Jak urządzić elegancką łazienkę w stylu industrialnym? Inspirujemy!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką FERRO.
Moda na styl industrialny narodziła się w USA w latach 50-tych ubiegłego wieku, ale do Polski przybyła około 40 lat później. Początkowo, tak jak wcześniej za oceanem, wynikła niejako z konieczności – w związku z potrzebą zaadaptowania opustoszałych pomieszczeń fabrycznych. Zadomowiła się jednak na dobre i ma szerokie grono zwolenników, którzy aranżują w ten sposób nawet niewielkie mieszkania w bloku. Podstawowy wyznacznik tego stylu to surowy minimalizm, przejawiający się oszczędnością form, dodatków i kolorów. Łatwość urządzenia wnętrza industrialnego jest jednak absolutnie złudna, a pozorna nonszalancja, zarówno na etapie projektu, jak i wykończenia, jest starannie przemyślana.
Od czego zacząć?
Industrialna łazienka powinna być duża i urządzona w sposób dodatkowo pogłębiający wrażenie przestronności. Specyficzne wymogi pomieszczenia narzucają znaczne ograniczenie ukochanych przez ten styl materiałów, jak cegła i beton. Podłogi i ściany muszą być odporne na zalanie wodą, dlatego lepiej postawić na biało-szary marmur, płytki imitujące kamień lub geometryczne kafelki w kolorze czarnym lub stalowym. Wydzielenie strefy prysznicowej bez brodzika jedynie przez oddzielenie jej szklaną taflą od reszty pomieszczenia optycznie jeszcze je powiększy. By zachować minimalistyczny wydźwięk aranżacji, nie wstawiajmy do łazienki szafki na kosmetyki – ozdobne butelki doskonale zaprezentują się w ściennej wnęce. Czarne, metalowe obramowanie szklanej ścianki będzie wspaniale korespondowało z oprawą prostego lustra. Dużą, prostokątną umywalkę umieśćmy na czarnym, stalowym stelażu, co sprawi, że zaprezentuje się jak przeniesiona w czasie sprzed kilkudziesięciu lat.
Jaką armaturę wybrać do industrialnej łazienki?
Do minimalistycznego wystroju najlepiej pasuje armatura podtynkowa, postawmy więc na nią zarówno w przypadku WC, jak i baterii natryskowej. W łazience inspirowanej loftem doskonale odnajdzie się model Fiesta marki FERRO, który widoczny jest na ścianie jedynie jako okrągła chromowana płytka z dwufunkcyjnym przełącznikiem i charakterystyczną, cienką rączką, kojarzącą się z uchwytami wykorzystywanymi w obiektach przemysłowych.
Łazienka to wnętrze, które powinno być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne, wybierzmy więc zestaw natryskowy przesuwny Vigo, który ułatwia korzystanie z natrysku osobom o różnym wzroście. Trzyfunkcyjna rączka pozwala na kąpiel w strugach deszczu, odprężający hydromasaż oraz połączenie tych opcji. Tworzący się osad z kamienia wapiennego usuniemy bez trudu dzięki zastosowanemu systemowi FerroEasyClean. Komplet z baterią natryskową Fiesta stworzy stojąca bateria umywalkowa. Niezawodność zapewnia jej regulator ceramiczny, a obrotowa wylewka daje komfort użytkowania. Jednym z wyznaczników stylu jest niechowanie, a wręcz eksponowanie kabli oraz rur doprowadzających i odprowadzających wodę, dlatego nie obudowujmy umywalki zostawiając na widoku elementy odpływu.
Jakie dodatki wybrać?
Dodatki i gadżety łazienkowe powinny być ograniczone do minimum i możliwie jak najbardziej surowe. W ramy industrialnej aranżacji doskonale wpisze się wieszak na ręczniki Torrente, który ma formę prostego, metalowego drążka. Do kompletu dobierzmy matowe szklanki montowane na prostym stelażu bez ozdobników. Surowe wnętrze możemy wyposażyć w ocieplające je elementy – mogą to być lampy, które choć wzorcowo dla stylu zwisają na długich kablach, mają złotomiedzianą, metalową obudowę i emitują ciepłe światło. Industrialny minimalizm lubi oryginalne detale, możemy więc pokusić się o ustawienie w łazience czarnego, designerskiego stolika o oryginalnych nogach, a na nim wazonu z ozdobnymi gałązkami.
Przestrzegając zasad stylu, otrzymamy ekskluzywne wnętrze, które cechuje nie przepych i wytworne dodatki, a przeciwnie – surowy minimalizm. O jego luksusowym charakterze i wyrafinowanej elegancji decyduje przede wszystkim konsekwentne trzymanie się reguł rządzących stylem oraz wysoka jakość zastosowanych materiałów i elementów wyposażenia.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką FERRO.