Przytulna sypialnia w odcieniach szarości - 7 pomysłów na aranżację
Pachnący deszczem poranek, cienie drzew kładące się na drodze lipcowym popołudniem, jesienne mgły wiszące nad łąkami. Wszędzie tam mieszka szarość. Kolor szary jest niczym tajemnica zaklęta w codzienności. I nie mamy tu na myśli szarości monotonnej, nudnej, bez polotu. Szare w odpowiedniej oprawie potrafi naprawdę zachwycić!
Co więcej, szarość bywa niezwykle przytulna. Ubrana w ciepłe narzuty, puchate dywany i miękkie poduchy, może stworzyć wyjątkowo kameralny sypialniany anturaż. Jak zatem grać odcieniami szarości, aby z przyjemnością bujać w objęciach Morfeusza i z uśmiechem budzić się co rano? Oto siedem pomysłów na intymną sypialnię z rozbielonym antracytem w roli głównej.
Jakie materiały do szarej sypialni?
Szarość należy do grupy barw chłodnych, dlatego sypialnię warto ubrać w ciepłe tkaniny. Niech będą to materiały grube, przytulne, mięsiste, takie jak wełna, boucle, żakard czy plusz. Miłośnicy prostoty, mogą postawić na stylowe dodatki w stylu scandi - koce, narzuty i kilty. Mile widziane są także rozmaite puchate imitacje, np. sztuczna owcza skóra. Oprócz tego warto zainwestować w dywan typu shaggy, przyjemne w dotyku zasłony i morze miękkich poduszek. Pamiętaj, że tam gdzie goszczą materiały o wysokiej gramaturze, natychmiast robi się kameralnie.
Tapicerowany zagłówek łóżka – to jest to!
Oprócz grubych tkanin, do sypialni z chęcią zawita okazały zagłówek łóżka. To dodatek, który nie tylko ociepli wnętrze, ale doda mu charakteru. Możesz postawić na prostokątny zagłówek pikowany, lub nieco bardziej romantyczny, o półokrągłym kształcie i subtelnych liniach. Tego rodzaju akcenty są zazwyczaj powleczone filcem, grubym lnem lub poliestrem. Są nie tylko efektowne, ale i szalenie wygodne. Miękki poliuretan mieszkający pod tkaniną obiciową z przyjemnością wesprze Twoje plecy kiedy będziesz mieć ochotę na wieczorną lekturę lub niedzielne śniadanie do łóżka.
Jaką tapetę wybrać do szarej sypialni?
Czy tapeta może dodać wnętrzu przytulności? Naturalnie, że tak! Należy jednak skłaniać się ku modelom tekstylnym lub flokowanym. Te pierwsze bywają niebywale dekoratywne. Tył tapety wykonany jest zazwyczaj z włókniny, natomiast wierzch zdobią szlachetne materiały, takie jak len, bawełna, adamaszek czy jedwab. Tapety są zazwyczaj grube i ozdobnie tłoczone. Ich minusem (prócz wysokiej ceny) jest fakt, że pozostają wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Modele flokowane z kolei można uznać jako królowe wśród tapet. Ich wierzchnia warstwa składa się najczęściej z wełny lub jedwabiu, a spodnia, z trwałej fizeliny. Wzory bywają bardzo wyraźne i wypukłe, fakturą przypominają zamsz. Taka jedna szara ściana w sypialni może naprawdę zdziałać cuda! Aby spotęgować we wnętrzu wrażenie domowego ciepła, można wybrać sielski wzór, taki jak np. krata, kwiaty czy koronka.
Przytulność w wersji 3D, czyli dlaczego warto postawić na panele ścienne?
Jak błyskawicznie ocieplić, wyciszyć i urozmaicić sypialnianą ścianę? Decydując się na panele 3D! Tego rodzaju rozwiązanie jest nie tylko szalenie dekoracyjne i przytulne, ale również posiada właściwości absorbowania fal dźwiękowych, a co za tym idzie tłumienia drgań powietrza. Panele 3D są wykonane z naturalnych komponentów, których głównym składnikiem zazwyczaj jest gips, włókna kokosowo-palmowe lub wysokojakościowy korek. Jedne z najbardziej ekstrawaganckich wariantów wykonuje się z efektownie barwionego filcu. Elementy 3D mają rozmaite wzory i kolory, dlatego z łatwością dopasujesz jej do szarej sypialnianej aranżacji. Panele najczęściej ozdobione są charakterystycznym pikowaniem w kształcie rombów, kwadratów czy heksagonów. Bywa, że geometryczne łączenia wykończone są eleganckimi guzikami – taki akcent z pewnością spodoba się zwolennikom trendu glamour.
Kiedy drewno wspina się na szare ściany...
Szary beton nad łóżkiem? Czemu nie! A może okazałe lustrzane tafle po obu stronach wezgłowia? To również niezły pomysł! Pamiętaj jednak, że jeśli w sypialni ma być przytulnie, warto pomyśleć o zrównoważeniu chłodu takiej stylizacji. Jednym z pomysłów może okazać się drewno. To surowiec o pięknej przyjaznej barwie, który zawsze wnosi do wnętrza ogrom ciepła. Drewniane panele mogą zagościć nie tylko na podłodze, ale i na ścianach. Projektanci coraz chętniej wykorzystują ten zabieg - zarówno w przestrzeniach nowoczesnych, jak i rustykalnych czy vintage.
Jak zaaranżować szarą sypialnię w stylu rustykalnym?
Kolor szary i rustykalna aranżacja? Warto spróbować! Powszechnie rustykalne stylizacje kojarzą się z beżem, żółcieniami, delikatną oliwką czy złamaną czerwienią. Jak się jednak okazuje, szarość też może być sielska. Wystarczy tylko pokusić się o drewniane belki stropowe, romantyczne firanki i wiklinowe kosze. Na łóżku mogą zagościć haftowane poduchy, a na podłodze, dywanik z frędzlami. Aby dodatkowo ocieplić wnętrze, warto pomyśleć o ścianie z rudych cegieł lub stylowej kamiennej obudowie kominka.
Światło ma moc, czyli jakie lampy wybrać do szarej sypialni?
Nie jest tajemnicą, że światło we wnętrzu ma wielką moc. Potrafi powiększać je optycznie, czynić bardziej romantycznym, dodawać mu przytulności. Jeśli zależy Ci na kameralnej atmosferze w szarej sypialni, postaw na ciepłe światło lampek nocnych, lamp podłogowych oraz ściennych kinkietów. Świetnie, jeśli będą one ubrane w materiałowe abażury, rozpraszające przyjemne miękkie światło. Zrezygnuj z chłodnych halogenów i podświetl podwieszany sufit LED-ami w szampańskim kolorze. Oprócz tego sięgnij po modne cotton-ballsy, urokliwe latarenki i lampiony. Te ostatnie rozświetlone blaskiem tea-lightów uczynią z Twojej sypialni istną świątynię przytulności.
Szarość potrafi mieć wiele twarzy. Mimo, że nie ma mocy krzykliwych barw, również umie intrygować, zachwycać, przyciągać oko. Aranżując szarą sypialnię zastosuj niektóre z powyższych trików - możesz być pewien, że wnętrze stanie się przytulne i nigdy nie zasłuży na miano przysłowiowej "szarej myszki".