Jak wykorzystać mozaikę w łazience? Zobacz modne, ponadczasowe propozycje
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.
Mozaika to artystyczny sposób na tworzenie oryginalnych przestrzeni. Może być dekoracją klasycznego wnętrza albo dominującą formą w łazience zaaranżowanej zgodnie z nowoczesnymi zasadami. Te małe płytki są odpowiedzialne za wielki efekt!
Czy mozaika może wystąpić tylko w postaci ściennej dekoracji? Czy ma zakaz wstępu do małej łazienki, a pod prysznicem kojarzy się wyłącznie z mozolnym czyszczeniem? Razem z marką Cerrad udowodnimy, że mały format nie oznacza problemów aranżacyjnych, a biel i czerń nie zawsze wiążą się z klasyką. Poznajcie sposoby na to, jak wykorzystać mozaikę.
Dlaczego mozaika to dobry wybór?
Mozaika to zabieg dla odważnych, ponieważ wymaga zachowania umiaru i szczególnej ostrożności. Jej użycie często wiąże się z kolorystycznymi eksperymentami, bo pewnie nie jeden z nas kojarzy ją z roszadą turkusowych, zielonych czy czerwonych deseni, które na ścianie tworzą intrygującą kompozycję. Zwolennikom klasyki i tym, który chcą wykreować nowoczesny wystrój z wykorzystaniem mozaiki, radzimy skupić się wokół ponadczasowej palety barw. Biel i czerń wraz z neutralnymi szarościami mozaiki Cambia lappato należą do grona uniwersalnych, ale i ponadczasowych rozwiązań. Efekt przejdzie najśmielsze oczekiwania! Takie wnętrza magnetyzują, a kontrast odcieni nadaje im współczesnego, odważnego sznytu. Atutem mozaiki Cerrad jest też pełna swoboda w zakresie aranżacji – możemy poświęcić jej całą ścianę bądź niewielką część, wyłożyć nią podłogę, tworząc ciekawy wzór, zdecydować się na dominację jednego odcienia lub skupić się na równym podziale kolorów w pomieszczeniu. Ta oryginalna forma wychodzi też na salony, gości w kuchni czy korytarzu.
Od szczegółu do ogółu, czyli mozaika jako dekoracja
Mozaika jako dekoracja sprawdza się znakomicie! Może wypełnić wnęki w łazience, wyznaczyć strefy, otoczyć obudowę wanny stojącej w rogu pokoju czy tworzyć spektakularną ramę lustra wiszącego nad umywalką. To dekor do zadań specjalnych, który doskonale wypełni miejsca, z którymi nie radzą sobie tradycyjne płytki – podkreśli wypukłe przejścia, otuli kolumny, ożywi przestrzeń, w której brakuje mocnego akcentu, a także stanie się nieszablonową półką na akcesoria łazienkowe pod prysznicem, co w przypadku stosowania płytek wiązałoby się z uciążliwym docinaniem i dużymi startami materiału. Coraz częściej mozaikę stosujemy jako ozdobny pas ciągnący się wzdłuż ściany, między szafkami – nie tylko w łazience, lecz także kuchni – a niekiedy wypełniamy nią strefę prysznica. Marka Cerrad radzi, by w tym ostatnim wariancie – narażonym na zwiększoną wilgoć i zabrudzenia – zastosować mozaikę Cambia lappato, która z uwagi na swoje wysokie właściwości użytkowe ochroni przed poślizgnięciami, a także nie przysporzy problemów z utrzymaniem czystości.
Mozaika zamiast płytek na ścianie
Coraz chętniej podchodzimy do mozaiki z większym rozmachem. Układamy ją nie tylko na niewielkich przestrzeniach w łazience, traktując jako walor dekoracyjny pomieszczenia, ale aranżujemy całe powierzchnie. Modne stają się wnętrza total look z wykorzystaniem drobnych, kwadratowych płytek kolekcji Cambia lappato w jednolitym odcieniu (Black, Grafit, Gris lub White) albo takie, gdzie jedna ze ścian ozdobiona jest roszadą nietuzinkowego wzoru Mix Lappato. W przestronnym pokoju kąpielowym możemy wykorzystać odcienie Black oraz Grafit, by stworzyć intrygującą ścianę z delikatnie mieniącymi się elementami, które przy odpowiednim oświetleniu będą odpowiedzialne za fascynujący spektakl. Ciemną kolorystykę możemy przenieść też do mniejszych łazienek. Użycie czarnej mozaiki na węższej ścianie, we wnęce lub przestrzeni pod prysznicem wyrówna proporcje ciasnego lokum, a także optycznie go powiększy. Równie oryginalną propozycją jest ściana zbudowana wyłącznie z białej mozaiki, przez co uzyskamy bardziej minimalistyczny, wręcz ascetyczny i efektowny wystrój.
Z czym łączyć białą i czarną mozaikę?
Główną zasadą urządzania wnętrz z wykorzystaniem mozaiki jest stosowanie zbliżonej palety barw, co warunkuje kolorystyczną spójność. Silne, przeciwstawne odcienie bieli i czerni możemy łagodzić odcieniami szarości, skrytymi chociażby w postaci płytek imitujących beton, a także jednolitymi matowymi lub półmatowymi wariantami o większym formacie. Takie zestawienie pozwoli uzyskać bardziej nowoczesny klimat i nada aranżacji współczesnego akcentu. Podobny zabieg sprawdzi się w przestrzeni glamour, gdzie mozaika Cambia lappato w rozmiarze 29,7x29,7 cm w zestawieniu z płytkami z tej samej kolekcji w wymiarze 59,7x59,7cm spotęgują awangardowy charakter pomieszczenia. Czarna, biała lub szara mozaika dopuszcza jeszcze jedno ciekawe połączenie. Mowa o ciepłym, naturalnym odcieniu płytek ukazujących zdecydowany rys drewnianych słojów. Stonowany brąz w towarzystwie sztandarowego tercetu kolorów wnosi do pomieszczenia przyjemną dawkę harmonii i gwarantuje zaskakujący rezultat.
Mozaika to spore pole do popisu dla wyobraźni i recepta na nietuzinkowe miejsce – od odważnego i zdominowanego przez wyraźne połączenia, po pełne czystości oraz szlachetnego piękna. Zarówno jako dekoracja, jak i motyw przewodni stanowi niebanalny środek do tworzenia intrygujących aranżacji i – niezależnie w jakich proporcjach jest użyta – nie potrzebuje już innych ozdób.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.