Taras, balkon czy ogródek - które rozwiązanie wybrać planując zakup mieszkania w bloku?
Utarło się, że wielka płyta nie ma wiele do zaoferowania miłośnikom zielonych areałów. „Betonowa dżungla” - często mówi się o miejskich osiedlach. Tymczasem na przestrzeni lat, blokowe przestrzenie zauważalnie się zazieleniły. Na balkonach można dostrzec efektowne aranżacje tonące w kwiatach i roślinach pnących, a na podwórkach, stylowe skalniaki i wielobarwne rabaty.
Mieszkańcy drapaczy chmur starannie dbają, aby wśród rosłej zabudowy, można było znaleźć namiastkę malowniczych zieleńców i - trzeba przyznać - doskonale im się to udaje. Mieszkania z ukwieconymi balkonami są en vouge, podobnie jak te z wyjściem na taras czy do kameralnego ogródka. Nic w tym jednak dziwnego - życie w wielkich miastach sprawia, że coraz częściej potrzebujemy wytchnienia wśród soczystej zieleni. Jeżeli zatem dopiero planujesz zakup mieszkania w bloku, koniecznie zastanów się, jaki zielony zakątek uszczęśliwiłby Cię najbardziej - romantyczna loggia, designerski taras, a może sielski ogród w wersji mini?
Dlaczego warto postawić na mieszkanie z balkonem, tarasem lub ogródkiem?
Kontakt z naturą pośród osiedlowej zabudowy bywa nieoceniony. Dodatkowy, zielony metraż, w okresie wiosenno-letnim, staje się wspaniałym przedłużeniem mieszkania, zaciszną alkową wśród której można odpocząć i znaleźć przestrzeń na hodowlę ulubionych kwiatów czy ziół. Taka strefa wypoczynku „pod niebem” to także doskonałe miejsce na zaprojektowanie mini-jadalni, spotkań z rodziną i przyjaciółmi czy kąpieli słonecznych w upalne, letnie dni. Jak podkreślają deweloperzy, mieszkanie z balkonem, tarasem lub ogródkiem to również znacznie lepsza lokata finansowa. Tego rodzaju nieruchomości cieszą się dużym powodzeniem i o wiele łatwiej jest je sprzedać lub wynająć w przyszłości. Jak szacują specjaliści, lokale mogące pochwalić się zielonym zakątkiem, są droższe zazwyczaj o około 5-10 procent.
Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe
3349 złZestaw ogrodowy pięcioosobowy Botteno aluminiowy szaro/czarny
5499 złZestaw ogrodowy Caulate sofa z dwoma fotelami i stolikiem z plecionymi elementami szary/czarny/drewno akacjowe
4099 złZestaw ogrodowy wiklinowy Scorga stół 150x77 cm i 4 krzesła szary
3599 złDla kogo mieszkanie z balkonem?
W wieżowcach z lat 70. i 80. najczęściej można spotkać niewielkie, prostokątne balkony typu loggia (czyli balkony osłonięte z trzech stron ściankami, zrównane z płaszczyzną ściany budynku). Metraż większości z nich nie przekracza 4-5 metrów kwadratowych. Takie kameralne zieleńce można jednak efektownie i pomysłowo zaaranżować, wybierając lekkie, ażurowe krzesła, składane stoliczki montowane do balkonowej balustrady czy pomysłowe siedziska wykonane z palet i obłożone kolorowymi poduchami. Niewielki balkon to doskonałe rozwiązanie dla singli i młodych par. Taka kameralna zielona przestrzeń w pełni wystarczy, aby na codzień wyciszyć się i odpocząć. Pamiętaj jednak, że niewielki balkon trudno uczynić wielofunkcyjnym. Jeśli myślisz o tym, aby zaaranżować tam przestrzeń wypoczynkową, składzik i suszarnię, lepiej rozejrzyj się za mieszkaniem z tarasem.
