Jak oświetlić swoje mieszkanie na święta?
Czy wiesz, że pierwsze oświetlenie bożonarodzeniowe stosowano już w XVII wieku? Wówczas główną ozdobą choinki były urokliwe świeczki odlewane z miękkiego wosku. Tańczące płomyki symbolizowały rozgwieżdżone niebo, natomiast ten największy, umieszczony na szczycie drzewka - Gwiazdę Betlejemską.
Elektryczne oświetlenie choinki, podobne do tego, które znamy dzisiaj, opatentował w latach osiemdziesiątych XIX wieku słynny wynalazca, Thomas Alva Edison. Co ciekawe, pierwszym drzewkiem, które po raz pierwszy w historii przystrojono lampkami była choinka należąca do przyjaciela Edisona. Współcześnie oświetlamy nie tylko świąteczne drzewka - lampki pojawiają się również na girlandach, świątecznych stroikach i oknach. Wbrew pozorom nie jest to łatwa sztuka, ponieważ wymaga umiaru i świetnego smaku.
Jakie światełka bożonarodzeniowe wybrać?
Od 1890 roku oświetlenie bożonarodzeniowe jest produkowane na masową skalę. Początkowo lampki zdobyły popularność wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, jednak z czasem przywędrowały również za Ocean. Obecnie są jedną z najbardziej efektownych i najchętniej wykorzystywanych świątecznych dekoracji. Lampki bożonarodzeniowe wyglądają pięknie nie tylko na choince - ich subtelny blask może rozświetlać okna, parapety czy poręcze schodów. Światełka typu LED można z powodzeniem włożyć do szklanych naczyń, czyniąc z nich efektowne lampy. Kolorowe butelki, ozdobne słoiki czy szklane patery na nóżkach zmienią się dzięki drobnym diodom w efektowne świetlne kule. Designerzy proponują także sznury lampek dekoracyjnych, które przypominają gwiazdki, płatki śniegu czy sople. Pamiętaj, że światełka mogą mieć barwę ciepłą lub chłodną. Do domu lepiej wybrać te pierwsze - wniosą do wnętrz przyjemny, przytulny blask.
Cotton-ball lights - do jakich wnętrz?
Modne cotton-balls’y przywędrowały do nas kilka lat temu z chłodnej Skandynawii i biją obecnie rekordy popularności. Na początku Skandynawowie oświetlali sznurami bawełnianych kul wyłącznie pokoiki dziecięce, jednak z czasem cotton-balls’y skradły również serca salonów i sypialni. Nic w tym jednak dziwnego - te subtelne ozdoby dają po zmroku ciepłe, miękkie światło, zapewniając wnętrzom kameralny klimat. Okres Bożego Narodzenia to idealny moment, aby zafundować aranżacji bawełnianą ozdobę. Najlepiej, aby odcień dekoracji oscylował wokół bieli, ecru lub złota. Pięknie wyglądają także sznury kul w ciepłych, szlachetnych odcieniach rubinu i szmaragdu. Style, które szczególnie polubią cotton-balls, to skandynawski, chalet, prowansalski i shabby-chic. W aranżacjach minimalistycznych, lepiej zaprezentują się surowe lampki choinkowe o chłodnej barwie.
Papierowe lampiony i kurtyny świetlne
Kolejnym oryginalnym pomysłem na oświetlenie domu na Święta mogą być papierowe lampiony. Lekkie, subtelne, ażurowe, wprowadzają do wnętrz romantyczny ton. Te w kształcie gwiazd, mimo że nawiązują do stylu skandynawskiego, wyglądają nieco niczym rodzime ludowe rękodzieło w wersji 3D. Papierowe lampiony dobrze prezentują się zarówno solo, jak i w grupie. Śmiało można łączyć je ze sznurami światełek i cotton-balls’ów. Niektórzy wieszają je na oknach w towarzystwie tzw. kurtyn świetlnych. Wówczas wnętrza nabierają podwójnego blasku, a widok okien z ulicy wprost zapiera dech! Jeśli miksujesz rozmaite warianty świetlne, zadbaj aby miały taki sam odcień światła. Warto wiedzieć, że dawno wyszły z mody dyskotekowe kolory i intensywne migotliwe refleksy. Teraz światełka bożonarodzeniowe mają nieść ze sobą ukojenie i kameralny nastrój.
Boże Narodzenie i świece? Duet doskonały!
Czy wiesz, że pierwsze wzmianki o świecach używanych na ziemiach polskich pochodzą już z XVI wieku? Świece przez wieki traktowane były nie tylko jako źródło światła i ozdoba, ale również element obrzędów religijnych i ludowych. Współcześnie są detalem, bez którego trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia. Nic przecież nie potrafi budować nastroju tak, jak drżące ciepłe płomyki. Wysokie, smukłe świece możesz wyeksponować w ozdobnym kandelabrze lub pojedynczych świecznikach. Modele pieńkowe, podobnie jak niewielkie tea-light’y pokochają z kolei szklane lampiony i ozdobne latarenki. Jeśli chcesz rozpieścić zmysły, zainwestuj w modele zapachowe. Te o aromacie cynamonu, pieczonych jabłek czy słodkich ciasteczek, natychmiast wprowadzą do wnętrz smakowity świąteczny nastrój!
Jakie lampy zaczarują Twoje Święta?
Wiele osób nie docenia uroku lamp stołowych, na co dzień ograniczając się do korzystania ze światła górnego bądź kinkietów ściennych. To błąd! Te szykowne elegantki na smukłych nóżkach gwarantują miękkie, delikatne światło, sprzyjające relaksowi i kameralnej atmosferze. Jeśli i Ty wciąż opierasz się magii lamp stołowych, doceń ją przy okazji Świąt! Lampy mogą gościć na kominkach, konsolach czy stolikach pomocniczych w otoczeniu malowniczych stroików. Subtelna gra światła sprawi, że każdy z mebli zostanie stosownie wyeksponowany, a świąteczne kompozycje nabiorą lirycznego, nieco tajemniczego wyrazu. W niektórych minimalistycznych aranżacjach miejsce lamp stołowych mogą zająć nowoczesne polietylenowe modele lamp, przypominające kształtem np. bożonarodzeniowe drzewko. To nie lada gratka dla osób, które preferują oszczędny, surowy design.
Odpowiednie oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów w sztuce aranżacji wnętrz. Nie bez kozery na co dzień korzystamy z lamp sufitowych, podłogowych czy stołowych. O niezwykły klimat dbają również kinkiety i nowoczesne oświetlenie punktowe. Warto pamiętać, że zima jest porą roku, podczas której bardzo mocno łakniemy światła - zwłaszcza podczas Świąt. Ciepły blask żarówek, światełek i świec, daje poczucie bezpieczeństwa, przytulności, przypomina o rodzinnym ognisku. Takie “malowanie światłem” to wspaniały sposób na zbudowanie cudownej świątecznej atmosfery i stworzenie fantastycznej stylizacji.