Tynki strukturalne we wnętrzach. Nie tylko do loftów
Tynki kojarzą się przede wszystkim z zewnętrznymi ścianami domu, a jeśli we wnętrzach to tylko w zimnych i minimalistycznych aranżacjach loftowych. Niepotrzebnie, bo tynk dekoracyjny strukturalny idealnie nadaje się także do innych stylów. Jego faktura zależy wyłącznie od naszej kreatywności, dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących czegoś oryginalnego i niepowtarzalnego.
Tynk dekoracyjny coraz częściej gości w naszych domach i to nie tylko w miejscach urządzonych nowocześnie, ale także tych klasycznych. Jest on bez wątpienia niebanalną ozdobą ścian ze względu na przenikające się barwy i niesymetryczną fakturę, która im mniej dokładniej wykonana, tym lepszy daje efekt finalny. Jeśli myślisz, że przetarcia i niesymetryczne esy-floresy są przeznaczone wyłącznie do nowoczesnych miejsc, przypomnij sobie historyczne scenografie wprost z desek teatrów. To właśnie za pomocą tego sposobu osiągniesz atrakcyjny efekt starodawnych murów.
Jako akcent
W małych pokojach najlepiej prezentuje się jako pojedynczy, nieduży akcent. Najokazalej zaś wygląda w dużych, przestronnych wnętrzach, gdzie pełni rolę głównej ozdoby. Może być zastosowany na całej powierzchni albo jedynie na jednej ze ścian. Ważne, by w jej sąsiedztwie nie znajdowały się inne, kontrastujące ze sobą dekoracje. Dlatego produkt ten najlepiej stosować w miejscach urządzonych minimalistycznie, aby zachować umiar i tym samym uzyskać efekt w dobrym guście. Skorzystaj także z tynku, gdy chcesz wyeksponować w domu konkretną rzecz, np. ważny dla ciebie obraz, ścianę kominkową, strefę TV, miejsce wokół wanny albo wezgłowie. Nieoczywista dekoracja ściany stanie się wabikiem dla oka, skupiając uwagę na danym obiekcie.
Praktycznie nie do zniszczenia
Wspaniałą informacją jest fakt, że tynk strukturalny możesz położyć na każdej ścianie: betonowej, gipsowej, cementowej, a nawet – drewnie. Przed przystąpieniem do pokrycia starej, zużytej powierzchni nie musisz wykonywać żadnych zabiegów, z wyjątkiem standardowego umycia i zmatowienia. Ponieważ tynk ten obfituje w nierówności i mazaje, może posłużyć do ukrycia szpecących murów, nadgryzionych zębem czasu. Warto stosować go także w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć, jak chociażby w przedpokoju, ale też kuchni czy łazience, a nawet piwnicach, urządzając tym samym klimatyczne miejsce do przechowywania. Szorowanie i uderzenia nie sprawią, że ulegnie on zniszczeniu.
Uwolnij wyobraźnię
Tynk strukturalny to doskonała propozycja dla artystycznych dusz albo dla starszych dzieci, którym rodzice zezwalają na stworzenie własnego pokoju marzeń. Do dyspozycji masz właściwie wszelkie dostępne przedmioty, którymi uda wyczarować się wzory i oryginalne faktury. W sklepie dostępne są specjalne szablony, którymi wykreujesz sztukaterię, ale równie zachwycająco wyglądać będą motywy odciśnięte własnoręcznie gąbką, zarysowania szczotką ryżową, wgłębienia zrobione za pomocą grzebienia albo wykonane gazetą, rękawiczką, wałkiem, pędzlem czy innym, kreatywnie wykorzystanym przedmiotem. Niebywałą zaletą tynku strukturalnego jest możliwość samodzielnego wykonania go, co znacznie obniża koszty remontu.
Jak się do tego zabrać
Dekoracyjną strukturę na ścianie możesz uzyskać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest użycie specjalnych farb i mas strukturalnych, dzięki którym uzyskasz efekt granitu, stiuku lub modnego ostatnio betonu. Innym ze sposobów jest kupienie gotowej masy albo mieszanki do rozrobienia z wodą. Możesz kupić już zabarwiony tynk albo samodzielnie dodać ulubiony kolor. Nie ma także przeciwwskazań do pomalowania ścian już po udekorowaniu ich. Pamiętaj jednak, że wówczas farba może nie pokryć wszystkich nierówności, co akurat ma swój urok w niektórych stylach i wnosi do wnętrza nutkę starodawności.
Treść artykułu pojawiła się w serwisie dzięki uprzejmości dom.wp.pl. Autor tekstu: Nina Romanek