Płytki – solidny fundament mieszkania. Podpowiadamy, jak urządzić nowoczesne wnętrze!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Opoczno.
Styl nowoczesny, nazywany też modernistycznym, zrywa z ornamentyką i przesadną dekoracyjnością. Określają go słowa wybitnych architektów, takich jak Ludwig Mies van der Rohe czy Louis Henry Sullivan, mówiące o oparciu się na funkcji i rezygnacji z niepotrzebnych ozdób. Nie znajdziemy w nim morza kolorowych bibelotów i fantazyjnych mebli. Zamiast tego spotkamy prostotę, umiar i oryginalność. To kierunek, który od lat dwudziestych XX wieku stanowi jeden z najpopularniejszych trendów architektonicznych. Tworzy tło łazienki, sypialni i salonu. Gości w kuchni i jadalni, a także wychodzi na taras. Co w nim takiego szczególnego, że znalazł tylu zwolenników?
Paleta podstawowych kolorów, naturalne materiały i geometria – to jedne z założeń nurtu. O sukcesie całości decyduje jednak stworzenie doskonałej bazy aranżacji, czyli wybór odpowiedniego rozwiązania na podłogę i ściany. Zdaniem specjalisty marki Opoczno, to elementy o niebagatelnym znaczeniu, dlatego wspólnie z producentem podpowiemy, jakimi zasadami kieruje się styl nowoczesny i przedstawimy kilka ciekawych inspiracji.
Prostota górą!
We wnętrzach nowoczesnych dominuje prostota, która powinna być wyznacznikiem wszystkich elementów domu lub mieszkania.
Bazę całego wnętrza stanowią podłoga i ściany, które nadają pomieszczeniom klimat i charakter. By uzyskać ponadczasowy efekt nowoczesnego wnętrza warto zastosować wysokiej jakości płytki odwzorowujące naturalne surowce: kamień, drewno oraz beton, czy płytki tworzące jednorodne kolorystycznie powierzchnie.
Należy przy tym stosować podstawową paletę barw, jak i kształty oparte na prostopadłych lub równoległych liniach. Podporządkowanie zasadom geometrii tworzy wrażenie harmonii i ładu, bo styl modernistyczny taki właśnie jest: przemyślany, doskonale zorganizowany i praktyczny. Inne elementy wystroju, które pomogą uzyskać zamierzony efekt to gładkie fronty mebli bez uchwytów, monolityczna wyspa czy armatura o cylindrycznej formie w aranżacjach kuchni. W łazience mogą to być masywne, jednorodne blaty z betonu lub drewna z postawioną na nich umywalką, transparentna kabina walk-in oraz podtynkowe baterie. W salonie z kolei najczęściej goszczą masywna sofa modułowa, designerski stolik kawowy z metalowymi nóżkami czy niesztampowe lampy podłogowe, które wyglądem nawiązują do klimatu industrialnego.
W nowoczesnym mieszkaniu nie ma miejsca na pamiątkowe bibeloty i tuzin dekoracji, ułożonych równo za szybą szafy z witryną. W tej kategorii rządzi minimalizm i reguła „mniej znaczy więcej”, więc każdy detal ma znaczenie. Zamiast kilku różnych elementów porozrzucanych w kątach pokoju, lepiej wyeksponować jeden konkretny – czy to abstrakcyjny, duży obraz namalowany przez miejscowego artystę, czy nietuzinkową galerię monochromatycznych zdjęć ulokowanych w wąskich ramkach.
Podwójną rolę – zarówno funkcjonalną, jak i dekoracyjną – odgrywa również oświetlenie, dlatego w salonie, łazience czy kuchni zetniemy się paradą niebanalnych propozycji – począwszy od prostych żarówek wiszących na kablu, po metalowe klosze i futurystyczne żyrandole. Najlepiej połączyć je z prostotą betonowych kolekcji np. Magic Stone Grey od Opoczna.
W kolorze tkwi siła
To styl pełen stonowanych barw ziemi, choć nie brakuje w nim także wyrazistych akcentów, występujących najczęściej w postaci dodatków. Paleta skupia się wokół przygaszonej bieli, szarości, brązów i beży, a ich neutralny charakter przełamują mocne czarne lub grafitowe detale. Takie tło złożone z podstawowej gamy odcieni to uniwersalna baza stanowiąca wstęp do wnętrzarskiej zabawy kolorem. Monochromatycznej łazience skąpanej w szarościach płytki Opoczno DREAMING dark grey charakteru doda mozaika DREAMING mosaic – z motywem równoległych pasów – a przełamaniem monotonni i jednolitego tła, wykreowanych przez gładką płytkę CONCRETE STRIPES, może być strukturalny dekor z tej samej linii, który wywoła efekt głębi i całkowicie odmieni przestrzeń.
