Poradnik: Jak urządzić garderobę?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Galeria Wnętrz Domar.
Każdy z nas jest kolekcjonerem różności, szczególnie dotyczy to ubrań, butów czy dodatków. Zarówno mężczyzna, jak i kobieta potrzebują odpowiedniego miejsca do przechowywania swoich rzeczy. Doskonale zaprojektowana garderoba pełni mnóstwo funkcji we wnętrzu. Przede wszystkim pomaga zapanować nad domowym chaosem i wkradającym się niekiedy bałaganem. Jednocześnie poprawia komfort życia, bo pozwala na doskonałą organizację. Aby ułatwić stworzenie idealnej przestrzeni garderobianej razem z Galeria Wnętrz Domar odkrywamy sekret jej urządzenia.
Jak wybrać miejsce na garderobę?
Garderoba jest znakomitym sposobem na zaoszczędzenia miejsca w mieszkaniu. Pozbywamy się wtedy dodatkowych szaf, komód i półek, a z widoku znikają niepotrzebne szpargały. Za estetycznymi drzwiami naszej garderoby możemy schować wszystko, czego potrzebujemy – od ubrań, po biżuterię czy akcesoria hobbystyczne. Od czego zacząć projektowanie? Od znalezienia odpowiedniego miejsca. Zdecydowanie najważniejszą cechą dobrze usytuowanej garderoby jest usytuowanie jej w pobliżu sypialni czy łazienki lub pomiędzy tymi pomieszczeniami. Jeśli nie jest to możliwe możemy ją wkomponować w wielu miejscach. Umiejscowienie garderoby w większej wnęce pod schodami, pod skosem dachu, w dodatkowym pokoju czyni z niej mistrzynię kamuflażu i oszczędności cennych centymetrów. Niewątpliwym atutem garderoby jest jej elastyczność, szczególnie gdy zdecydujemy się na zrobienie jej na wymiar. We współczesnym aranżowaniu wnętrz jest to nie tylko możliwe, ale i bardzo praktyczne.
Świetnym pomysłem jest także wydzielenie garderoby w sypialni. Zabudowanie jednej ze ścian szafą z drzwiami przesuwnymi może minimalnie zmniejszyć przestrzeń. Mimo wszystko jeśli wybierzemy fronty idealnie współgrające ze ścianami lub mocno akcentowane kolorystycznie jesteśmy w stanie zyskać dodatkowy element dekoracyjny. Dobrym rozwiązaniem jest także lustro lub jasna kolorystyka, które rozświetlą i dodadzą poczucia przestronności naszej sypialni. Wbrew pozorom zorganizowana przestrzeń ukryta za przesuwnymi drzwiami pomieści o wiele więcej przedmiotów niż zwykła szafa. Dlaczego zaleca się stosowanie drzwi przesuwnych? Nie zajmują dodatkowej przestrzeni przy otwieraniu, ich fronty mogą być w dowolnej kolorystyce i z bardzo różnych materiałów. W efekcie możemy zyskać garderobę o wybranej przez siebie głębokości, z rozwiązaniami dopasowanymi do naszych potrzeb i różnorodnej stylistyce.
Dobrym miejscem na garderobę jest przedpokój. Projektujemy ją w podobny sposób jak tę w sypialni. Różnicą może być wybór drzwi przesuwnych, które możemy wyposażyć w duże lustra. Dodamy tym samym wąskiemu przedpokojowi nieco centymetrów. Miejsce do przechowywania w korytarzu ma jeszcze jeden plus – z łatwością schowamy tam zimowe płaszcze, różne buty czy inne przedmioty, których używamy jedynie sezonowo.
O czym warto pamiętać planując garderobę dla Niej i dla Niego?
Generalne założenia tworzenia przestrzeni garderobianej są ujednolicone i nie ma zasadniczej różnicy pomiędzy zabudową dla niej czy dla niego. Różnica polega na niektórych rozwiązaniach. W kobiecej przestrzeni nie może zabraknąć miejsca na ulubione szpilki czy organizera na biżuterię. W męskiej przyda się wygodna półka z przegródkami na krawaty lub wieszaki na garniturowe spodnie. Prawda jest jednak taka, że projektowanie garderoby zależy od tego co lubimy, w co się ubieramy i czego potrzebujemy. Niekiedy garderoba pełni także funkcję małego składzika. Nietrudno w niej znaleźć świeżą pościel, ręczniki albo walizki, a niekiedy deskę do prasowania czy ubrania narciarskie. Jeśli chcemy przechowywać i takie rzeczy koniecznie trzeba przemyśleć rozplanowanie wnętrza „mebla”.
Prawda o garderobach męskich i damskich jest taka, że różnią się najczęściej wielkością. Jeśli planujemy wspólne miejsce do przechowywania musimy pamiętać, że kobiece skarby zajmują nieco więcej miejsca. W planowaniu warto zacząć zatem od rozpisania, jakie, ile rzeczy mamy – dotyczy to zarówno kobiety, jak i mężczyzny – oraz w jakim stylu się ubieramy. Eleganckie ubrania powinny mieć wygodne wieszaki, sportowe koszulki mogą trafić na pojemną półkę, a spodnie zawisnąć na drążkach. Jeśli jednych rzeczy mamy więcej zróbmy dla nich odpowiednie miejsce.
