiele bardziej swobodna. Aranżując mały pokój dzienny zwróć także uwagę na ustawienie niewielkich sprzętów. Meble takie jak fotele, pufy czy stoliki pomocnicze, lepiej ustawiać pod kątem, czyli w sposób diagonalny. Meble bardziej okazałe, warto natomiast sytuować względem ścian zupełnie równolegle lub prostopadle. Tam gdzie możesz, stosuj ustawienia asymetryczne - dzięki temu stylizacja będzie nieprzytłaczająca i wyda się bardziej "otwarta".
Jak urządzić niewielki, lecz stylowy salon?
Za wszelką cenę staraj się nie zagracać kameralnego salonu. Pamiętaj, że czasem mniej oznacza więcej. Strefa relaksacyjna powinna być tutaj najważniejsza, dlatego maksymalnie wyeksponuj wygodny kącik wypoczynkowy, nawet kosztem regału czy komody. Książki zawsze możesz umieścić na półkach wiszących, natomiast niewygodna mała sofa prędzej czy później da Ci się we znaki. W małym salonie powinny dominować jasne płaszczyzny i energetyczne dodatki. Jaskrawą sofę możesz np. postawić na frontowej ścianie bardzo długiego pokoju. Jeśli ściany dłuższe okrasisz jasną farbą, skrócisz pokój optycznie, dzięki czemu jego proporcje staną się bardziej wyrównane. Osoby, które nie przepadają za oglądaniem telewizji i świadomie zrezygnowały z obecności szklanego ekranu w swoim domu, mają nieco większe pole manewru. Miejsce kącika telewizyjnego z powodzeniem może zająć nowoczesny biokominek lub oryginalna kominkowa atrapa. Będzie to stylowy i niebanalny akcent, który doda wnętrzu odrobiny splendoru.
Mały salon to nie powód do zmartwień! Wręcz przeciwnie. Kameralna przestrzeń potrafi urzekać funkcjonalnymi rozwiązaniami, przytulnością i domowym ciepłem. Jeśli zrezygnujesz z ciężkich, monumentalnych sprzętów i zastosujesz triki dodające wnętrzu lekkości, jesteśmy pewni, że uda Ci się zaaranżować niewielką, ale najsłodszą pod słońcem bombonierkę!