Przepisem na ciekawy wystrój jest też mieszanie odcieni chłodnych z ciepłymi. Dzięki takiej fuzji uzyskamy znakomity balans między surowością stylu a odprężającym charakterem pasteli – np. w kolekcji BACHATA. Harmonijna kompozycja będzie zasługą beżowej nuty płytki podłogowej z kolekcji DREAMING w wariancie beige, która wraz z karmelowymi dodatkami ociepli zimny i powściągliwy klimat szarej barwy wypełniającej salon. Łagodne tonacje nadają aranżacji więcej przytulności, a wyrazistym formom łagodności. To dowodzi jedynie temu, że kierunek nowoczesny niekoniecznie musi kojarzyć się z ascetyzmem wynikającym z rezygnacji z ozdób – w tym przypadku to kolor jest kreatorem nastroju!
Beton, kamień, drewno – bez nich ani rusz!
Styl nowoczesny lubi niebanalne schematy – łączy drewno z betonem, cegłę ze stalą czy powierzchnie matowe z połyskującymi a gładkie z chropowatymi. We wnętrzu często wykorzystuje się szkło, które potęguje wrażenie przestronności oraz kamień – wszystko jednak z zachowywaniem umiaru oraz dobrego smaku. Użyte materiały, same w sobie muszą być dekoracyjne, a do tego powinny wyróżniać się wysoką jakością. W nawiązaniu do genezy kierunku industrialnego warto postawić na kolekcję Opoczno PIETRA, imitującą betonowe nawierzchnie. Charakterystyczne przebarwienia płytek oraz naturalne tonacje wprowadzą do aranżacji klimat rodem z opuszczonej fabryki na przedmieściach Nowego Yorku. Intensywne barwy propozycji Opoczno PIETRA w wersjach dark grey oraz grey a także efektowne warianty FLOWER CEMENTO grey znakomicie spiszą się w przestrzeni, w której światło wpadające przez duże okna przedzielone szprosami lub odbijające się od luster i szkła uwypukli niebanalną powierzchnię, rozgrywając imponujący spektakl cieni.
Na bardziej kobiecą kompozycję z dozą zadziornego, betonowego sznytu pozwolą białe płytki BETON white, marki Opoczno, które świetnie będą prezentować się w towarzystwie błękitów, gołębich szarości i połyskujących dekoracji. Różne odcienie niebieskiego wprowadzą odrobinę świeżości, dzięki czemu pokój wyda się czysty i harmonijny. By jednak uniknąć chłodu, podyktowanego użyciem zimnych odcieni, warto wykorzystać akcenty złota lub miedzi. Taki delikatny powiew luksusu, mimo że zastosowany w ograniczonej ilości, będzie ciekawie współgrał z chropowatością betonu i z pewnością przyciągnie uwagę.
Faworytem wśród nowoczesnych surowców jest również drewno. Jego obecność podkreśla autentyczność scenerii, a na dodatek nieco ociepla wnętrze, w którym przeważa rygorystyczna geometria. Mimo że materiał kojarzy się głównie z klasyką, to bez przeszkód możemy go stosować w typowo nowoczesnym klimacie, zwłaszcza rodzinnym salonie otwartym na kuchnię czy sypialni połączonej z łazienką, gdzie dominuje gama brązów. Odczucie czystości i lekkości zagwarantują płytki podłogowe Opoczno GRAND WOOD prime white w delikatnie kremowym wydaniu. Ich jasna faktura będzie także znakomitą bazą dla mebli o podobnej kolorystyce lub wariantach utrzymanych w stonowanej bieli. W pomieszczeniu, gdzie prym wiodą kolory kawy i beżu, dobrze wyglądać będzie podłoga z płytek GRAND WOOD natural cold brown. Nieco cieplejszy odcień, widoczne usłojenie i przetarcia spotęgują efekt naturalności, sprzyjając odprężeniu w domowym zaciszu.
