Cegła w mieszkaniu – jak ją wykorzystać? Poznaj pomysły na wyjątkowe aranżacje salonu, kuchni i sypialni
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.
Przez długi czas ceglane ściany kojarzyły nam się z estetyką starych, przedwojennych kamienic. Czerwona cegła o surowej fakturze była też nieodłączną częścią wystroju pomieszczeń utrzymanych w klimacie industrialnym. Od kilku sezonów cegła stała się jednak modnym elementem wnętrz o różnym przeznaczeniu i stylu, bo jej potencjał aranżacyjny umożliwia zastosowanie w wielu przestrzeniach. We współpracy z marką Cerrad inspirujemy do wykorzystania cegły w salonie, kuchni i sypialni, by stworzyć w nich wyjątkowe aranżacje. Zobaczcie je sami!
Nie tylko styl industrialny - sposoby na cegłę w salonie
Cegła w salonie to propozycja przede wszystkim dla tych, którzy lubią oryginalne wnętrza i cenią sobie tradycje dobrego designu. To element mylnie kojarzony tylko ze stylem industrialnym, bo przy użyciu cegły możemy wyczarować bardzo różnorodne aranżacje: od jasnych, ciepłych i przytulnych wzorowanych na wnętrzach skandynawskich, po wyraziste i ekstrawaganckie, urozmaicone surową nutą. Cały pokój udekorowany cegłą to jednak rozwiązanie tylko do pomieszczeń o dużym metrażu. W niewielkim salonie spowodowałoby to optyczne pomniejszenie wnętrza. Tam warto postawić na jedną ścianę w cegle.
Płytki klinkierowe imitujące cegłę cechują się dużym bogactwem wzorów i kolorów. Jaki wybrać, by podkreślić w salonie to, co najpiękniejsze? Oryginalne ceglane faktury sprawią, że wnętrze może wyglądać jednocześnie ciekawie i przytulnie. Niejednolita barwa płytek z kolekcji Piatto stworzy na ścianie trójwymiarowy efekt. Szare odcienie modelu Piatto antracyt będą się pięknie komponować z wystrojem utrzymanym w tak modnym stylu skandynawskim. Wyraźne przejścia tonalne na ceglanej ścianie urozmaicą dominację stonowanych barw i drewna. Z kolei płytki nawiązujące do typowej, rdzawo-rudawej cegły pomogą nam stworzyć wnętrze utrzymane w kolorach ziemi lub chłodny, nowoczesny salon cechujący się wyrafinowaną elegancją. Ten mocny akcent dekoracyjny nie potrzebuje już wielu wyszukanych dodatków – wystarczą dobrze dobrane elementy wyposażenia: skórzana sofa, designerska lampa oraz obecność połyskującego metalu.
Gdzie zastosować cegłę w salonie? Taka ozdoba wymaga odpowiedniej ekspozycji – dobrze sprawdzi się zatem reprezentacyjna ściana za telewizorem lub w strefie wypoczynku. Cegła będzie też pięknym i stylowym tłem dla domowej biblioteczki albo żywych, zielonych roślin. Te ostatnie w połączeniu z białą lub szarą cegłą stworzą w salonie przytulny zakątek pełen naturalnych inspiracji. Cegła niezwykle efektownie prezentuje się też we wnętrzach z kominkiem – nawet tym w nowoczesnym wydaniu, np. ekologicznym biokominkiem. W salonach otwartych na kuchnię, jadalnię czy przedpokój ściana z cegły może też pełnić funkcję umownej granicy między poszczególnymi strefami.
