Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zbudować pergolę ogrodową? Poradnik krok po kroku

Pergola to element architektury ogrodu znany już w średniowieczu. Ażurowa konstrukcja, najczęściej wykonana z drewna, służy nie tylko w celach dekoracyjnych – jest też osłoną przed słońcem w gorące dni lata czy deszczem, dającym się we znaki podczas jesieni. Tworzą ją z reguły rzędy słupów wypełnione kratownicą lub belkami, po których z czasem wiją się rośliny stanowiące wyjątkową oprawę dla chwil spędzonych na tarasie.

Mimo że budowla z pozoru wygląda na trudną i pracochłonną, to w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie! Mało tego, samodzielny montaż może okazać się dużo tańszy od gotowego rozwiązania, więc... do dzieła! Poniżej znajdziecie praktyczne wskazówki dotyczącego tego, jak stworzyć kameralne miejsce we własnym ogrodzie!

Co będzie potrzebne do zbudowania pergoli ogrodowej?

kobieta na tarasie

Zacznijmy od banału – potrzebny jest pomysł i zmysł konstruktorski! Z racji tego, że budowlę możemy usytuować w dowolnym miejscu naszego zieleńca, możliwości są wręcz nieograniczone. Pergola może stanąć w rogu działki, stanowiąc odosobnioną konstrukcję, a także stać się przedłużeniem domu, rzucając cień na sąsiadujący z budynkiem taras.

Do jej przygotowania niezbędne są podstawowe narzędzia, takie jak metalowe wkręty, wkrętarka, poziomica czy pędzle do nakładania środków ochronnych. Przydatne okażą się ścisk stolarski, który ułatwi mocowanie poszczególnych elementów, szlifierka kątowa, a także – jeśli nie chcemy szlifować drewna ręcznie za pomocą papieru ściernego czy kostki – szlifierka oscylacyjna lub taśmowa. Najważniejszymi składnikami pergoli są listewki oraz słupki z wybranego gatunku drzewa i dobrane odpowiednio impregnaty oraz preparaty gruntujące.

Jakie drewno wybrać i jak je przygotować?

Pergolę ogrodową można zbudować z niemal każdego rodzaju drewna – począwszy od rodzimych wariantów, po egzotyczne jatoby czy tek, zaliczane do najdroższych propozycji. Najczęściej wykorzystuje się robinię, której drewno jest wysoce odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne, ale możemy też sięgnąć po twardsze gatunki dębu lub buku czy miękką – oraz najtańszą ze wszystkich dostępnych rozwiązań – sosnę.

Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujemy, istotny jest fakt odpowiedniej obróbki surowca i jego impregnacji – dzięki temu ochronimy pergolę przed szkodliwymi owadami, grzybami, pleśnią, promieniowaniem UV czy zmienną temperaturą. W tym celu wykorzystajmy preparaty, takie jak lakiery, lakierobejce, pokosty, impregnaty czy oleje, dobrane zarówno do gatunku drewna, jak i efektów, jakich oczekujemy.

Budowę pergoli zacznijmy od przygotowania drewna. Proces ten polega na wyszlifowaniu słupków i listewek ręcznie lub za pomocą szlifierki taśmowej lub oscylacyjnej. Następnie należy dokładnie oczyścić materiał z kurzu i pyłu. Warto użyć do tego zadania miękkiej zmiotki albo odkurzacza z końcówką, która nie porysuje materiału bazowego. Po wygładzeniu i odpyleniu powierzchni kolej na odtłuszczanie – najlepiej za pomocą benzyny ekstrakcyjnej – oraz nakładanie środka ochronnego.

Na początku najlepiej zagruntować deski impregnatem ochronnym. Jego działanie polega na wzmocnieniu struktury drewna, przez co pergola – narażona na negatywne czynniki biologiczne – będzie chroniona przed rozkładem, działaniem wody, grzybami pleśniowymi, owadami czy sinizną.

Kolejnym etapem jest nałożenie za pomocą pędzla warstwy nawierzchniowej w wybranym kolorze, która dzięki odpowiednim właściwościom ochroni powierzchnię przed wilgocią oraz silnym nasłonecznieniem i blaknięciem. Odcień będzie kreatorem nastroju na tarasie. Jeśli chcemy urządzić kameralną przestrzeń w śródziemnomorskim stylu, postawmy na bielone deski. Jeśli jednak pragniemy wyczarować nostalgiczny klimat kolonialny, w którym rządzi eklektyczny miszmasz, wybierzmy ciemne barwy, które spotęgują wrażenie naturalności – podobna kolorystyka będzie motywem przewodnim w aranżacjach skandynawskich czy nowoczesnych.

Od czego zacząć montaż pergoli?