Kluczem do aranżacji jest oczywiście funkcjonalność i ergonomia korzystania, ale… z uwzględnieniem potrzeb danej płci. Dla Pań dobrym rozwiązaniem będą drążki ubraniowe, które umożliwiają jednym rzutem oka skompletować idealny zestaw. Ważne będą także półki na buty, odporne na zarysowania z ozdobnym relingiem, który zapobiega ich zsunięciu i sprawią że wszystkie pary będą zawsze łatwo dostępne. Warto pamiętać aby zrobić półeczki pod kątem – wówczas zmieścimy więcej par. Dla Panów idealnie sprawdzą się niższe drążki za to z większą ilością szuflad i wysuwanych półek. Zagwarantują one porządek i możliwość posegregowania rzeczy pod względem stylistyki – od casualowej po tę bardziej elegancką.
Co należy wziąć pod uwagę projektując garderobę? Wskazówki ogólne.
Wiadomo, że garderoba zajmuje przestrzeń od podłogi do sufitu – zatem liczba drążków, wysokości półek, ilość szuflad należy dopasować indywidualnie do wzrostu i potrzeb użytkownika. Szafa powinna mieć głębokość 60cm, aby wygodnie powiesić na drążku wieszaki z ubraniami. Mimo to gdy głębokości mamy nieco mniej możemy zastosować wieszaki poprzeczne, czyli wysuwane spod półki. Wieszaki są idealne do przechowywania spodni, koszul, bluzek czy spódnic. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy konieczności ich każdorazowego prasowania po wyciągnięciu z garderoby. Poza tym dużo szybciej znajdziemy wybraną przez nas rzecz.
Wysokość zabudowy garderoby pozwala nam na powieszenie drążków jeden nad drugim – górny jako pantograf, czyli drążek do ściągania. Można pokusić się nawet na trzy poziomy w zależności od liczby i długości ubrań. W przypadku drążków na krótkie ubrania zamontujmy je na dwóch poziomach z zachowaniem około 105 cm odstępu między górnym i dolnym poziomem. Długie rzeczy natomiast należy mocować na wysokości co najmniej 180cm. Pantografy stosuje się w przypadku wysokich pomieszczeń. Są to drążki ze specjalnym uchwytem, który umożliwia opuszczenie ich na żądaną wysokość w celu uzyskania lepszego dostępu do wiszących rzeczy. Jest to wygodne rozwiązanie dla niewysokich i niepełnosprawnych osób, a także entuzjastów loftów i wysokich kamienic.
Aby oddzielić od siebie wspólną przestrzeń garderobianą możemy wstawić element wspólny w postaci zwykłej półki lub wysuwanego cargo z relingami na paski, krawaty i chusty. Ten ostatni element będzie swoistą granicą pomiędzy ubraniami jej i jego. Istnieją także inne sposoby podziału garderoby, a wszystko zależy od osób dzielących przestrzeń. Granica zawsze może być tylko umowna.
Pamiętajmy, że w garderobie nie może zabraknąć szuflad – do przechowywania skarpetek, bielizny czy drobiazgów. Zadbajmy o takie z pełnym wysuwem i wkładkami np. na biżuterię , paski czy krawat. Wreszcie logicznie i logistycznie zaplanujmy półki. W zależności od przeznaczenia mogą się różnić długością i głębokością. Najlepiej, aby na każdej z półek przechowywać tylko jeden określony rodzaj rzeczy. Na pościel czy ręczniki przeznaczmy długie i głębokie powierzchnie znajdujące się wysoko w zabudowie. Będą one pełnić rolę bieliźniarki. Z kolei półki najbliżej sufitu można wykorzystać jako pawlacz i przechowywać tam rzeczy oraz akcesoria sezonowe – koce, poduszki, zimą letnie sukienki.
W doskonale zaplanowanej garderobie nie może zabraknąć wieszaków i haczyków. W postaci elementów mobilnych lub w ramach całego systemu. Z chęcią powiesimy tam spodnie czy sukienki. Wygodne haczyki są świetnym rozwiązaniem jeśli zdecydujemy się na kosze zastępujące półki. To dobre miejsce na torebki czy aktualnie używane ubrania. Układając lub wieszając swoje rzeczy warto uporządkowywać je zarówno pod względem długości , jak i kolorystycznie – wówczas ułatwimy sobie właściwy dobór całego zestawu. Dotyczy to zarówno biżuterii dla kobiet , jak i dodatków dla mężczyzn – krawatów, muszek czy zegarków.
Ostatnim krokiem jest zaplanowanie oświetlenia. Pamiętajmy, że ułatwi ono wyszukanie odpowiedniego przedmiotu. Zadbajmy o oświetlenie pod wszelkimi półkami i ciemnymi zakamarkami.
Jaki rodzaj garderoby wybrać?
Oczywiście na wymiar! Skorzystanie z rozwiązań na wymiar takich jak zawieszone na odpowiedniej wysokości drążki, szuflady, kosze cargo, czy wieszaki na spodnie pozwala na łatwą segregację elementów garderoby. Utrzymanie perfekcyjnego porządku zależy w głównej mierze od tego czy garderoba dopasowana jest pod nasze potrzeby. Więcej porad, inspiracji i rozwiązań znajdziemy w Galeria Wnętrz Domar. Zapraszamy!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Galeria Wnętrz Domar.