Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak wyregulować drzwi?

Niedomykające się drzwi, skrzypiące skrzydło, ocieranie się o futrynę czy podłogę, nieszczelności i wyczuwalny chłód przy uszczelkach. Diagnoza? Źle wyregulowane drzwi. Część z nas winą obarczy producenta i wadliwy towar, drudzy przyczyny będą szukać w wiekowych drzwiach, które aż proszą się o wymianę. A niepotrzebnie, bo systematyczna konserwacja i regulacja znacznie wydłużą życie drzwi. Jak wyregulować stare drzwi, a jak nowego typu? Dlaczego warto regulować drzwi wejściowe i wewnętrzne? Wszystkiego dowiesz się w naszym poradniku.

Regulacja drzwi – czemu służy?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że drzwi w jego domu lub mieszkaniu wymagają regulacji. Często ignorujemy nieszczelności lub odgłosy, które wydają z siebie drzwi, gdy są otwierane lub zamykane. Warto jednak raz na pół roku zrobić generalny przegląd stolarki drzwiowej i okiennej. Skrzypiące i ocierające się o próg lub futrynę drzwi nie są niczym przyjemnym i mogą niekorzystnie wpłynąć na nasz komfort życia. Co więcej, niepoprawnie osadzone skrzydła w ościeżnicy są nierzadko główną przyczyną wysokich rachunków za ogrzewanie.

opadające skrzydło drzwi pokojowe
Drzwi nie powinny ocierać się o ościeżnicę.

Regulacja zawiasów drzwi – jak poznać, że drzwi wymagają regulacji?

Aby skrzydło pracowało bez zarzutu, kluczowy jest prawidłowy montaż. Na nic zda się regulacja, jeśli ościeżnica została źle zamontowana. Jeśli usterki wynikają z błędów popełnionych podczas montażu, powinniśmy niezwłocznie zgłosić reklamację.

Prawidłowo zamontowane i wyregulowane drzwi powinny zamykać się i otwierać bez żadnych oporów oraz symetrycznie przylegać po obu stronach ościeżnicy. Jeśli czujemy, że skrzydło ociera się o futrynę, to znak, że drzwi należy wyregulować. Szuranie po podłodze to kolejny objaw, że skrzydło pracuje nieprawidłowo. To, czy drzwi są symetrycznie założone, można ocenić przykładając poziomicę, która pokaże spadek skrzydła.

Świszczące odgłosy wiatru, hałasy lub zapachy dochodzące z drugiego pomieszczenia, wiązki światła przebijające się przez uszczelki świadczą o nieszczelnościach, które należy zlikwidować.

Oznak źle osadzonego skrzydła w ościeżnicy nie należy bagatelizować. Konsekwencje źle wyregulowanych drzwi mogą być poważne – skrzydło może z czasem się odkształcić, na futrynie zobaczymy nieestetyczne otarcia, a na podłodze – brzydkie rysy.

Jak zatem wyregulować drzwi? Stare drzwi mają trochę inny mechanizm regulacji od tych nowych, ale kierując się kilkoma prostymi zasadami, na pewno uda nam się dobrze osadzić skrzydło w zawiasach.

Regulacja drzwi wejściowych

Drzwi wejściowe spełniają bardzo ważną funkcję w domu lub mieszkaniu, dlatego powinniśmy raz na jakiś czas przeprowadzać konserwację i regulację. Dzięki dobrze naoliwionym zawiasom i zamkom drzwi nie będą skrzypieć, poprawi się również domykanie oraz zatrzaskiwanie skrzydła. Regulacja drzwi zewnętrznych zagwarantuje nam szczelność, zniweluje przenikanie zimnego powietrza oraz wytłumi odgłosy dochodzące z ulicy lub klatki schodowej.

Regulacja zawiasów drzwi wewnętrznych

Często skupiamy się wyłącznie na drzwiach wejściowych, zapominając o regulacji drzwi pokojowych. Ich poprawne ułożenie jest również bardzo ważne! Przez źle uszczelnione drzwi wewnętrzne mogą przenikać zapachy z kuchni, a także odgłosy z drugiego pomieszczenia, które są uciążliwe, jeśli cenimy sobie ciszę i prywatność. Zanim obarczymy winą hałaśliwych współlokatorów, spróbujmy wyregulować skrzydła drzwiowe, które – jeśli są dobrze osadzone i uszczelnione – powinny zniwelować te problemy.

regulowanie zawiasów krok po kroku
Do regulacji niezbędne będą klucze imbusowe, ale również poziomica i miarka.

Regulacja zawiasów nowych drzwi

W nowoczesnych systemach drzwiowych mechanizm regulacji jest rozbudowany i pozwala na dokładnie skorygowanie położenie skrzydła w pionie i poziomie oraz dostosowanie stopnia przylegania skrzydła do uszczelki. Pamiętajmy jednak, że regulacja drzwi pozwoli nam na niewielkie manewrowanie skrzydłem o kilka milimetrów. Przyczyn większych nieszczelności należy szukać w niepoprawnym montażu, możliwe że konieczny będzie demontaż oraz zlecenie ponownego osadzenia ościeżnicy.

