Biała sypialnia: pomysły na urządzenie sypialni w bieli
Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić sypialnię w bieli, spieszymy z garścią stylowych inspiracji! Kolor biały kryje w sobie bowiem bezkresne morze niespodzianek. Można zestawiać go zarówno z krzykliwymi akcentami, jak i dodatkami w pastelowych odcieniach. Warto go łączyć z odważnie kontrastującą z czernią oraz harmonijnymi odcieniami szarości. Biel jest zatem uniwersalna, klasyczna i ponadczasowo szykowna! Aby to udowodnić, zapraszamy Cię na krótki przegląd najpiękniejszych sypialnianych wnętrz unurzanych w bieli.
Jak urządzić sypialnię w bieli?
Biel czuje się doskonale zarówno w przestrzennych, jak i w niewielkich wnętrzach. Jeśli więc Twoja sypialnia nie powala metrażem, śmiało sięgnij po białe impresje. Kolor biały jest niezwykle neutralny, zatem porozumie się z większością barw – bez względu na odcień i nasycenie. Jeżeli lubisz harmonijne zestawienia, zdecyduj się na tzw. total look, czyli aranżację, w której nie pojawiają się inne tony prócz bieli. Wówczas możesz postawić nie tylko na białe ściany, ale również meble, tekstylia i dodatki. Jak podkreślają projektanci, w tym roku biel wcale nie musi być „czysta”. Niezwykle modne będą bowiem jej złamane odcienie – perłowy, kość słoniowa, wanilia, alabaster czy porcelana.
Białe meble do sypialni
W jakiej przestrzeni najlepiej się zrelaksujesz, ukoisz nerwy, odpoczniesz po ciężkim dniu? Odpowiedź jest prosta: w białej sypialni! Meble do takiego wnętrza mogą być zarówno minimalistyczne, jak i stylizowane. Te pierwsze najczęściej bywają szkieletowe (czyli proste i ażurowe), modułowe (czyli ruchome, zaprojektowane ze specjalnych bloczków) lub pikowane (powleczone materiałem i ozdobione głębokim szyciem). Meble stylizowane z kolei zazwyczaj mogą się pochwalić dekoracyjnym frezem, efektownymi przetarciami, ozdobnymi gałkami czy kabriolowymi nóżkami na kształt tych ludwikowskich. Jeśli marzy Ci się nowoczesna, ergonomiczna sypialnia, wybierz te pierwsze. Jeśli jednak bliżej Ci do przestrzeni romantycznej, postaw na bardziej ozdobne modele.
Jakie dodatki wybrać do białej sypialni?
W białej sypialni możesz szaleć z dodatkami do woli! Biel zaakceptuje bowiem zarówno zdecydowane, głębokie barwy, jak i subtelne pastele. Możesz postawić na pluszowe poduszki w kolorze czerwonego wina bądź narzutę w odcieniu pudrowego różu. Niektórzy decydują się na dodatki tylko w jednej, zdecydowanej barwie, dzięki czemu wnętrze wydaje się spójne i harmonijne. Inni dobierają akcenty na zasadzie kontrastu lub z lubością miksują kolory – ostatni zabieg świetnie sprawdzi się w sypialniach z eklektyczną nutą. Jeśli chcesz wprowadzić do sypialni jeden śmiały kolorystyczny kontrapunkt, sięgnij po niego bez wahania! Może to być np. kolorowa tapeta na jednej ze ścian lub okazały mebel w kontrastowej barwie.
Czarno-biała sypialnia
Są jak ogień i woda, ale na przekór wszystkiemu tworzą zgrany i niezwykle stylowy duet. Biel i czerń, bo o nich mowa, fantastycznie odnajdują się w sypialnianych wnętrzach – nawet tych niewielkich. Aby nie przytłoczyć przestrzeni, zdecyduj się na białą bazę i dobieraj do niej ciemne dodatki. Może to być zagłówek łóżka, tekstylia, lampy czy niepozorne drobiazgi, takie jak budzik lub świece. Sprawdzonym i bardzo efektownym patentem jest również czarno-biała tapeta lub fototapeta zdobiąca którąś ze ścian. Jeśli zastanawiasz się, w jakim stylu zaaranżować czarno-białą sypialnię, podpowiadamy – tego typu impresje doskonale sprawdzają się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach oraz tych eleganckich, np. w stylu glamour.
Sypialnia biało-szara
Ostatnimi czasy bardzo modne stały się biało-szare sypialnie – a wszystko to za sprawą popularnego stylu skandynawskiego. Taka aranżacja jest bardzo świeża i subtelna, przez co doskonale odnajduje się nawet w niewielkich, blokowych sypialniach. Biel i szarość to barwy, które są na tyle delikatne, że śmiało możesz pokusić się o wzorzyste wariacje. W takim wnętrzu doskonale sprawdzi się zatem tapeta w pionowe, biało-szare pasy czy motyw marokańskiej koniczyny na tekstyliach. Oprócz tego biało-szary melanż możesz z powodzeniem miksować z antracytowymi lub czarnymi dodatkami. W takiej sypialni fantastycznie wypadają również połyskujące faktury, np. w kolorze srebra. Dzięki nim wnętrze wydaje się bardziej wytworne i z klasą.
Jak dodać przytulności białym wnętrzom?
Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób ocieplić look białej sypialni, aby nie wydawała się zbyt chłodna i sterylna, postaw na ciepłe, mięsiste tkaniny i drewniane dodatki. Wśród grubych, miękkich tekstyliów mogą się znaleźć: dywan typu shaggy, wełniana narzuta, welurowe zasłony lub morze puszystych poduszek. Oprócz tego zdecyduj się na drewniane akcenty, najlepiej w ciepłym, miodowym lub orzechowym odcieniu. Postaw na drewnianą podłogę, drewniane blaty mebli, a nawet pokuś się o drewniane belki sufitowe. Taki zabieg sprawi, że mimo wszechobecnych białych płaszczyzn we wnętrzu zagości przytulna, domowa atmosfera.
Biała sypialnia w różnych stylach
Biała sypialnia może być urządzona zarówno w bezpretensjonalnym stylu scandi, jak i dekoracyjnym shabby chic. Ten pierwszy stworzą proste meble pozbawione ozdobników, drewniane dodatki, ciepłe tekstylia oraz duża doza światła. Shabby to z kolei ukłon w stronę stylizowanych, dekoracyjnych mebli, koniecznie ozdobionych przetarciami, a także koronkowych materiałów, lamp na toczonych nóżkach i romantycznych drobiazgów nadgryzionych zębem czasu. Wśród białego anturażu doskonale poczuje się także styl vintage – wówczas sięgnij po designerskie meble z lat 50. i 60., dopraw je ceramiką retro i tekstyliami w geometryczne desenie. A jeśli masz ochotę na biało-lawendowe zestawienia, zwróć się w stronę trendu prowansalskiego.
Biel jest jedną nielicznych barw, które pozostają zawsze neutralne, szykowne, ponadczasowe. Śnieżnobiałe tony czują się świetnie niemal w każdym wnętrzu – skandynawskim, minimalistycznym, prowansalskim czy shabby chic. Jeżeli zatem marzy Ci się sypialnia tonąca w bieli – sięgnij po nią śmiało! Dzięki takiej aranżacji zawsze masz szansę na niebanalne wnętrzarskie metamorfozy i przyjemną dozę świeżości.