Urządzamy pokój młodzieżowy! O czym warto pamiętać, wybierając meble?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką FORTE.
Pokój młodzieżowy to prywatny azyl młodego buntownika, który powoli wyrasta ze słodkich misiów i zabawek. Przestrzeń przekształca się w miejsce eksperymentów, intensywnej nauki i spotkań w gronie przyjaciół. Wiek szkolny to etap, w którym wnętrze staje się prywatnym terytorium. To dla rodziców jedno z najtrudniejszych wyzwań, bo do pojedynku na funkcjonalność pomieszczenia staje własne dziecko, które chce wyrazić siebie w sposób, który nie zawsze jest spójny z wizją dorosłych. O czym warto pamiętać podczas tej pokoleniowej konfrontacji?
Naczelną zasadą urządzania pokoju dla nastolatka jest dążenie do kompromisów. To wnętrze, w którym młody człowiek będzie spędzał masę wolnego czasu i wypełniał szkolne obowiązki, dlatego musi czuć się w nim dobrze oraz swobodnie. Ważne jest to, aby wspólnie podjąć decyzję dotyczącą stylu panującego w pokoju, wysłuchać potrzeby dziecka, poznać jego spojrzenie i nie negować z góry założeń, by nie zaostrzyć konfliktu. Producent mebli – marka FORTE – zdradzi kilka wytycznych, jak spokojnie przejść przez tę wnętrzarską burzę, a na dodatek stworzyć aranżację, która zadowoli każdą ze stron.
Kalina Droździok, architekt wnętrz z pracowni Ostatni Element
Pokój młodzieżowy powinien spełniać wiele zadań, należy więc pamiętać o kilku aspektach. Najważniejsza jest funkcjonalność. Dobrze zagospodarowana przestrzeń pozwoli młodemu człowiekowi rozwijać pasje, relacje towarzyskie oraz zgłębiać wiedzę. Warto by łóżko było możliwie jak największe – dla nastolatków jest najlepszym miejscem do przesiadywania czy opcją na przenocowanie rówieśnika. Pomyśl o wygodnym siedzisku w sąsiedztwie (posłuży do relaksu oraz nauki). Biurko czy pianino powinno znaleźć się jak najbliżej okna i posiadać schowki na pomoce naukowe. Szafę zaplanuj przy wejściu lub w strefie mniej doświetlonej. W pobliżu możesz umieścić konsolę oraz dwie wygodne pufy. Ciekawiej jest, kiedy pasje są widoczne również w dodatkach.
Kolor i styl, forma i funkcja!
Nastolatkowie preferują wyraziste kompozycje, a sprawy funkcjonalności pomieszczenia odsuwają na boczny tor, dlatego rolą rodzica jest wypracowanie wspólnego frontu. Podczas doboru barw we wnętrzu, warto wziąć pod uwagę czynniki praktyczne, związane z ilością światła czy metrażem. Wśród najczęściej proponowanych tonacji znajdują się neutralne biele, szarości czy beże (optycznie powiększające przestrzeń), które dobrze będą współgrać z niemal każdą wizją krytycznego lokatora. Ustępstwem może być zastosowanie kolorowej tapety z modnymi heksagonami czy kropkami na jednej lub maksymalnie dwóch ścianach albo pomalowanie ich na wybrany przez dziecko intensywny odcień, który scali pozostałe dodatki wykorzystane w pomieszczeniu i nieco ożywi aranżację, przełamując łagodne tony.
Wybierając meble do pokoju młodzieżowego, warto skoncentrować się na prostych kształtach, pozbawionych finezyjnych dekoracji i detali, które definiują je w określonym nurcie. Dużą popularnością cieszą się nowoczesne, geometryczne bryły mebli modułowych, które można rozbudowywać w miarę dorastania i precyzowania potrzeb nastolatka. Takie propozycje mają jeszcze jedną zaletę – dają możliwość przeprowadzania metamorfoz i eksperymentów bez żadnych komplikacji, bo nastolatek bez problemu przesunie komodę czy łóżko, dopasowując wystrój do własnej koncepcji.
Postaw na uniwersalną bazę!
Meble w pokoju młodzieżowym należą do kategorii inwestycji na lata, dlatego lepiej sięgnąć po rozwiązania w ponadczasowym wykończeniu, dostosowującym się do szeregu czekających pomieszczenie metamorfoz. Wymiana dodatków czy przemalowanie ściany nie nadszarpną tak domowego budżetu, jak zakup nowego zestawu. Uniwersalną propozycją jest kolekcja MEDANOS Fabryk Mebli „FORTE”, która dzięki zastosowaniu jasnej płyty Pinia Biała z widocznym rysunkiem drewna w miarę upływu czasu oraz zmian zainteresowań dziecka będzie nadal pasować zarówno do intensywnych dodatków i ścian w wydaniu seledynowym, jak i szarości w stylowym lokum osiemnastolatka, który stroni od wesołych barw.
Minimalizm linii potęgują gładkie, bezuchwytowe fronty, które jeszcze pełniej podkreślają możliwość zastosowania mebli w młodzieżowych pomieszczeniach o różnym stylu – od tych zdominowanych przez jeden motyw związany z aktualnym hobby, po bardziej „dorosłe” wystroje z domieszką geometrycznych, skandynawskich, industrialnych czy minimalistycznych inspiracji.
