Jak zaplanować funkcjonalną kuchnię?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Blum.
Każdy z nas marzy o pięknej kuchni. Planując ją zwracamy uwagę na eleganckie fronty, nowoczesny design, modne sprzęty AGD. Jednak nie powinniśmy zapominać, że jest ona miejscem pracy. W związku z tym, musi być wygodna i funkcjonalna, dopasowana do naszych potrzeb i stylu życia, abyśmy mogli przez długie lata czerpać przyjemność z jej użytkowania.
Blum od wielu lat bada potrzeby użytkowników kuchni. By przestrzeń kuchenna była funkcjonalna, trzeba przyjrzeć się przebiegowi pracy, określić ilość niezbędnego miejsca do przechowywania oraz zapewnić sobie komfort ruchu. Wiedza zdobytą podczas badań została wykorzystana do stworzenia bezpłatnej usługi Jazda Próbna Kuchni, której celem jest planowanie przestrzeni kuchennych, które będą wygodne, funkcjonalne oraz dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Przebieg Pracy
Praca w kuchni wymaga wykonania wielu różnych, często powtarzalnych czynności. Ważne, abyśmy zastanowili się nad kolejnością ich realizacji oraz nad tym, jakie produkty spożywcze i utensylia będą nam do tego potrzebne.
Dzięki temu zapewnimy sobie właściwy przebieg pracy i zmniejszymy odległości pokonywane w kuchni. Prawidłowo zaplanowana kuchnia powinna uwzględniać pojedyncze obszary pracy zwane strefami, w skład których wchodzą konkretne produkty. Strefy w kuchni występują w ściśle określonej kolejności. Dla osoby praworęcznej to strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i na końcu gotowania/pieczenia.
Warto również zadbać o prawidłową postawę podczas wykonywania codziennych czynności. Należy wyeliminować zbędne schylanie, klękanie i inne obciążające kręgosłup i stawy pozycje ciała.
Wpływ na komfort pracy ma m.in. wysokość blatu roboczego, którą należy dopasować do swojego wzrostu, lub rodzaj szafek, jaki wybierzemy. Szafki dolne z drzwiami warto zastąpić szafkami z szufladami z pełnym wysuwem. W ten sposób zapewnimy sobie wygodny i nieograniczony dostęp do produktów spożywczych i przyborów kuchennych
Również szafki górne z drzwiami warto zastąpić szafkami z podnoszonymi frontami stosując podnośniki AVENTOS. Dzięki nim front zniknie z obszaru roboczego, co ułatwi poruszanie się po kuchni.
Przestrzeń
Ilość miejsca potrzebnego do przechowywania produktów kuchennych to kwestia indywidualna. Zależy ona od wielkości rodziny, nawyków zakupowych i zwyczajów dotyczących gotowania. Planując kuchnie musimy również zastanowić się, jak zmienią się nasze potrzeby w perspektywie 10-15 lat, czyli tak długo, jak będziemy ją użytkować. Jeśli mamy zbyt mało przestrzeni do przechowywania, istnieją sposoby na jej zwiększenie. Zastosowanie głębszych, wyższych lub szerszych szuflad daje wymierne korzyści.
Zastanawiając się, jakie produkty będziemy przechowywali w konkretnym miejscu, jesteśmy w stanie zastosować takie rozwiązania, które umożliwią nam maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Szafa cargo z osobno wysuwanymi szufladami to prawdziwy cud przestrzeni, który pomieści zapasy dla całej rodziny. Szuflada zlewozmywakowa pozwoli wykreować nową przestrzeń do przechowywania. Jeśli dodatkowo szuflady wyposażymy w system organizacji, utrzymanie porządku i znalezienie konkretnej rzeczy nie będzie stanowiło problemu.
Ruch
Niezwykle lekko otwierające się fronty szafek, płynnie wysuwające się szuflady, nawet przy dużym obciążeniu, oraz delikatne i ciche zamykanie drzwi szafek i szuflad to cechy komfortowej kuchni. Z pomocą przychodzi technika – system SERVO-DRIVE do szuflad oraz podnośników frontów górnych, który wspomaga ich otwieranie i zamykanie, TIP-ON BLUMOTION, który ułatwia otwiera szuflad, czy BLUMOTION, który zawsze, cicho i delikatnie, zamknie szuflady i fronty szafek.
Wybierając kuchnię warto zadbać o to, aby była wygodna, ergonomiczna i w pełni dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Korzystając z niej, przez długie lata będzie sprawiała nam radość.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Blum.