Kuchnia w cegle, czyli umiar i przytulność
Cegła nad blatem roboczym to sprawdzone rozwiązanie, które urozmaici niemal każde kuchenne wnętrze. Z cegłą w tym pomieszczeniu warto zachować umiar – w końcu kuchnia to serce domu, w którym liczy się przytulność i ciepło domowego ogniska. Jeśli nie jesteśmy zatem amatorami surowego stylu industrialnego, ale marzy nam się nutka ekstrawagancji, pozwólmy sobie na aranżację w kuchni jednej ceglanej ściany. Jej czerwony odcień będzie ciekawie kontrastował z jasnymi meblami, a z tymi drewnianymi stworzy pełną stylu i wdzięku całość. Efektowna ściana nad blatem umili nam też codzienną rutynę w strefie zmywania i przygotowywania posiłków.
W części jadalnianej, która za sprawą rodzinnych obiadów i spotkań z przyjaciółmi ma charakter typowo wypoczynkowy, zastosujmy jaśniejsze, spokojniejsze kolory. Zawsze dobrym wyjściem jest ponadczasowa biel. Płytki Foggia bianco są przy tym otwarte na wiele stylów, które możemy wyczarować w naszym wnętrzu za sprawą odpowiednio dobranych dodatków. Te inspirowane naturą – drewniany stół, żywe kwiaty i ekologiczne tkaniny stworzą przytulne i harmonijne, rodzinne wnętrze. To w takim klimacie najprzyjemniej spędzimy wspólnie czas przy stole. Białe cegiełki na ścianie zestawione z czarnymi meblami czy podłogą ułożoną w szachownicę to natomiast doskonały przepis na kuchnię czy jadalnię w pełnym klasy stylu retro.
Cegła w sypialni retro: śpij spokojnie i stylowo
Sypialnia to wnętrze, w którym aranżacyjnym szaleństwom również sprzyja umiar. Tu chcemy przecież przede wszystkim odpocząć i zrelaksować się we wnętrzu pełnym harmonii i spójności. Sypialnia w stylu industrialnym to rozwiązanie raczej dla odważnych, a nie dla spragnionych spokojnych snów. Ci ostatni z pewnością zagustują we wnętrzu urządzonym w klimatycznym stylu retro czy vintage, który przywodzi na myśl minione, niespieszne czasy. Płytki Retro brick o delikatnej fakturze i łagodnych przejściach tonalnych doskonale imitują przebarwienia starej cegły. Pozwolą zatem stworzyć stonowane wnętrze inspirowane przeszłością, w którym nic nie zakłóci nam poobiedniej drzemki.
Nieco bardziej wyrazistą czerwień na ścianie otrzymamy dzięki płytkom w odcieniu chili z kolekcji Loft brick, do której stworzenia inspiracją były nowojorskie lofty i… przyprawy orientalnej kuchni. Te ostatnie przełamują industrialny chłód cegły, przydając za to płytkom oryginalnego, nieco egzotycznego charakteru. To idealna propozycja dla amatorów nieoczywistych rozwiązań wnętrzarskich. Ściana udekorowana cegłą może być oryginalnym przedłużeniem zagłówka lub symbolicznie wydzielać inną strefę. Sypialnia służy przecież nie tylko spaniu, często pełni też funkcję garderoby lub strefy wypoczynku w ciągu dnia. Czerwona czy biała ściana z cegieł może być efektownym tłem dla toaletki, lustra czy fotela. W razie bezsenności zawsze możemy też zawiesić na niej oko i… policzyć cegły.
Różne oblicza płytek klinkierowych możemy wydobyć za sprawą innych elementów aranżacji. Wszystko zależy od naszych upodobań: białą lub szarą imitacją cegły podkreślimy harmonię stylu skandynawskiego, czerwone lub niejednolite płytki urozmaicą zaś odważniejsze wnętrza. Dekorując płytkami klinkierowymi tylko wybrane ściany w danym pomieszczeniu oddalamy też obawę, że będzie wyglądało obco czy surowo. Przeciwnie – zastosowanie płytek z wyobraźnią i wyczuciem pozwoli stworzyć przytulną, a przy tym niebanalną przestrzeń zarówno w salonie, jak i kuchni czy sypialni.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.