Pracę rozpocznijmy od zebrania niezbędnych narzędzi. Potrzebne będą nam odpowiednie klucze imbusowe. Powinny być dołączone do zestawu montażowego, jeśli nie – bez problemu dostaniemy je w każdym sklepie budowlanym. Przydatne mogą być również miarki oraz poziomica, które pomogą nam w ustaleniu odpowiedniego stopnia ułożenia skrzydła. Warto również wcześniej zapoznać się z instrukcją, w której powinno być opisane krok po kroku, jak wyregulować drzwi.

Jeśli zaobserwowaliśmy, że drzwi źle przylegają do ramy po lewej lub po prawej stronie (np. ocierają się o futrynę), możemy wyregulować skrzydło w poziomie. W tym celu kluczem imbusowym dociskamy lub luzujemy wkręty regulujące. Drzwi należy regulować ostrożnie i delikatnie, aby nie uszkodzić skrzydła, który zbyt mocno dociśnięty w jedną ze stron może się odkształcić. Podczas dokręcania lub wykręcania wkrętów zaciskowych sprawdzajmy, czy osiągnęliśmy odpowiedni poziom. W podobny sposób regulujemy drzwi w pionie. W większości zawiasów środkowy wkręt odpowiada za dopasowanie skrzydła w relacji góra-dół. Za pomocą imbusów regulujemy wkręty. Drzwi powinny minimalnie podnieść się lub opaść, w zależności, jaki efekt chcemy uzyskać. Dobrze jest sprawdzić, czy poprawnie wyregulowaliśmy skrzydło, kilkakrotnie otwierając i zamykając drzwi. Dobrze osadzone skrzydło nie powinno ocierać się o futrynę lub próg.

Trzecia opcja regulacji to wyrównanie docisku skrzydła do ościeżnicy. Drzwi powinny dobrze przylegać do uszczelki. Jeśli zauważyliśmy szpary i szczeliny, przez które przenika zimne powietrze, to znak, że należy wyregulować skrzydło do uszczelki.

Uwaga! Należy robić to delikatnie i z wyczuciem. Zbyt mocno dociśnięte drzwi do listwy uszczelniającej mogą uszkodzić uszczelkę.

drzwi wewnętrzne jak wyregulować
Często zapominamy o systematycznej regulacji drzwi.

Jak wyregulować drzwi starego typu?

Zamiast decydować się na kosztowną wymianę drzwi, możemy spróbować je najpierw odnowić i odpowiednio wyregulować. Regulacja drzwi starszego typu jest trochę utrudniona przez uboższy system regulacji przy zawiasach. Nie oznacza to, że prawidłowe osadzenie skrzydła w drzwiach jest niemożliwe.

W starych drzwiach możemy zmienić ustawienie skrzydła w poziomie, dokręcając zawiasy. W zależności od efektu, który chcemy osiągnąć, delikatnie je luzujemy lub dociskamy. Skrzydło powinno ustawić się w pożądanej pozycji.

W starych i długo użytkowanych drzwiach często mamy do czynienia z opadającym skrzydłem na skutek zużycia się (przetarcia) zawiasów. Takie drzwi można podnieść w pionie, dokupując specjalne podkładki do regulacji drzwi. W tym celu należy zdjąć skrzydło z zawiasów i założyć okrągłe nakładki.

Uwaga! Należy umieścić taką samą ilość podkładek we wszystkich zawiasach, w przeciwnym razie ciężar skrzydła nie będzie równomiernie rozłożony i jeden z zawiasów może ulec zniszczeniu.

Stare i nowe, zewnętrzne czy pokojowe – raz do roku zróbmy generalny przegląd drzwi w domu lub mieszkaniu. Wyczyśćmy, naoliwmy, wyregulujmy tam, gdzie trzeba, a unikniemy kosztownej wymiany skrzydła i ościeżnicy.


Inne artykuły w tej kategorii

Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź szacunkowy koszt budowy domu

Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź szacunkowy koszt budowy domu

Taras z kostki: jak zbudować taras z kostki brukowej?

Taras z kostki: jak zbudować taras z kostki brukowej?

Wylewki żywiczne na salonach - rodzaje, właściwości i zalety wylewek żywicznych

Wylewki żywiczne na salonach - rodzaje, właściwości i zalety wylewek żywicznych

Odświeżamy mieszkanie! Jak niewielkim kosztem odmienić swoje wnętrze?

Odświeżamy mieszkanie! Jak niewielkim kosztem odmienić swoje wnętrze?

Budowa komina: murowany czy systemowy?

Budowa komina: murowany czy systemowy?

Malowanie kamienia dekoracyjnego – jak i czym pomalować kamień gipsowy?

Malowanie kamienia dekoracyjnego – jak i czym pomalować kamień gipsowy?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.