Drewnianych konstrukcji ogrodowych nie należy umieszczać bezpośrednio na ziemi, dlatego najlepiej albo skorzystać z wylanego wcześniej fundamentu oraz płaskowników, albo kupić metalowe kotwy mocujące, pamiętając o ich jednakowym wypoziomowaniu po osadzeniu. Dla uzyskania większej stabilności pionowych filarów podczas montażu możemy podeprzeć je belkami. Po zamontowaniu głównych słupków równolegle do siebie, w odległości około 1,5 m, przystępujemy do przykręcania belek bocznych, tworzących ściany oraz daszek.

Długie listwy boczne przykręcamy do pionowych słupów, pozostawiając między mini równy odstęp. Dla pełnej precyzji pomiarów warto wykorzystać przedmiot o przyjętej przez nas szerokości – np. deskę, pudełeczko czy puszkę. Pamiętamy jedynie, że im ta odległość jest mniejsza, tym więcej cienia i osłony przed wiatrem zyskamy. Jeśli pergolę mają pokryć rośliny pnące, możemy zdecydować się na większe odległości – z czasem, ściana zieleni otulająca konstrukcję ochroni nas przed gorącymi promieniami. Aby ułatwić sobie pracę, możemy też skorzystać ze ścisków stolarskich, które przytrzymają drewniane elementy w określonym położeniu.

Zbyt długie, wystające listwy boczne docinamy na końcowym etapie montażu za pomocą szlifierki kątowej, a brzegi szlifujemy oraz malujemy na ten sam odcień co pozostała część altany. Próby ucinania desek w trakcie prac mogą zakończyć się mało estetycznymi nierównościami, które zepsują ostateczny efekt.

i... gotowe!

Na koniec pozostaje najprzyjemniejsza część zadania – dekorowanie! Relaks na świeżym powietrzu wymaga fenomenalnej oprawy, którą wykreują nie tylko magiczny urok drewna czy zielone rabaty dookoła. Konstrukcje możemy ozdobić zwiewnymi materiałami zamocowanymi u szczytu belek, by taras nabrał dozy nonszalancji i romantyczności, sprzyjającej spędzaniu czasu przy blasku księżyca. Przytulność spotęgują mięsiste poduchy, które zajmą miejsce na wiklinowych fotelach czy masywnych siedziskach, pokrytych miłą w dotyku tkaniną.

Wieczorem klimat stworzą niebanalne latarenki oraz łańcuchy z lampkami przewieszonymi przed drewniane belki, a dobrą energię wniosą kolory: prostotę stylu nowoczesnego przełamie soczysta zieleń, w klasyce zapanuje brąz, w aurę vintage wpiszą się fantazyjne wzory, a w nurcie kolonialnym ładunkiem pozytywnych emocji w opozycji do naturalnego tła będą fuksja, turkus czy amarant przeplecione charakterystycznym motywem paisley.

Pergola to oryginalny sposób na zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie. Drewniana konstrukcja osłoni przed słońcem, da schronienie przed deszczem, wtopi się w scenerię zieleńca i umili chwile spędzone na świeżym powietrzu. Do jej montażu wbrew pozorom potrzeba niewiele: nieco kreatywności, szczyptę stolarskiego zacięcia, sporo chęci i kilka niezbędnych narzędzi. Efekt to piękna budowla, kameralny klimat i tło sprzyjające błogiemu lenistwu.

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć tego tarasu? Wejdź na blog www.MartynaG.pl


Inne artykuły w tej kategorii

Leżak grawitacyjny – co to jest i jaki wybrać do ogrodu, na taras i balkon?

Leżak grawitacyjny – co to jest i jaki wybrać do ogrodu, na taras i balkon?

Taras, balkon czy ogródek - które rozwiązanie wybrać planując zakup mieszkania w bloku?

Taras, balkon czy ogródek - które rozwiązanie wybrać planując zakup mieszkania w bloku?

Ozdoby do ogrodu – oryginalne pomysły na udekorowanie ogrodu  [DUŻO INSPIRACJI]

Ozdoby do ogrodu – oryginalne pomysły na udekorowanie ogrodu [DUŻO INSPIRACJI]

6 pomysłów na aranżację ogrodu w stylu prowansalskim – sprawdź i zainspiruj się

6 pomysłów na aranżację ogrodu w stylu prowansalskim – sprawdź i zainspiruj się

Impregnacja drewna na zewnątrz – 5 najczęściej popełnianych błędów podczas impregnacji

Impregnacja drewna na zewnątrz – 5 najczęściej popełnianych błędów podczas impregnacji

Sponsorowane Drewniane meble ogrodowe – jak zabezpieczyć je przed słońcem i wilgocią?

Drewniane meble ogrodowe – jak zabezpieczyć je przed słońcem i wilgocią?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.