Kreatywne dekoracje wielkanocnego stołu
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Electrolux.
Jak sprawić, aby nasi goście na długo zapamiętali tegoroczną Wielkanoc? W świątecznej zawierusze zadbajmy nie tylko o wyjątkowy smak świątecznych potraw. Duże wrażenie na bliskich może zrobić także sposób podania posiłków oraz niebanalne, wiosenne dekoracje wielkanocnego stołu. Elementem zaskoczenia dla nich mogą być także ozdoby, które… nadają się do jedzenia!
Wielkanocne smaki
Wielkanoc to w naszej kulturze drugie najważniejsze święto, zaraz po Bożym Narodzeniu. W ten czas w jednym miejscu gromadzą się całe rodziny: dziadkowie, rodzice, prawnuki… Święta Wielkiej Nocy daje także możliwość wspólnego biesiadowania. W ten wyjątkowy dzień na polskich stołach nie może zabraknąć gęstego żuru wzbogaconego smakołykami ze święconki – kawałkiem świeżej kiełbasy oraz połówką jaja. Nie wyobrażamy sobie Świąt także bez aromatycznej pieczeni czy mazurka z kajmakiem. Na te dania członkowie rodziny czekają cały rok – do wielkanocnych potraw przyzwyczajeni są wszyscy! Posiłki przygotowane w zgodzie ze sprawdzonymi przepisami co roku zadowalają podniebienia naszych bliskich. Postarajmy się jednak zaskoczyć ich także unowocześnionymi recepturami i… dekoracjami! Jak przygotować się w te Święta, aby wspólny obiad z najbliższymi był także ucztą dla oka, pozostawiającą przyjemne wrażenie estetyczne?
Zielone ozdoby stołu
Stół, przy którym spotykamy się z gośćmi, ma za zadanie robić wrażenie! Aby się tak stało, zadbajmy o jego niebanalną oprawę. Jadalne ozdoby wielkanocnego stołu? Czemu nie, skoro takiemu rozwiązaniu sprzyja wiosna, dzięki której w naszych domach coraz częściej goszczą młode warzywa i aromatyczne zioła? Na kubki smakowe oddziałują nie tylko zapachy, ale także apetycznie wyglądające składniki potraw. Przemycając na stół zieloną rzeżuchę w dekoracyjnym naczyniu czy bazylię w odświętnej doniczce, wprowadzimy siebie i gości w dobry nastrój oraz nadamy wnętrzu wiosenny sznyt. W kwietniu zieleń może zdominować naszą kuchnię czy parapet w pokoju dziennym. Dzięki świeżej sałacie, szczypiorowi czy kiełkującej rzodkiewce na wyciągnięcie ręki, łatwiej będzie nam wzbogacić świąteczne, ale i codzienne menu o warzywa, zioła czy jadalne pędy.
Sezonowe warzywa, które pojawiają się wiosną, np. szparagi czy brukselki, urozmaicą nasz wiosenny jadłospis. Będą miały ciekawy smak, gdy przygotujemy je inaczej niż zwykle. Wraz z mięsem możemy je zgrillować za pomocą… własnego piekarnika! Udoskonalenie techniki gotowania stanowi płyta grillowa plancha. Dzięki niej smakiem grillowanych jarzyn czy mięsa możemy cieszyć się cały rok. Płyta szybko i równomiernie rozprowadza ciepło i pozwala na wyeliminowanie oleju ze smażenia. Przywieraniu potraw zapobiega żeliwny grill z trwałą, trójwarstwową powłoką, a pogrubiona podstawa utrzymuje ciepło dania. Naczynie można z łatwością wyczyścić, dzięki czemu grillowanie staje się przyjemnością!
Zielone składniki wykorzystujmy w kuchni, ale i dekorując wielkanocny stół, warto pokusić się o wykorzystanie warzywnych składników świątecznych potraw. Kolorowe, przypieczone warzywa ułożone na talerzu urozmaicą ucztę wizualnie, ale i smakowo oraz będą zachęcały do sięgnięcia po apetyczną przekąskę. Wolną przestrzeń na obrusie mogą wypełnić np. pęczki świeżego szczypiorku, którym podczas uczty można wzbogacić smak i wygląd dań. Dzieci chętnie uszczkną odrobinę rzeżuchy wystającej z naczynka w kształcie zajączka. Takie dodatki sprawią, że nasz stół będzie się prezentował naprawdę wiosennie, przyciągnie oczy gości swoją wielobarwnością, a wspólna uczta będzie niezwykle przyjemnym doznaniem. Im więcej zdrowych produktów w naszych domach, tym lepiej!
Pysznie, zdrowo i w atmosferze domowego ciepła
Świąteczny jadłospis bywa ciężkostrawny, dlatego nie tylko z okazji wiosny warto odświeżyć także zestaw wykorzystywanych do dań składników oraz sposób przyrządzania codziennych posiłków. Do menu wplećmy świeże, sezonowe warzywa, takie jak np. kapusta. Postawmy też na lekkie mięso (np. drób) oraz świeże, zdrowe ryby (np. łosoś, dorsz). W utrzymaniu zdrowej diety pomoże też piekarnik parowy Electrolux CombiSteam. Jego funkcja parowa umożliwi przygotowanie zdrowych, wolnych od tłuszczu, a zarazem soczystych w środku i chrupiących na zewnątrz potraw. Zachowają one swoje walory również po podgrzewaniu, co jest niezwykle ważne w kolejne dni radosnego świętowania! Pieczenie za pomocą pary pozwala także zachować posiłkom 90% wartości odżywczych, m.in. witaminy i minerały. O tym aspekcie warto pamiętać szczególnie w okresie Świąt, gdy nasze jadłospisy są bogate w więcej ciężkostrawnych dań niż na co dzień. Dobry piekarnik przyda nam się także do stworzenia własnoręcznie przyrządzonych ozdób z ciasta. Smakowity koszyczek z drożdżowego ciasta, chlebowy baranek czy kolorowe babeczki z zabawną trawką z zielonego lukru i ozdobione czekoladowymi jajeczkami będą uroczymi akcentami na świątecznym stole. Z pewnością urzekną zarówno najmłodszych, jak i dorosłych gości!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Electrolux.