Niektórzy decydują się na zabudowę niewielkich balkonów. Takie rozwiązanie pozwala na zaaranżowanie w mieszkaniu namiastki zimowego ogrodu, który będzie cieszył również podczas chłodniejszych dni. Balkon można zabudować poprzez zastosowanie aluminiowych profili i szkła hartowanego bądź praktycznych i niedrogich paneli PCV. Taka mini-oranżeria ma wiele zalet - nie tylko wycisza i izoluje pomieszczenia, ale jest także miejscem, gdzie można zaprojektować kącik do czytania, czy intymne miejsce do pracy.
W nieco nowocześniejszym budownictwie blokowym nierzadko można spotkać długie balkony, rozciągające się na całą szerokość mieszkania. Dzięki temu, na balkon można wychodzić zarówno z salonu, jak i z sypialni czy gabinetu. Taki element architektoniczny jest znacznie łatwiejszy w zaaranżowaniu aniżeli niewielka blokowa loggia. Mimo, że nowoczesne balkony bywają wąskie, ich przestrzeń można sprytnie podzielić i wygospodarować zarówno kącik wypoczynkowy, jak i ten na suszenie ubrań czy uprawę ziół. Niektórzy cenią sobie również balkony należące do mieszkań usytuowanych na ostatnim piętrze. Dzięki temu, że są szczytowe, dociera do nich maksimum światła. W ich przypadku należy jednak pamiętać, że letni relaks nie obędzie się bez markizy czy parasola.
Kto powinien wybrać mieszkanie z tarasem?
Tarasy mogą pochwalić się znacznie większą powierzchnią użytkową aniżeli balkony. Bywa, że niektóre z nich stanowią nawet dwukrotne przedłużenie lokali mieszkalnych! W takich przypadkach taras można zatem nazwać dodatkowym „letnim pokojem” i nie będzie to przesada. Taki obszerny zielony zakątek jest doskonałym miejscem na spotkania towarzyskie, organizowanie mini-przyjęć w gronie przyjaciół, uprawę niewymagających warzyw czy błogi relaks. Na obszernym tarasie można nie tylko postawić stół jadalniany i komplet mebli wypoczynkowych, ale również rozwiesić hamak lub usytuować niewielki basen dla najmłodszych domowników. No właśnie, maluchy! Dla nich taras może być wymarzonym miejscem do zabaw pod gołym niebem. Kupno mieszkania z tarasem powinny zatem rozważyć nie tylko osoby kochające zieleń i wypoczynek pod chmurką, ale również rodziny z dziećmi.
Dlaczego warto wybrać mieszkanie z ogródkiem?
Ogródek to duży przywilej najniższych blokowych pięter. Taka przestrzeń bez wątpienia daje największe możliwości aranżacyjne. W niewielkich ogródkach często goszczą nie tylko kwiatowe rabaty, grządki warzywne i urokliwe zielniki, ale również oczka wodne czy malownicze fontanny. W ogródku można cieszyć się także pięknie przystrzyżonym trawnikiem, skalniakami i obecnością średniej wielkości krzewów. Łatwo tu również o zorganizowanie strefy wypoczynkowej, jadalnianej czy kącika zabaw dla dzieci. Jedynym minusem ogródków może być brak intymności, jednak i z tym można sobie łatwo poradzić. Aranżując ogródek warto zainwestować w obszerny parasol, markizę czy inną, sprytną formę zadaszenia. Do wyboru pozostają także drewniane kratki ogrodowe oraz pergole, po których mogą wspinać się efektowne rośliny pnące, takie jak powój, groszek pachnący czy klematis.
Ktoś kiedyś pięknie napisał, że „sztuka ogrodów jest najstarszą ze sztuk, bowiem pierwszym ogrodem był raj.” Bez wątpienie, człowiek od zawsze miał w sobie głębokie pragnienie obcowania z przyrodą i tak jest po dziś dzień. Współcześnie wielu z nas uwielbia wielkie miasta, jednak czasem, choć na chwilę pragnie zapomnieć o życiu w biegu i w spokoju rozkoszować się urodą zieleni. Przydomowe zieleńce stwarzają ku temu doskonałą okazję. I mimo, że zazwyczaj bywają niewielkie, potrafią urzekać nie mniej, niż przepastne pałacowe ogrody. Ot, malowniczy raj „w pigułce”.