Podążając inspiracyjnymi kierunkami stylu nowoczesnego, warto postawić na intrygujące grafiki wapienia Opoczno NERTHUS. Jego szlachetność wzmacnia – widoczna na płytce – gra kolorów. Wariant NERTHUS white scala przygaszone biele z szarościami i beżami, a wersje grey oraz graphite w sposób niebanalny łączą tonalnie zbliżone do siebie popiele, od jasnych po intensywne. Płytki imitujące kamień dobrze komponują się zarówno z surowym betonem architektonicznym, jasną farbą pokrywającą ściany czy drewnem, które ociepli ich wygląd i podkreśli ciekawą teksturę. To jeden z materiałów wykończeniowych, który sprawia, że wnętrze nabiera bardziej wyrafinowanej aury, nie tracąc jednocześnie nic ze swojej ponadczasowości.
Naśladując pierwowzór
W nowoczesnym salonie czy modnej łazience brylują płytki o dużych formatach, które szturmem zdobyły współczesne powierzchnie – od sal renomowanych restauracji, po prywatne mieszkania i obiekty komercyjne. Większy rozmiar kwadratowych lub prostokątnych kafelek nada dostojnego charakteru oraz optycznie powiększy metraż, gwarantując iluzję jednolitej tafli. W połączeniu z naturalnymi fakturami drewna czy kamienia zbuduje estetyczną przestrzeń z bezpretensjonalnym urokiem prawdziwej materii w tle. Podłużne, prostokątne elementy kolekcji GRAND WOOD o długości 119,8 cm i szerokości 19,8 cm będą przypominać prawdziwe deski; kwadratowe, płyty DRY RIVER przywołają na myśl cementowe bloki, a ścienno-podłogowe propozycje MAGIC STONE w wymiarze 59,3x59,3 cm nawiążą do potężnych skał piaskowca. Tego rodzaju rozwiązania doskonale podkreślą minimalistyczny sznyt kierunku i będą świetnie współgrać z oszczędnym designem aranżacji, stanowiąc dekorację samą w sobie.
Nie dzielmy, łączmy!
Styl nowoczesny wypromował modę na otwarte przestrzenie. W rezultacie coraz częściej łączymy pokój dzienny z kuchnią, salon z jadalnią, a sypialnię z garderobą, zyskując w ten sposób bardziej funkcjonalne i modne wnętrze pozbawione ścianek i podziałów. Wspólnym mianownikiem takiego wystroju najczęściej jest podłoga – niejednokrotnie zbudowana z tego samego materiału, dzięki czemu granice między pokojami pełniącymi różne funkcje są zatarte, a metraż wydaje się znacznie większy, niż jest w rzeczywistości. Ten znany trik sprawdza się nie tylko wewnątrz mieszkań, lecz także na zewnątrz – zwłaszcza gdy taras albo balkon mają stać się przedłużeniem domu. Jednolita powierzchnia wyłożona wytrzymałymi i odpornymi na czynniki pogodowe płytkami Opoczno BETON dark grey, jak sama nazwa wskazuje, wykreuje typowo industrialny klimat, a na dodatek nie podda się działaniu zmiennych warunków atmosferycznych za oknem.
Jeśli jednolita posadzka scalająca np. strefę dzienną z wypoczynkową nie pasuje nam do wizji idealnego, nowoczesnego wnętrza, warto w inny sposób zaznaczyć odmienny charakter obydwu przestrzeni. Marka Opoczno zamiast budowy ograniczającej swobodę ścianki działowej radzi skorzystać z listwy dekoracyjnej z kolekcji CREAMY TOUCH, dostępnej w czterech stonowanych odcieniach: białym, fioletowym, wrzosowym i beżowym. Ten estetyczny detal będzie stanowił symboliczne przejście pomiędzy stylową kuchnią wyłożoną bazową, kremową płytką podłogową, a komfortowym salonem, gdzie na podłodze króluje orzechowy fornir czy jasnoszary beton. Takim prostym zabiegiem zaakcentujemy odrębność pomieszczeń, nie rezygnując przy tym z przestronności i nie wprowadzając chaosu.
Nowoczesne wnętrza to siła prostoty i potęga naturalnych motywów. Czego potrzeba do ich urządzenia? Wystarczy wybrać geometryczne bryły, kształty bez zbędnej ornamentyki, a na bazę pomieszczenia mianować jeden z podstawowych materiałów wykończeniowych: płytki imitujące beton, kamień lub drewno. Dzięki takim rozwiązaniom na ścianie czy podłodze mieszkanie zyska ponadczasowego charakteru, a my modną i funkcjonalną aranżację!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Opoczno.