Dom czy mieszkanie – co wybrać?
Dom czy mieszkanie? To pytanie zadaje sobie każdy, kto myśli o nowym lokum. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań? Co jest lepsze, a co tańsze – mieszkanie w bloku czy dom? Sprawdź nasz artykuł, by dowiedzieć się, co koniecznie musisz wziąć pod uwagę przy wyborze między domem a mieszkaniem w 2023 roku.
Dom czy mieszkanie? Pomyśl o kosztach
Budować dom czy kupić mieszkanie? Zacznijmy od finansów. Wybierając pomiędzy domem a mieszkaniem, często za podstawowy wyznacznik przyjmujemy cenę. Jak się jednak okazuje, nie zawsze jest to miarodajne kryterium.
Co się bardziej opłaca? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno koszty budowy domu, jak i cena zakupu mieszkania zależą od wielu czynników, z których najważniejsza jest lokalizacja – to ona znacząco wpływa na wartość całej inwestycji – stwierdza Mariusz Jaworski, architekt z Pracowni Projektowej Archipelag. Za cenę mieszkania w centrum miasta możemy wybudować dom o znacznie większym metrażu na przedmieściach. Kalkulując finansowe efekty decyzji, należy więc zwrócić uwagę także na lokalizację oraz całkowitą powierzchnię, jaką otrzymujemy do dyspozycji.
Mieszkanie czy dom? Liczy się metraż
Pozostańmy przy temacie powierzchni – zastanów się, jakiego potrzebujesz metrażu, by czuć się swobodnie. Dom posiada tę niezaprzeczalną zaletę, jaką jest architektoniczna i aranżacyjna autonomia. Spiżarnia, kuchnia z jadalnią, gabinet, biblioteczka, salon z kominkiem – to wszystko się tu zmieści. Co więcej, możesz mieć wpływ na ostateczny układ pomieszczeń w domu.
Mieszkanie w bloku nie pozwala raczej na tak dużą swobodę w planowaniu. Ba! Dość trudno jest znaleźć mieszkanie w bloku, w którym każdy członek rodziny 2+3 miałby swój własny pokój. Ewentualne przeróbki oczywiście łatwiej jest przeprowadzić w domu niż mieszkaniu. O zgodę musisz spytać co najwyżej współmałżonka, bo zdobywanie pozwolenia od administracji nie jest koniczne.
Narożnik z funkcją spania Furie L-kształtny z pojemnikiem szary velvet hydrofobowy lewostronny
3569 złNarożnik z funkcją spania Balze L-kształtny z pojemnikiem szary velvet hydrofobowy prawostronny
3439 złNarożnik z funkcją spania Olivella L-kształtny z pojemnikiem uniwersalny szarobeżowy welur
2779 złNarożnik z funkcją spania Montago L-kształtny z pojemnikiem szary velvet lewostronny
2999 złDom czy mieszkanie? Weź pod uwagę lokalizację
Fakty nie kłamią: w lokalizacji dobrze skomunikowanej z miejscem pracy łatwiej znaleźć mieszkanie niż dom. Mieszkanie w centrum i dojazd komunikacją miejską pozwoli oszczędzić czas i pieniądze. Jest zresztą wygodniejsze niż codzienne dojazdy z domu położonego pod miastem. Osiedla domków jednorodzinnych także mogą być położone blisko miasta, jednak domu w ścisłym centrum raczej nie wybudujesz. W związku z tym decyzja o wyborze domu lub mieszkania może być podyktowana Twoimi potrzebami lokalizacyjnymi.
Mieszkanie czy dom? Kilka słów o prywatności
Dla wyprawiających huczne przyjęcia dylemat „dom czy mieszkanie” nie będzie trudny do rozstrzygnięcia. Dom zapewnia dużą dozę prywatności i swobody, z reguły nie trzeba się martwić ciszą nocną. Nie musisz się przejmować kłopotliwymi sąsiadami, a przynajmniej nie w takim stopniu, jak gdyby mieszkali oni za ścianą: hałasy z klatki schodowej nie zakłócą Twojego snu. W przypadku domu jednorodzinnego garden party nikomu nie przeszkadza, a sezon grillowy może trwać cały rok – przecież nie dymimy sąsiadowi w schnące na balkonie pranie. Chodzi jednak nie tylko o sąsiedztwo, a o miejsce, którym dysponujemy. Dom ma tę przewagę nad mieszkaniem, że towarzyszy mu przestrzeń: ogród, w którym można uprawiać warzywa i trawnik idealny do gry w piłkę.
Dom a mieszkanie – gdzie jest wygodniej?
Z drugiej strony nie zapominaj, że choć mieszkanie w bloku nie oznacza całkowitego braku zmartwień, towarzyszy mu jednak wysoki stopień wygody. To administracja dba o koszenie trawnika, odśnieżanie, a jeśli nastąpi kłopot z dostępem do wody czy elektryczności, zarządca zajmie się usunięciem awarii. Decydując się na mieszkanie, można zyskać rzecz najcenniejszą w dzisiejszych czasach: święty spokój. Lokatorów nie zajmuje przecież kwestia ogrzewania, odbioru ścieków czy śmieci. Mieszkając w domu, należy tego wszystkiego pilnować, a doba ma przecież tylko 24 godziny.
Mieszkanie czy dom – co jest tańsze w eksploatacji?
Mieszkańcy mieszkań w bloku płacą administracji spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej comiesięczny czynsz, a resztę mają z głowy. W tej kategorii mieszkanie wygrywa z domem. Posiadanie domu jednorodzinnego wiąże się z koniecznością uregulowania takich samych rachunków, jak w przypadku mieszkania: za wodę, prąd, gaz, wywóz nieczystości i grunt. Ponadto właściciele domów zapłacą podatek za dodatkowe budynki wolnostojące trwale powiązane z gruntem, np. garaż, komórkę, schowek – wskazuje Mariusz Jaworski. Dużo tego. Do tego sami jesteśmy odpowiedzialni za zapłacenie każdej faktury i rachunku.
Z drugiej strony mieszkając w domu, możemy liczyć na pewne oszczędności. Atutem domów jednorodzinnych jest to, że część prac, szczególnie tych związanych z pielęgnacją i utrzymaniem terenu wokół budynku, mieszkańcy mogą wykonać we własnym zakresie. Nie da się ukryć, że w przypadku domu jednorodzinnego można uzyskać większą kontrolę nad wydatkami z tytułu kosztów jego utrzymaniu – mówi architekt Pracowni Archipelag.
Dom vs mieszkanie – co wybrać, zwłaszcza w tak niepewnym czasie, na jaki zapowiada się 2023 rok? W podjęciu decyzji może Ci pomóc... kartka i długopis. Spisz wszelkie „za” i „przeciw”, rozważ zalety, przeanalizuj mankamenty. Zakup domu lub mieszkania to często decyzja na lata, która znacząco wpływa na codzienny komfort i jakość życia. Warto zatem indywidualnie przeanalizować pozytywy i negatywy obu rozwiązań.