Bezpiecznym, ale i jednocześnie efektownym posunięciem może okazać się zakup nowoczesnych rozwiązań utrzymanych w ponadczasowej kolorystyce – jak chociażby bieli z popielami występującymi w kolekcji HEY, która stanowi alternatywę dla klasycznego duetu bieli i czerni. Ta propozycja sprawdzi się zarówno w pokoju miłośniczki jazdy konnej, jak i późniejszej gwiazdy blogosfery, która kocha modernistyczne klimaty i wie, co jest „na czasie”.
Poszczególne elementy serii stworzą tło dla dekoracji niemal z każdej dziedziny i kręgów zainteresowań, a przede wszystkim będą gwarantować harmonijny efekt z ozdobami z pełnej palety odcieni – począwszy od pobudzających kreatywność żółci, zieleni czy czerwieni, a skończywszy na spokojnych turkusach i kolorowych tapetach. Krótko mówiąc, rodzic nie musi się obawiać, że nowa pasja pociechy będzie wiązała się z diametralnymi zmianami wystroju. Kontrastujące fronty mebli staną się dekoracją samą w sobie i przeważą o oryginalnym charakterze pokoju, a dodatki nadadzą wnętrzu tożsamości.
W gronie ponadczasowych rozwiązań znajdują się także meble MALAKKA z jasnymi, inspirowanymi drewnem frontami, które – podobnie jak propozycje w bieli – będą doskonale korespondować z każdym motywem. Ich zaletą jest także to, że ocieplają wystrój, a więc mogą przełamać chłód zimnej kolorystyki na ścianach, która jest częstym gościem w pokojach młodzieżowych, zwłaszcza tych przeznaczonych dla chłopców. Żeby jednak młody człowiek nie posądził rodzica o chęć stworzenia nader klasycznej aranżacji z wykorzystaniem wiecznie modnego drewnianego wzoru, marka FORTE urozmaiciła bryłę mebli MALAKKA, oferując ciekawe podłużne uchwyty czy dekor w bazaltowym odcieniu pokrywający wybrane elementy mebli, a także blaty.
Trzy podstawowe elementy: łóżko, szafa i biurko
Podczas aranżacji pokoju młodzieżowego, musimy rozplanować trzy ważne strefy: odpoczynku, nauki i przechowywania. W obszarze gdzie młody człowiek relaksuje się i regeneruje siły, musi znajdować się wygodne łóżko, które zapewni komfortowy sen, a w ciągu dnia będzie przyjemnym azylem pozwalającym na odprężenie przy dźwiękach muzyki czy gry na tablecie. Niejednokrotnie miejsce to stanie się także przestrzenią, w której nastolatek będzie czytał lekturę czy uczył się z laptopem na kolanach, więc warto zagospodarować przestrzeń wokół łóżka na stolik nocny, na którym nasza pociecha bez problemu odstawi używane sprzęty. Żeby w pełni wykorzystać potencjał mebla, a przy tym zorganizować więcej schowków, dobrze jest wybrać kolekcję MALAKKA – marki FORTE – wzbogaconą o specjalną szufladę, która pomieści pościel (ucząc tym samym dziecko systematyczności poprzez codzienne ścielenie) albo posłuży do gromadzenia różnych gadżetów, wpływając na zachowanie porządku w pokoju.
Również biurko wymaga ergonomii i umiejętności planowania, zwłaszcza że to strefa, gdzie nastolatek będzie spędzał długie godziny przed książką czy komputerem. Blat o głębokości 60 cm i szerokości 134 cm zapewni dziecku dostatecznie dużo przestrzeni do odrabiania zadań domowych czy wykonywania prac plastycznych, a szuflady i wysuwne elementy okażą się przydatne podczas poskramiania bałaganu między przyborami szkolnymi.
W młodzieżowym azylu nie może zabraknąć przestrzeni do przechowywania, zwłaszcza że ilość rzeczy posiadanych przez nastolatka jest naprawdę spora. Najważniejsza jest więc szafa z drążkami na ubrania wiszące, miejscem na posegregowane T-shirty i bluzy oraz komoda z szufladami na bieliznę. Pamiętajmy, że optymalna ilość powierzchni na odzież będzie wymagała od dziecka zachowania porządku, co okaże się skuteczną lekcją wychowania i nauką samodzielności, dlatego też w propozycjach marki FORTE – kolekcjach MEDANOS, HEY i MALAKKA – znaleźć można komody, regały i szafy w różnych wymiarach i konfiguracjach rozkładu półek, aby wykorzystać każdy skrawek przestrzeni. Otwartą część zabudowy oferowanej przez producenta zaangażujmy na książki, które muszą być zawsze pod ręką czy fotografie oraz ozdoby, wpływające na większą personalizację wnętrza oraz obrazujące charakter lokatora.
Pokój młodzieżowy to „trudny orzech do zgryzienia”, zwłaszcza że w opozycji do głosu rozsądku rodzica występują designerskie zachcianki młodego estety. Skutecznym sposobem na to, by nikt nie ucierpiał w tym pojedynku, jest racjonalny kompromis. Składają się na niego funkcjonalne meble modułowe FORTE o prostych geometrycznych bryłach, neutralne kolory na co najmniej dwóch ścianach i swoboda w zakresie indywidualizacji przestrzeni przy użyciu dekoracji. W takim anturażu zarówno miłośnik motoryzacji, jak i pasjonatka mody będą czuli się doskonale!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką FORTE.