Jak udekorować stół świąteczny?
Podczas Świąt Bożego Narodzenia wnętrza domów przywdziewają odświętne szaty. Szykowne zastawy, lśniące sztućce i eleganckie tekstylia opuszczają wnętrza kredensów i serwantek, by wkrótce rozgościć się na wigilijnym stole. Nic w tym jednak dziwnego - aby spotkanie w gronie najbliższych było jeszcze bardziej wyjątkowe, warto zadbać nie tylko o doskonały smak potraw, ale również o ich stylową oprawę.
Stół wigilijny co roku może zaskakiwać inną odsłoną - wnosić nową energię, tworzyć niepowtarzalny świąteczny koloryt i nastrój. Poniżej prezentujemy pięć sposobów na wyjątkową dekorację stołu. Być może wśród naszych propozycji znajdziesz tegoroczne natchnienie!
Jak udekorować stół świąteczny w stylu romantycznym?
Stół jest centralnym punktem w każdym świątecznym salonie. To tutaj gromadzą się najbliżsi, aby uczcić wigilijny wieczór, spożyć uroczysty posiłek, ponucić kolędy i po prostu - pobyć razem. Tylko od Ciebie zależy na jaką konwencję nakrycia się zdecydujesz. W salonach jasnych i subtelnych, urządzonych w stylu klasycznym, prowansalskim czy shabby, doskonale sprawdzi się biała, romantyczna aranżacja. W roli głównej powinnny wówczas wystąpić elegancki biały obrus, srebrne sztućce i porcelanowa zastawa. Świetnie, jeśli dodatki sprawiają wrażenie, jakby były przyprószone śniegiem - mleczne kandelabry, kryształowe patery i smukłe, białe świece to kwintesencja wzornictwa z zimową duszą! Oprócz tego, na każdym talerzu może zagościć koronkowa serwetka przystrojona bombką w kształcie śnieżnej gwiazdki lub płonący tea-light w srebrnym świeczniku.
Jak udekorować stół świąteczny w stylu nowoczesnym?
Nowoczesne nakrycie stołu powinny być wesołe, figlarne, barwne. W tej konwencji prym mogą wieść klasyczne świąteczne kolory - zieleń i czerwień. Jeśli jednak lubisz przełamywać sztampę, zdecyduj się na dodatkowy odcień - np. błękit lub żółć. Obrus na stole powinien być wzorzysty - mile widziane będą motywy gwiazd betlejemskich, choinek czy świątecznych wieńców. Serwetki przy nakryciach? Monochromatyczne, ale w zdecydowanym kolorze! Świece? W tym samym tonie co serwetki. Całości może dopełniać minimalistyczny stroik ze świerkowych gałązek, ostrokrzewu i szyszek - najlepiej hand-made.
Jak udekorować stół świąteczny w stylu glamour?
Glamour to styl luksusowy, lśniący, pełen splendoru, który doskonale pasuje do podniosłej atmosfery Świąt. Idąc w stronę świątecznego glamour, radzimy jednak, aby ten ocierał się o vintage. Dzięki temu zaaranżujesz elegancki, wytworny stół z tzw. “starą duszą”. Na blacie mebla może zagościć jedynie jednokolorowy bieżnik, który będzie dyskretną bazą dla bogatych dekoracji. A tych powinno być mnóstwo! Smukłe świeczniki, wytworne patery, figurki ozdobne i kompozycje z bombek. A wszystko to ozdobione subtelną przecierką, w kolorze starego złota i srebra. Gdzieniegdzie mogą pojawiać się jasne szampańskie odcienie lub zupełnie do nich przeciwne - rubinowe i szkarłatne. Taki stary szyk pokochają wszyscy lubujący się w magicznych aranżacjach z klasą.
Jak udekorować stół świąteczny w stylu skandynawskim?
Scandi to styl oszczędny i minimalistyczny, jednak mimo to, doskonale wpasowuje się w atmosferę Świąt. Aranżując stół w stylu skandynawskim postaw przede wszystkim na biel. Do jasnej bazy dobieraj dodatki według uznania, np. złote, szare, granatowe lub czarne. Absolutnym must-have na stole w stylu scandi są geometryczne wzory. Warto postawić zatem na obrus w romby lub designerskie świeczniki w kształcie stożków. Zanim zajmiesz się dekoracją stołu, pomyśl, jakie zestawienia barw są Ci najbliższe? Musisz bowiem wiedzieć, że czyste, białe stylizacje królują głównie w mieszkaniach projektowanych przez Duńczyków i Szwedów. Finowie wolą przełamywać je czarnymi akcentami. Atramentowe bywają latarenki, serwetki, a nawet świąteczna zastawa! Zamiast klasycznego stroika, zdecyduj się na gałązkę wsuniętą w prosty flakon. Możesz na niej zawiesić choinkowe zabawki wykonane z drewna, filcu czy wikliny.
Jak udekorować stół świąteczny w stylu rustykalnym?
Polacy bardzo lubią nakrycia w stylu rustykalnym. Styl rustic kojarzy się bowiem z domową przytulnością, sielskością wsi, czymś co doskonale znamy. Pełno w nim drewna, naturalnych materiałów i naczyń pięknych w swej prostocie. Aranżując stół w klimacie rustykalnym postaw na beże i brązy doprawione szlachetną czerwienią. Niech na blacie mebla zagości prosty, lniany bieżnik, któremu elegancji dodadzą wykończone koronką serwetki. Potrawy możesz podawać na prostych półmiskach z kamionki, a nawet drewna. Pomiędzy talerzami niech pojawią się wysuszone plastry pomarańczy ozdobione goździkami, a na środku stołu tradycyjny stroik z gałązek świerku, szyszek i gwiazd betlejemskich.
Wigilijne rytuały przez wieki pozostały niezmienne. Na stole wciąż powinno znaleźć się dwanaście potraw, dodatkowy talerz na zbłąkanego wędrowca, a pod obrusem - sianko będące symbolem ubóstwa. Całej kolacji wigilijnej towarzyszy podniosły nastrój, który wyrażamy również poprzez piękne nakrycie stołu. Odświętna zastawa, szykowne dekoracje, ciepły blask świec… dzięki takim szykownym niuansom magia Świąt staje się jeszcze bardziej wyraźna i pozostaje w pamięci na długo.