Jak funkcjonalnie urządzić poddasze domu?
Strych, poddasze, mansarda, pięterko... Na przestrzeń usytuowaną tuż pod dachem mówimy rozmaicie. Wnętrza pod skosami mają jednak nie tylko różne nazwy, ale i różne oblicza. Czasem mieści się w nich suszarnia, innym razem praktyczny składzik, a jeżeli parter domu jest niewielki, gości tam najczęściej strefa sypialniana.
Zaadaptowanie strychu bywa niełatwą sztuką. Nietuzinkowa architektura, drewniane belki stropowe oraz okna połaciowe, tworzą niesamowity klimat, jednak często kłócą się z funkcjonalnością. Jak zatem wybrnąć ze strychowego ambarasu i sprawić, aby poddasze zachwycała zarówno magiczną atmosferą, jak i solidną dawką ergonomii?
Jak zaaranżować sypialnię na poddaszu?
Dom piętrowy to prawdziwy skarb, ponieważ umożliwia wprowadzenie wyraźnego podziału na strefę dzienną i strefę nocną. Z punktu widzenia domowników to szalenie istotne - kiedy część z nich ma ochotę na wieczorny seans filmowy w salonie, śpiochy mogą rozkoszować się zdrowym i spokojnym snem na poddaszu. Aranżując sypialnię tuż pod dachem warto wykorzystać ostre skosy i zaprojektować w nich wygodne szafy wnękowe lub garderobę. W zapanowaniu nad odzieżowym chaosem pomogą Ci sprytne systemy porządkowania przestrzeni - szuflady, organizery i kosze na specjalnych prowadnicach. Jeśli ścianki kolankowe w sypialni są niewysokie, możesz zaprojektować tuż pod nimi ciąg wygodnych szafek (designerzy z przyjemnością realizują zamówienia indywidualne), a jeżeli liczą sobie co najmniej 140 cm - postawić pod skosem wygodny szezlong lub fotel w towarzystwie stolika pomocniczego. Warto wiedzieć, że ścianka kolankowa o wysokości 90 cm jest wystarczająca, aby postawić obok niej łóżko lub zainstalować kaloryfer. Wiele osób uważa, że sen na poddaszu mogą zakłócać nieprzyjazne warunki atmosferyczne. Boisz się nadmiernego nagrzewania sypialni w okresie letnim? Zainwestuj w sprytne markizy lub rolety zewnętrzne, które będą chronić wnętrze przed natarczywymi promieniami słońca. A może irytuje Cię stukot kropel jesiennego deszczu? Na to również znajdzie się rada - wystarczy postawić na okno połaciowe, które obniża o połowę poziom hałasu powodowanego przez strugi deszczu.
Dlaczego na poddaszu warto usytuować pokój dziecka?
Dzieci uwielbiają poddasza - to nie ulega wątpliwości! Fascynujące skosy i załamania tworzą przestrzeń, w której najmłodsi czują się znakomicie. Jeśli ścianki kolankowe są niewysokie, możesz urządzić pod nimi miejsce na przechowanie książek, zabawek czy ubrań. Niska komoda, otwarte półki i pojemne pudła z wieczkiem sprawdzą się tutaj perfekcyjnie. Ścianka kolankowa mierząca 100 cm? Oto idealna przestrzeń na biurko z niewysoką nadstawką. Świetnie, jeśli mebel wyląduje wprost po oknem połaciowym, które zapewni dziecku właściwą porcję dziennego światła podczas nauki. Łóżko? Może być na wysokości! Piętrowa konstrukcja będzie dla malucha frajdą, a Tobie pozwoli funkcjonalnie zaaranżować niewielki metraż - tuż pod gałęzią łóżka może się przecież znaleźć kącik wypoczynkowy lub wygodne miejsce do zabawy.
Jak zaaranżować poddasze domu - które pomieszczenia na tak, a które na nie?
Są wnętrza, które na poddaszu czują się wyśmienicie - sypialnia, pokój dziecka czy garderoba. Oprócz nich, strych polubi również przytulne pokoje gościnne, zaciszny gabinet lub obszerny salon kąpielowy. Osoby, które pracują w domowym zaciszu szczególnie docenią drugie ze wspomnianych rozwiązań. Ogrom światła, miejsce na regały z półkami (skosy wprost kochają takie konstrukcje!) oraz kameralna atmosfera sprawią, że praca stanie się czystą przyjemnością. Miłośnicy wypoczynku rodem ze SPA, będą z kolei skłaniać się ku obszernej łazience. W takiej domowej strefie wellness może zagościć wygodna okrągła wanna z hydromasażem, niewielka sauna oraz stylowy kącik do wykonywania makijażu. Jakich pomieszczeń lepiej nie sytuować na poddaszu? Najbardziej niefunkcjonalna okaże się kuchnia, dyskusyjnym pomysłem jest również salon - zwłaszcza, jeżeli okna poddasza wychodzą na zachód lub południe i wnętrza są narażone na nadmierne nagrzewanie. Tego rodzaju aranżacje lepiej zarezerwować dla dolnej kondygnacji domu. Strefa dzienna czuje się tam doskonale, a dom zyskuje logiczny funkcjonalny ciąg pomieszczeń.
Czy istnieją zależności pomiędzy kształtem dachu a aranżacją poddasza?
Aranżacja strychu w największej mierze zależy od kształtu dachu. Najłatwiej zagospodarować przestrzeń pod stylowym dachem mansardowym, nazywanym również dachem dwukondygnacyjnym. Warto wiedzieć, że rozróżniamy dwa rodzaje dachów mansardowych - dachy mansardowe francuskie (część dolną dachu charakteryzuje spadek około 60º, zaś górną, około 30º) oraz dachy mansardowe polskie (dolna i górna część ma podobny stopień nachylenia). Dach mansardowy bywa stosunkowo trudny w wykonaniu, jednak obszerny strych zawsze jest tego rekompensatą. Pod takim dachem rozciąga się powierzchnia użytkowa o wysokości co najmniej 1,90 m, dzięki czemu spokojnie mogą na niej zagościć solidne, monumentalne meble. Dach dwuspadowy to z kolei zupełnie inny projekt, w którym decydującą rolę odgrywają tzw. ścianki kolankowe (murowane fragmenty "podpierające" konstrukcję dachu). Jeśli poddasze pozbawione jest ścianek kolankowych i skos sięga podłogi, powierzchnia użytkowa znacznie się zmniejsza. W momencie, gdy ścianki kolankowe zostały uwzględnione w projekcie, a ich wysokość oscyluje wokół 150 cm, poddasze znacznie zyskuje na funkcjonalności. Oznacza to, że już w odległości około 50 cm od skosu można swobodnie się poruszać bez schylania głowy. Najtrudniej zaprojektować wnętrze pod dachem czterospadowym. Im bowiem więcej załamań połaci dachowych, tym trudniej o ergonomiczną aranżację. Jeśli poddasze pozbawione jest ścian kolankowych, wówczas jedynie 65% powierzchni strychu pozostaje w "wysokiej" strefie, w której możesz swobodnie się poruszać, bez schylania głowy..
Choć poddasze zachęca do aranżacyjnych wariacji i designerskiego bujania w obłokach, należy urządzać je z głową. Dzięki temu dom zyska na funkcjonalności, a Wam będzie się mieszkało o niebo lepiej, piękniej i wygodniej!