Z czym łączyć płytki inspirowane betonem? Zobacz nowoczesne aranżacje łazienek
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.
Nowoczesna łazienka stanowi szerokie pole do popisu dla naszej aranżacyjnej wyobraźni. Dziś łazienka to przestrzeń komfortu i relaksu, w której chcemy odpocząć i zadbać o swoje ciało. Uda się nam to tylko w starannie zaplanowanym wnętrzu, urządzonym zgodnie z naszym gustem i przy uwzględnieniu zarówno indywidualnych potrzeb, jak i ogólnych tendencji w wystroju łazienek.
Po hegemonii skandynawskiej bieli, która na długo zdominowała łazienkowe trendy, pora na ciekawsze, odważniejsze i bardziej urozmaicone aranżacje. Takie właśnie możemy stworzyć przy użyciu płytek inspirowanych betonem oraz umiejętnie dobranych kolorów, mebli i dodatków. Beton wcale nie musi oznaczać surowości, choć i takie jego oblicze jest atrakcyjne dla amatorów stylu industrialnego. We współpracy z marką CERRAD podpowiadamy, z czym łączyć płytki naśladujące betonowe, by uzyskać zamierzony efekt i stworzyć nowoczesną łazienkę w naszym ulubionym stylu.
Beton i drewno, czyli łazienka inspirowana naturą
Płytki inspirowane betonem odznaczają się minimalistycznym designem i ponadczasową elegancją, które są niezastąpionymi komponentami nowoczesnej łazienki. Proste piękno nie wystarczy jednak amatorom przytulnych wnętrz z charakterem, w których królują wyszukane dodatki i ciekawe połączenia materiałów. Z czym zatem zestawić płytki inspirowane betonem, by stworzyć w łazience ciepły, przyjazny klimat, który zagwarantuje komfortowy wypoczynek naszemu ciału i zmysłom?
Najlepszych inspiracji w wielu sferach dostarcza nam natura. Bez obaw możemy się zatem na nią zdać także przy urządzaniu łazienki. Materiałem o najlepszych właściwościach ocieplających wnętrze jest drewno, które może się znaleźć w łazience pod wieloma postaciami. Chcąc udekorować podłogi czy fragmenty ścian płytkami imitującymi drewniane, mamy do dyspozycji szeroki wachlarz odcieni i formatów – choćby wśród kolekcji Laroya, Fuerto czy Acero marki CERRAD. Planując aranżację tych powierzchni, zdajmy się na naszą wyobraźnię – odrębność ścian i podłóg nie musi być zaakcentowana różnymi materiałami. Możemy ułożyć płytki naśladujące drewno np. tylko we wnękach, w strefie prysznica lub na wyznaczonym fragmencie podłogi, pozostawiając resztę przestrzeni płytkom inspirowanym betonem. Możliwości kombinacji tych materiałów jest wiele, a każda z nich zaowocuje oryginalnym i przytulnym wystrojem.
Co jeszcze podkreśli naturalny charakter wnętrza? Przede wszystkim rośliny, o których kondycję wcale nie musimy się obawiać w tym nietypowym pomieszczeniu. W wilgotnym środowisku doskonale odnajdą się krotony, draceny czy fikusy, które wniosą do łazienki powiew świeżości i energii. Ich soczysta zieleń będzie pięknie kontrastować z szarością płytek i bielą armatury, która rozjaśni i optycznie powiększy łazienkę. Pamiętajmy też o szczegółach – wybierzmy tekstylia z naturalnych materiałów i wzbogaćmy wystrój np. o rattanowe kosze na bieliznę czy drobiazgi.
Różne oblicza betonu: biel, rdza i szarości
Najlepsze rozwiązania to często te najprostsze. Warto pamiętać, że ciekawy efekt na ścianie lub podłodze naszej łazienki możemy uzyskać dzięki samym płytkom inspirowanym betonem. Zestawienie płytek w różnych kolorach zapewni nam niebanalną kompozycję, która uczyni naszą łazienkę wnętrzem jedynym w swoim rodzaju. Idealnie sprawdzi się tu kolekcja Apenino, na którą składają się płytki w różnych odcieniach szarości – od niemal białego bianco, przez jasny gris i ciemniejszy antracyt, aż po oryginalny rust.
Szare i białe płytki możemy ułożyć w szachownicę, dodając wnętrzu artystycznego sznytu lub zarezerwować jeden odcień dla podłogi, a drugi dla ścian i wnęk. Umiejętnie łącząc ze sobą kolory płytek, możemy również optycznie powiększyć małą łazienkę. Jeśli najbardziej zależy nam na oryginalności, przekonajmy się, że płytki inspirowane betonem nie muszą być szare! Brązowe płytki Apenino rust będą się świetnie komponować zarówno z ciemnymi dodatkami, które podkreślą ich elegancki charakter, jak i z jaśniejszymi, beżowymi elementami, które wniosą do wnętrza świeżość, np. z kolekcji Montego. Ważną rolę gra też format płytek – na obszernych powierzchniach lepiej będą się prezentowały płytki wielkoformatowe, ale wnękę lub przestrzeń w strefie prysznica możemy urozmaicić małymi płytkami w kształcie cegiełek lub drobnej kostki.
Czarne dodatki – beton w industrialnym żywiole
Beton nie kojarzy się tak jednoznacznie z żadnym innym stylem, jak z industrialnym. Miłośnicy tradycji dobrego designu z pewnością odnajdą się zatem w surowej łazience nawiązującej do minimalistycznego wystroju pofabrycznych loftów. W jakim towarzystwie najlepiej zaprezentują się płytki inspirowane betonem? Industrialny charakter wnętrza doskonale podkreślą inne surowe materiały – metal, szkło i cegła. Elementy wykonane z tych tworzyw możemy zastosować zarówno w postaci dekoracji i akcesoriów, np. szklanych kubków na szczoteczki do zębów, wazonów czy luster w metalowych ramach.
Obowiązkowym kolorem, który musimy wprowadzić do wystroju industrialnej łazienki, jest natomiast czerń. Ciemne barwy zaakcentują chłodną atmosferę wnętrza i dodadzą jej wyrafinowanego sznytu, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na czarną armaturę. Jeśli natomiast marzy nam się industrialna łazienka, ale z drugiej strony potrzebujemy w tym wnętrzu nieco przytulności, ograniczmy czarne dodatki do niewielkich, ale wyrazistych detali, np. tekstyliów, ramy lustra czy poręcznego stołka, które w dyskretny sposób zaznaczą obecność loftowych inspiracji.
Aranżacyjny potencjał płytek inspirowanych betonem nie ma sobie równych wśród alternatywnych sposobów na dekorację ścian i podłóg w łazience. W zależności od upodobań możemy podkreślić albo przełamać surowość betonu, tworząc wnętrze w stylu industrialnym, inspirowanym naturą czy bogactwem odcieni płytek. Łączenie płytek inspirowanych betonem z różnymi materiałami i dodatkami dostarczy nam nie tylko dziecięcej radości tworzenia, ale przede wszystkim powoli zaaranżować nowoczesną łazienkę dopasowaną do naszych gustów i potrzeb.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.