Drzwi wewnętrzne z metalu i szkła - 5 pomysłów na aranżację wnętrza z loftowymi drzwiami
Metal-szkło to intrygujący duet, będący przede wszystkim domeną charakternych przestrzeni industrialnych. Lofty uwielbiają metal za chłód i surowość, szkło natomiast, za bezpretensjonalność i przyjemny efekt „lekkości”. Nic zatem dziwnego, że oba materiały coraz częściej goszczą w nowoczesnych pomieszczeniach, zaskakując niebanalną formą i estetyką.
Szklane i metalowe płaszczyzny z przyjemnością wcielają się w rolę ścianek działowych, frontów mebli oraz schodowych balustrad. Designerzy wykorzystują również ich potencjał, projektując designerskie drzwi wewnętrzne. Efektowne modele z pofabrycznym pazurem, świetnie prezentują się zarówno w okazałych, jak i kameralnych wnętrzach - zapewniają im dopływ naturalnego światła i powiększają je optycznie. Co jednak najciekawsze, metalowi i szkłu nie straszna żadna stylistyka! Materiały polubią zarówno trend skandynawski, jak i retro, czy ten z wysublimowaną nutą glamour.
Jaki model drzwi wybrać do wnętrza stricte industrialnego?
W świecie industrialu króluje nie tylko surowy, wielkomiejski design, ale i funkcjonalne rozwiązania. Drzwi wewnętrzne zaprojektowane z metalu i szkła, to zatem głęboki ukłon zarówno w stronę świetnego wzornictwa, jak i ergonomii. Modele tego typu bywają przesuwne, skrzydłowe, a nawet składane w harmonijkę. Prostej, minimalistycznej konstrukcji towarzyszą zazwyczaj sprytne trybiki, prowadnice i zawiasy. W klasycznym industrialnym wnętrzu, drzwi z metalu i szkła bardzo często stanowią fragment efektownej, transparentnej ścianki podzielonej szprosami. Taki element potrafi skutecznie wydzielić strefy we wnętrzu, np. odseparować wnękę, w której znajduje się przestrzeń sypialniana, od pokoju dziennego. Oprócz tego, że szklano-metalowe drzwi czynią mieszkanie bardziej komfortowym, dodają całości charakteru i łamią aranżacyjne schematy. Oto idealna propozycja dla niepokornych dusz, spragnionych oryginalnych rozwiązań!
Dlaczego metal i szkło świetnie sprawdza się w aranżacjach minimalistycznych?
Drzwi zaprojektowane z metalu i szkła sprawdzają się doskonale we współczesnych aranżacjach minimalistycznych. Ich chłodna, surowa stylistyka fantastycznie uzupełnia się z ciepłą kolorystyką drewna i miękkimi tkaninami. Jednym z najważniejszych zadań tego rodzaju drzwi, jest zapewnienie wnętrzom jak największej ilości światła naturalnego. Z powodzenie można je zatem montować w ciemnych kuchniach, garderobach czy oddzielać nimi przedpokój od pozostałej, „dziennej” części mieszkania. Wielkość i typ drzwi należy starannie dobierać do wielkości pomieszczenia. W tych niewielkich lepiej sprawdzą się modele przesuwne, które potrzebują znacznie mniej miejsca, aniżeli warianty uchylne.
A może styl modernistyczny?
Oprócz aranżacji industrialnych i minimalistycznych, szklano-metalowe drzwi docenią również stylizacje modernistyczne. Trend modern, powstał w pierwszej połowie XX wieku, w odpowiedzi na szalenie dekoracyjną, XIX-wieczną ornamentykę. Jego hasłem przewodnim bardzo szybko stało się słynne zdanie wypowiedziane przez słynnego architekta, Louisa Sullivana: „Forma podąża za funkcją”. Jak zatem nietrudno się domyślić, styl modernistyczny ceni wszystko co nieskomplikowane, minimalistyczne i funkcjonalne. Warto pamiętać, że modern, miał wiele odmian i nurtów, m.in. art déco czy Bauhaus. Obie konwencje wprost uwielbiają metal i szkło, zatem proste, industrialne drzwi mogą być interesującym dopełnieniem tego typu wnętrz. Aby jednak nie schodzić z eleganckiego tonu (nie szukając daleko, art déco to prawdziwy mistrz galanterii!) warto, zamiast szkła transparentnego, pokusić się o wariant mleczny. Metalowa rama i śnieżnobiałe szkło to ciekawe i bardzo subtelne zestawienie.
Drzwi typu metal-szkło - w jakim wydaniu polubi je styl skandynawski?
Drzwi zaprojektowane z metalu i szkła nie są obce także przestrzeniom skandynawskim. Trend scandi jednak, jak na króla jasnych odcieni przystało, polubi metalowe szprosy w odcieniu białym lub kremowym. W takim wydaniu drzwi prezentują się o wiele bardziej subtelnie, wprowadzają do wnętrza jeszcze więcej światła i tracą swój surowy, pofabryczny temperament. Aby dodatkowo złagodzić stylizację, postaw na dwuskrzydłowe drzwi podzielone równoległymi, harmonijnych szprosami. Asymetryczne wariacje niech zostaną, nomen-omen, poza drzwiami skandynawskiego wnętrza.
Industrial i glamour w jednym wnętrzu? To możliwe!
Ostatnim, i dla wielu pewnie najbardziej zaskakującym zestawieniem, będzie surowy styl industrialny i elegancki, kobiecy glamour. Jak się jednak okazuje, nawet takie dwie skrajności potrafią błyskawicznie znaleźć wspólny język. Metalowo-szklane drzwi przełamią wykwintny, pałacowy ton aranżacji w stylu glam i dodadzą wnętrzu bigla. Taki pofabryczny „zadzior” wprowadzi do wnętrza przyjemne nuty świeżości i sprawi, że całość stanie się nieoczywista. Jeśli kanciaste szprosy nie są w Twoim stylu, możesz zdecydować się na drzwi w formie dwóch szklanych, mlecznych paneli, zamontowanych na chromowanych prowadnicach. Tego rodzaju model będzie mniej rzucał się w oczy, przez co pozostanie neutralnym, bazowym elementem we wnętrzu.
„Są rzeczy znane i nieznane, a pomiędzy nimi drzwi” - napisał angielski poeta, William Blake. W kontekście powyższego tekstu, metaforę tę należy traktować dosłownie! Drzwi bowiem są elementem, który potrafi stać się inspiracją i prowokować do odkrywania niebanalnych aranżacji i nieoczywistych zestawień. Wystarczy tylko przekroczyć pewien próg, otworzyć na "nowe" i dać się ponieść wyobraźni.