Panele czy wykładzina? Jaka podłoga najlepiej sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką SWISS KRONO.
Wiele osób marzy o pięknych, naturalnych podłogach wykonanych z litego drewna. Wprowadzenie tego planu w życie nie jest jednak takie proste, na przeszkodzie często staje bardzo wysoka cena, dlatego poszukujemy kompromisowych rozwiązań, które zapewnią nam wysoką jakość i perfekcyjny wygląd, a przy tym nie zrujnują naszego budżetu. Zarówno jeśli chodzi o panele podłogowe, jak i wykładziny (PCV i dywanowe), oferta w sklepach jest bardzo szeroka – jak się wybrać idealną podłogę? Podpowiemy, jaki wybór będzie najlepszy!
Wygląd i cena
Najtańszym rozwiązaniem będzie, tak dobrze znana i popularna jeszcze z czasów PRL-u, wykładzina z tworzywa sztucznego (gumoleum czy linoleum). Na szczęście czasy się zmieniły i dzisiejsze wykładziny prezentują się o niebo lepiej! Imitują wzory i kolory glazury, a często nawet drewna. Niestety, niezależnie od naszych starań wykładzina PCV nigdy nie będzie wyglądała elegancko i będzie raczej kojarzyła się z tanim materiałem użytkowym, niż ponadczasową dekoracją domowej przestrzeni. Jeśli więc ten rodzaj pokryć podłogowych ma swoich zwolenników, to raczej nie z powodu walorów estetycznych, a niskiej ceny. Dość popularne, choć wcale nie tanie są tzw. panele Winylowe (wykonane z PCV-polichlorek winylu), które powoli zyskują swoich właścicieli. Są one odporne na wodę i dobrze imitują wzory naturalnego drewna. Nowoczesne panele winylowe, choć wyglądem przypominają drewno, nadal pozostają jednak tworzywem „sztucznym”.
Inaczej wygląda sprawa z droższymi (ale wciąż w umiarkowanych cenach), jednak o wiele lepiej prezentującymi się wykładzinami dywanowymi. W tym przypadku wygląd jest ich wielką zaletą, bez trudu każdy znajdzie coś dla siebie wśród tysięcy kolorów, wzorów, wybarwień, gęstości i grubości. Oczywiście wybór paneli też jest duży, ale są one, co zrozumiałe, zazwyczaj drewnopodobne. Więc jeśli chcielibyśmy mieć na podłodze wykładzinę w barwach ukochanej drużyny piłkarskiej, popularny wzór znany z popkultury, sylwetkę jakiegoś znanego budynku czy innego charakterystycznego obiektu, są duże szanse, że uda się taki wzór znaleźć. Nawet jeśli elegancja takiego rozwiązania będzie dyskusyjna, to bez trudu można sobie wyobrazić nowoczesne wnętrze, do którego taka właśnie wykładzina będzie idealnie pasowała.
Cechą wykładzin dywanowych, która je wyróżnia, jest to, że w pewien sposób ocieplają wnętrza i sprawiają, że stają się one przytulniejsze. Z tego powodu szczególnie warto rozważyć ich położenie w miejscach, gdzie zależy nam na uzyskaniu takiego efektu: w pokoju dziecięcym czy sypialni. Bardzo popularne jest także łącznie materiałów np. paneli podłogowych z gustownym dywanem z długim włosiem. Dzięki temu nasza podłoga zyskuje dodatkowe walory, których nie daje żaden z tych produktów osobno. Takie połączanie nie tylko wygląda świetnie w salonie, ale ma też wiele zalet użytkowych. Sprawdza się szczególnie dobrze, jeśli mamy małe dzieci, które z jednej strony kochają miękkość i ciepło wykładzin dywanowych, z drugiej potrzebują bardzo odpornej na uszkodzenia i łatwej do utrzymania w czystości podłogi.
Niewątpliwie jednak najbardziej eleganckim wyborem, który najlepiej pasuje do nowoczesnych wnętrz, będą panele podłogowe. Ich ceny są bardzo zróżnicowane i zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Można śmiało powiedzieć, że jest to obecnie najbardziej popularny sposób wykańczania podłóg, a odważni mogą pokusić się również o ułożenie paneli na ścianie, czy suficie. Okazuje się bowiem, że jest to możliwe i daje całkiem ciekawe efekty.
Również producenci paneli szukają nowych rozwiązań i obecnie można znaleźć panele o dużo wyższych walorach estetycznych niż dostępne jeszcze kilka lat temu. Mowa tu o panelach z tzw. V-fugą oraz z powierzchniami synchronicznymi 3D.
