Podłoga w kuchni – praktyczny i trwały gres imitujący drewno!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.
Aranżacje z drewnianą podłogą budzą pozytywne skojarzenia. Tak potężna dawka naturalnego piękna sprawia, że wnętrza są ciepłe, harmonijne i ponadczasowe – idealne zarówno dla miłośników nowoczesnego wzornictwa, jak i tych, którzy cenią klasyczne podejście do urządzania. Szlachetny budulec jest uniwersalny, ale i wymagający, dlatego gres – praktyczny i równie oryginalny materiał – coraz częściej zastępuje prawdziwe belki.
Od kilku lat płytki gresowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich właściwości użytkowe odpowiadają na niemal wszystkie wymagania, jakie powinniśmy stawiać kuchennemu podłożu. Trwałość, odporność i wytrzymałość to tylko początek zalet, bo w puli walorów znajdują się też te o charakterze estetycznym, związane z doskonałym odwzorowaniem usłojenia, nieregularnych rys i barw drewna. Zobaczcie sami, dlaczego warto wybrać gres i jak dzięki płytkom Cerrad stworzyć niepowtarzalny klimat.
Dlaczego warto wybrać gres zamiast prawdziwego drewna?
Jaka powinna być podłoga w kuchni? Odporna na kulinarne burze i stylowa – bo odpowiada za tło przestrzeni. To powierzchnia, której nie powinny być straszne: rozlana herbata, gonitwy dzieciaków, spadająca patelnia i wszędobylski brud. Płytki gresowe poddawane wielu etapom produkcyjnym – począwszy od selekcji naturalnych komponentów, po procesy prasowania i wypalania – nabierają optymalnej twardości i wytrzymałości na urazy mechaniczne i zarysowania. W porównaniu z prawdziwym drewnem są znacznie bardziej odporne na wilgoć i częsty kontakt z wodą, a także lepiej radzą sobie z intensywną eksploatacją, co jest zasługą wysokich klas ścieralności.
Drewno jest mało praktyczne. Impregnacja i konieczność ochrony podłoża mogą okazać się bardzo uciążliwe, zwłaszcza w pomieszczeniu takim jak kuchnia, gdzie natężenie ruchu jest spore. Gres nie potrzebuje takiej uwagi. To płytka łatwa do utrzymania w czystości, o niskiej podatności na zaplamienia, nie wymaga stosowania specjalistycznych środków pielęgnacyjnych, a dzięki właściwościom antypoślizgowym oraz mrozoodpornym może być stosowana nie tylko w kuchni, lecz także w łazience czy na tarasie. Uniwersalne przeznaczenie gresu pozwala na stworzenie spójnej i jednolitej płaszczyzny – np. kuchni otwartej na salon, który dodatkowo wychodzi na strefę zieloną.
Największym atutem gresu jest jego cena. To rozwiązanie nie tyle praktyczne, co ekonomiczne. Egzotyczne merbau czy lity dąb mogą znacząco podwyższyć koszty aranżacji kuchni, a do ogólnego rachunku musimy dorzucić jeszcze wydatki związane z impregnacją i użyciem określonych środków czystości. Gres oznacza więc mniejsze nakłady pracy i pieniędzy, przy równie oryginalnym efekcie co naturalne drewno.
Aranżacyjny potencjał gresu, czyli o wystroju kuchni słów kilka!
Natura to dyktator trendów – każdego roku gości pośród modnych inspiracji i określa kierunek, którym powinniśmy podążać podczas urządzania przestrzeni, by poczuć się swobodnie i w pełni sobą. Drewno oraz imitujące go materiały, takie jak gres, są uniwersalne. Podkreślą elegancję klasycznej przestrzeni, scalą nowoczesny beton ze szkłem, ocieplając wizerunek kuchni, a także wykreują doskonałe warunki do tego, by wyczarować nostalgiczny klimat Prowansji we własnym domu. Są neutralnym partnerem dla palety barw ziemi i mogą być tłem dla soczystych kompozycji. Oto kilka ciekawych propozycji z wykorzystaniem gresu marki Cerrad:
W stylu skandynawskim
Kuchnia w stylu skandynawskim jest jasna i przestronna. Biel jako kolor dominujący występuje na frontach prostych mebli kuchennych, dając poczucie ładu i harmonii. Stonowana kolorystyka gresu Cortone grigio marki Cerrad uzupełni wystrój o naturalne motywy, przyciągając wzrok intrygującym usłojeniem. Rozbielone szarości, beże i przygaszone brązy sprawiają, że przestrzeń staje się estetyczna i spójna, a podłoga z charakterystycznymi przebarwieniami przeważa o przytulnym charakterze wnętrza. Na nieco cieplejszą odmianę wystroju scandi pozwolą miodowe odcienie płytki Fuerta honey, które wraz z bielą zabudowy i wyrazistymi akcentami dekoracyjnymi nadadzą pomieszczeniu nieco współczesnego sznytu.
W stylu rustykalnym
W kuchni rustykalnej podłoga przejmuje funkcję ozdoby – tworzy tło dla urokliwej scenerii pełnej mlecznych beżów i barw ziemi, potęgujących wrażenie harmonii i bliskości natury. Sielską atmosferę i poczucie ciepła kreuje wszechobecne drewno. Obowiązkowo gości na podłożu – chociażby w postaci płytek Mattina beige – a także występuje w roli ważnych akcentów: wiszących otwartych półek, masywnego blatu, jadalnianego stołu czy nawet desek do krojenia. Cegła na ścianie, oryginalne detale, stylizowany sprzęt AGD i naturalne tkaniny zbudują magiczny, sprzyjający domowym obowiązkom, klimat.
W stylu klasycznym
W klasycznej kuchni stawiamy na ponadczasowość. Szlachetny odcień desek na podłodze mieszamy z wiecznie modną czernią, która otula fronty mebli kuchennych, oraz bielą pokrywającą blaty i ściany. Wyważone, podstawowe trio kolorów jest gwarancją stworzenia aranżacji o ciepłym, ale jednocześnie wyrafinowanym i reprezentacyjnym charakterze. Matowe płytki Fuerta sabbia ułożone na wzór popularnej jodełki nawiążą do wystroju starych kamienic, a atmosferę elegancji spotęgują proste bryły mebli podświetlone wiązką światła płynącą z niebanalnych, wiszących żyrandoli.
W stylu industrialnym
W nowoczesnej kuchni stawiamy na nieszablonowe połączenia. Styl inspirowany przemysłem i surową stylistyką pofabrycznych budynków zezwala na stosowanie drewna w towarzystwie stali, szkła, marmuru, betonu czy cegły. Ciepły odcień płytek gresowych Laroya brown, wykorzystany do przełamania chłodnego wystroju, zamieni się w neutralne tło dla dalszej zabawy aranżacyjnej. Geometryczne meble połączone z designerskim oświetleniem, dużą dawką szarości, bieli i czerni oraz głębią koloru zastosowanego na podłodze podkreślą indywidualizm wnętrza i zdecydują o jego unikalnym charakterze.
Gres imitujący drewno z powodzeniem zastąpi kosztowny i wymagający impregnacji materiał, a do tego stworzy praktyczną przestrzeń – odporną na kulinarne wypadki i wytrzymałą na wilgoć. Drzemie w nim też ogromny potencjał stylistyczny, bo świetnie wpisze się w wystrój skandynawski, nowoczesny czy rustykalny. To płytki wielozadaniowe otwierające mnóstwo aranżacyjnych możliwości, dzięki którym serce domu jest gradacją pozytywnych emocji!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.