5 salonów w eklektycznym stylu, obok których nie przejdziesz obojętnie!
Styl eklektyczny to głęboki ukłon w stronę artystycznego misz-maszu. W eklektycznych wnętrzach mieszają się bowiem rozmaite wpływy, trendy, kolory i wzory. Czasem można tu spotkać meble z przełomu lat 50. i 60. zestawione z nowoczesnymi dodatkami w stylu skandynawskim, innym razem perski dywan ciekawie kontrastujący z minimalistycznym wystrojem. W poniższym artykule prezentujemy pięć tego typu wariacji - tym razem są to oryginalne, eklektyczne salony.
Eklektyczny salon w męskim stylu
Prezentowana aranżacja to niebanalne wnętrze z męskim charakterem. Ogromną rolę odgrywają w nim tkaniny - dzięki nim salon wydaje się niezwykle przytulny - mimo, że w roli głównej występują tu surowa ściana oraz betonowe schody. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę, że projektant postawił stylowe na skórzane elementy - obicia foteli oraz modne dywaniki. Całości pazura dodaje niebanalna żółta komoda, której kształt nawiązuje do dawnych, antycznych mebli. Choć salon może pochwalić się kilkoma barwnymi dodatkami, w aranżacji dominuje biel oraz stonowane kolory - miodowy, brązowy i czarny. Dzięki temu, mimo stylowego miksu, przestrzeń wydaje się harmonijna i spójna.
Salon skandynawski z akcentem industrialnym
Choć w prezentowanym salonie dominuje modny styl skandynawski, projektant zdecydował się na przemycenie mocnego akcentu industrialnego. Betonowa ściana sprawia, że wnętrze prezentuje się niezwykle wielkomiejsko, przywołując na myśl amerykańskie lofty. Klasyczną skandynawską konwencję przełamuje również oświetlenie - wiszące lampy o industrialnych kloszach oraz sufitowe kinkiety w formie minimalistycznych żarówek. Choć w salonie główny prym wiedzie szarość, czerń i biel, oko przyciągają złote akcenty oraz zaskakujący, barwny akcent w postaci krzesła w kanarkowym odcieniu.
Eklektyczny salon z antresolą
Salon z wysokim sufitem stwarza moc aranżacyjnych możliwości. W tym przypadku architekt zdecydował się na aranż, który łączy w sobie trzy style: industrialny, skandynawski i vintage. Ceglana ściana w ciepłym rudawym odcieniu wnosi do wnętrza przyjemne ciepło, podobnie jak miedziane oprawy świetlne oraz przepiękny, fornirowany komplet mebli jadalnianych w stylu retro. Surowe akcenty to z kolei boczne lampy o długich kablach oraz ażurowy, metalowy regał. Wspólnym mianownikiem we wnętrzu jest natomiast kolorystyka - barwy bazowe to biel i szarość, których uzupełnienie stanowią czarne akcenty.
Eklektyzm z akcentem chinoiserie
W prezentowanym salonie rządzi przemyślany eklektyzm, w którym fantastycznie czują się meble i dodatki niosące ze sobą powiew egzotyki Państwa Środka. Ogromnego uroku dodają wnętrzu ciężkie, chińskie meble ozdobione charakterystycznymi okuciami i kołatkami. Drewno? Z pewnością najlepiej egzotyczne, takie jak heban czy drewno różane. Oprócz nuty chinoiserie we wnętrzu można dostrzec perski dywan, nowoczesny narożnik, fotel w stylu Chesterfield, a nawet modną, industrialną lampę. Mimo tego jednak, że wszystko pochodzi z różnych bajek, razem tworzy stylową, elegancką całość.
Jak połączyć stare z nowym?
Ostatni salon to odważna wariacja łącząca kilka stylów na raz. Nie brakuje tu trendów, takich jak skandynawski, industrialny, rustykalny i retro. Projektant postanowił zabawić się również barwami - oprócz bieli, czerni i brązu, postawił na ścianę w zdecydowanym odcieniu granatu, na którego tle przepięknie odbijają się obrazy zamknięte w starych, złocistych ramach. Oprócz skandynawskich siedzisk, można dostrzec tu również kanapę w ludwikowskim tonie oraz leciwe dodatki - samowar, starą klatkę dla ptaków czy ozdobne, białe popiersie. Aby klimat we wnętrzu był bardziej przytulny, designer zdecydował się na duży drewniany stół oraz obszerny regał w tym samym stylu.
Styl eklektyczny, przez swoją różnorodność zawsze jest modny i wspaniale ponadczasowy! Zwykle, jeśli ciężko zdefiniować styl aranżacji, mówi się o niej właśnie „eklektyczna”. Nie oznacza to jednak, że wnętrze jest pozbawione konkretnego zamysłu czy wspólnego mianownika. W ogromnej mierze jest to po prostu inwencja twórcza projektanta.