Oba patenty służą temu, żeby w jak największym stopniu odwzorować rysunek prawdziwego drewna. Trzeba przyznać, że panele, w których zastosowano te rozwiązania, są w zasadzie nie do odróżnienia od podłogi wykonanej z litego drewna. V-fuga polega na tym, że brzegi nie są proste, lecz wyfrezowane, dzięki czemu między poszczególnymi elementami powstaje niewielki rowek w kształcie litery V. Takie rozwiązanie ma też dodatkowy atut – chroni panele przed tzw. efektem łódkowania, czyli unoszenia się krawędzi poszczególnych desek, które uwidacznia się po wieloletnim użytkowaniu podłogi.
Efekt naturalnego drewna dodatkowo potęgują tzw. powierzchnie synchroniczne. Panele wbrew pozorom nie są całkiem płaskie, ich faktura idealnie odpowiada rysunkowi słojów przeciętego drewna. Stąd pewnie określenie: ich rysunek jest zsynchronizowany ze strukturą powierzchni paneli. W rezultacie trudno odróżnić tak wykonane panele od drewna.
Można zatem stwierdzić, że pod względem estetycznym, to panele podłogowe są obecnie najlepszym wyborem do pomieszczeń w każdym stylu. Świetnie sprawdzą się we wnętrzach zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych, a także w połączeniu z dywanami, czy innymi okładzinami miękkimi. Co warto podkreślić, nadają się one zarówno do użytku prywatnego (we wnętrzach mieszkalnych), jak i komercyjnego (biura, salony sprzedaży czy punkty usługowe). Trzeba jednak pamiętać o ich właściwym doborze pod względem tzw. klasy użyteczności i ścieralności.
Cechy użytkowe
Najlepszym wyborem pod względem estetycznym będą zdecydowanie panele laminowane, następnie wykładziny tekstylne, a stawkę zamykają wykładziny PCV, których wygląd trudno zaliczyć do zalet. A jak to wygląda pod kątem codziennego użytkowania?
Tutaj wykładziny PCV mają więcej zalet niż w wymiarze estetycznym. Można je stosować w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak kuchnia, łazienka, korytarz czy pomieszczenia gospodarcze (pralnia), ponieważ nie odkształcają się pod wpływem wody. Większość z nich posiada również powłokę antypoślizgową. Dodatkowo dość łatwo można utrzymać je w czystości. Ich wadą jest jednak to, że są stosunkowo miękkie, więc łatwo je uszkodzić, stawiając na nich ciężki meble czy AGD. Są również podatne na ścieranie – w przypadku długotrwałego lub intensywnego używania ich powierzchnia po prostu się wyciera.
Zaletą wykładzin dywanowych jest to, że są miłe w dotyku, miękkie, a więc np. amortyzują upadki naszych pociech. Zdecydowanie lepiej niż panele tłumią też odgłosy chodzenia, mają więc lepsze walory akustyczne. Łatwo je też rozłożyć, ale również zwinąć i przenieść w inne miejsce.
Paradoksalnie jednak mają one wadę, która znacznie ogranicza ich użyteczność, również w pokojach dla dzieci. Rzecz w tym, że łatwo się brudzą, a w przypadku powstania plamy, trudno ją wywabić. Co więcej, trzeba je dość często odkurzać, ponieważ nieczyszczone stają się siedliskiem bakterii i drobnoustrojów. Od czasu do czasu warto je także wyprać, co trudno zrobić samemu, więc trzeba korzystać z usług wyspecjalizowanych firm. Dodatkowo zdarza się, że płowieją pod wpływem światła słonecznego.
Tych wad pozbawione są panele podłogowe, które również łatwo jest utrzymać w czystości. Maja też inne zalety. Jakie? Są łatwe w montażu, można je samodzielnie ułożyć. Nadają się do każdego pomieszczenia w domu, z wyjątkiem pomieszczeń narażonych na wilgoć. Ze względu na swoje walory są dobrym pomysłem na podłogę w domu alergika. Co więcej, można je łatwo demontować, czy też wymieniać poszczególne, uszkodzone elementy.
W przypadku pokryć podłogowych oferta jest tak duża, że każdy bez trudu każdy powinien coś znaleźć dla siebie – pod względem własnych potrzeb, gustu oraz zasobności portfela. Panele laminowane to najpopularniejszy wybór, a dzieje się tak nie bez powodu: z jednej strony bardzo dobrze wyglądają, a z drugiej mają wiele zalet użytkowych, a przy tym pozbawione są wad innych rodzajów pokryć. Nie bez znaczenia pozostaje również ich umiarkowana cena. Dlatego właśnie laminowane panele podłogowe można z pełnym przekonaniem polecić do wszelkich wnętrz, zaaranżowanych w różnych stylach – to ponadczasowe rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w codziennym użytkowaniu.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką SWISS KRONO.