5 sposobów na aranżację małej łazienki
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cersanit.
Nawet niewielki metraż może mieć duży potencjał aranżacyjny – pod warunkiem, że do urządzania podejdziemy z głową i pomysłem. Na małej przestrzeni istotny staje się każdy element, a detale niejednokrotnie decydują o stylu całości. Kolory, kształty, sposób montażu – wszystko to składa się na efekt, który może zachwycać lub wręcz przeciwnie – przytłaczać. Jak więc urządzić małą łazienkę? Czym kierować się podczas remontu? W jakie meble ją wyposażyć? Na te i inne pytania odpowiadamy razem z marką Cersanit!
1. W stylu nowoczesnym
Uwielbiamy nasycony, ciemny granat – kolor ten wkrada się do naszych wnętrz pod postacią mebli, stylowych dodatków, a także zadomawia się na ścianach. Czy jednak sprawdzi się w małej łazience? Rozwiązanie to jest nieco ryzykowne, jednak spektakularny efekt, jaki możemy uzyskać, jest wart każdej minuty poświęconej na przemyślenia. By wyrównać proporcje barw i uzyskać zrównoważony efekt, nieodłącznym towarzystwem dla granatu w niewielkiej łazience powinny stać się białe płytki, a także biała ceramika i meble. Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie luster – np. w postaci zawieszanej zabudowy z płytkich szafek Moduo z lustrzanym frontem. Aranżacja podkreślona strefą przechowywania złożoną z kilku takich szafek doda wnętrzu lekkości i wizualnie je powiększy.
By jednak biel oraz ciemny granat nie podzieliły łazienki na dwie odcinające się od siebie płaszczyzny, połączmy je subtelnym akcentem, który wprowadzi do wnętrza harmonię, możemy być to podłoga wyłożona patchworkowymi płytkami w wydaniu black&white. Połyskująca biel szafek Moduo oraz dopasowanej do nich ceramiki również potrzebuje ożywczego kontrastu. W tym przypadku świetnie sprawdzi się armatura Mille Black w kolorze głębokiej czerni z akcentami chromu. Całość prezentuje się efektownie i oryginalnie, a ciemny kolor ścian wcale nie przytłacza przestrzeni.
2. Umiarkowany eklektyzm
Eklektyczne połączenia w małej łazience? Czemu nie! Możemy czerpać z różnych stylów, a wnętrze wciąż będzie harmonijne. By zachować nowoczesny wydźwięk aranżacji, warto postawić na płytki inspirowane betonem, np. Harrow od Cersanit. Delikatne oblicze betonu w jasnej kolorystyce sprawdzi się świetnie w niemal każdym stylu – nie tylko industrialnym. Surowy beton w duecie z podłogą imitującą drewno stanie się wymarzonym materiałem do aranżacji łazienki. Płytki Chesterwood w subtelnym, kremowym odcieniu drewna sprawią, że cała aranżacja będzie prezentowała się łagodnie i nie przytłoczy niewielkiej przestrzeni. Idealnym uzupełnieniem takiej łazienki będą minimalistyczne białe meble, najlepiej w wersji podwieszanej – matowe lub w połysku, który doda optycznie wnętrzu kilka centymetrów.
W połączeniu z bielą ceramiki w postaci klasycznej, zawieszanej miski toaletowej Colour oraz prostokątnej wanny Octavia całość tworzy spójną i harmonijną aranżację. W małej łazience powinien królować wzorniczy porządek – jedność barw oraz materiałów, dlatego postawmy na drewniane dodatki. Modny wieszak na ręczniki w postaci drabinki w skandynawskim stylu, czy lustro w drewnianej ramie sprawdzą się w tej roli idealnie. Armatura powinna być neutralna, ale równocześnie wyróżniać się na delikatnym tle – metalizowane modele, np. w kolorze chromu, jak kolekcja Lano od Cersanit doskonale sprawdzą się w tej roli.
3. Ponadczasowa elegancja
Wbrew pozorom niewielka łazienka nie jest skazana wyłącznie na zimną biel. Takie przekonanie wynika głównie z optycznych właściwości jasnych barw. Wizualne powiększenie przestrzeni, lekkość i wszechstronność jasnych kolorów sprawiają, że są to odcienie najczęściej wybierane do aranżacji niewielkich metrażów. Przytulna łazienka może utonąć więc w ponadczasowym, ciepłym beżu, który połączony z klimatycznym grafitem nabierze klasy i wyjątkowego charakteru. Szary mat mebli z kolekcji Crea od Cersanit doskonale dopasuje się do klimatu wnętrza – ich minimalistyczna forma oraz wnętrze wykończone elegancką strukturą lnu sprawiają, że całość prezentuje się nowocześnie i niebanalnie.
Dzięki instalacji pojemnych słupków i szafek podumywalkowych wyposażonych w szuflady z pełnym wysuwem jesteśmy w stanie maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. W małej łazience liczy się każdy centymetr, dlatego warto wybrać miskę WC ze stelażem podtynkowym. By jej wykończenie korespondowało z innymi elementami wystroju, pokuśmy się o model z tej samej kolekcji – Crea CleanOn. Niewielka przestrzeń nie potrzebuje zbędnych dekoracji, a jej najlepszą ozdobą są eleganckie detale. Warto o tym pamiętać wybierając armaturę oraz oświetlenie, które mogą stać się świetnym, designerskim dodatkiem. W tej roli doskonale sprawdzi się oryginalna bateria umywalkowa Mille Black od Cersanit, która pięknie kontrastuje z bielą ceramiki.
4. Skandynawskie inspiracje
W małej łazience świetnie sprawdzą się elementy stylu skandynawskiego. Nie trzeba wspominać o zaletach bieli, która w połączeniu z drewnem prezentuje się wprost fenomenalnie! Warto spojrzeć na kolekcję płytek Alaya od Cersanit, która jest idealnym połączeniem klasycznej bieli z drewnem w błyszczącym wydaniu. Kolekcję uzupełniają dekory ozdobione geometrycznym wzorem patchworku, które z powodzeniem mogą stać się główną dekoracją wnętrza – bez zajmowania przestrzeni zbędnymi bibelotami. Świetnym uzupełnieniem takiej łazienki będą białe meble o prostej konstrukcji, których bryła komponuje się z geometrycznym wzornictwem płytek.
W tej roli świetnie spiszą się modele z kolekcji Crea w odsłonie błyszczącej bieli, która w duecie z bielą ścian wizualnie powiększy wnętrze. Pojemna, podwieszana szafka podumywalkowa pomieści kosmetyki i dodatki. Drewno w postaci drewnopodobnych płytek Alaya Wood Glossy doda przestrzeni ciepła i elegancji, może również stać się motywem przewodnim dla dodatków – ozdobnych pojemników do przechowywania czy niewielkiego stolika na smukłych nóżkach. Z nieco chłodnym, skandynawskim charakterem łazienki doskonale współgrają elementy chromowane – dekoracyjna listwa Metal Silver Glossy Border, która wizualnie wydziela strefę kąpieli, a także pasująca do niej chromowana armatura, w tym bateria umywalkowa Cromo wyróżniająca się nowoczesnym wzornictwem.
5. Uniwersalny minimalizm
Styl minimalistyczny to doskonały sposób, by urządzić małą łazienkę – zwykle utożsamiamy go z jasnymi barwami i niewielką ilością ozdób, a te cechy sprzyjają aranżacjom niewielkich przestrzeni. Proste białe płytki, pozbawione dekorów i struktur najlepiej oddadzą charakter wnętrza. Uważajmy na kolor – możemy zestawić je z chłodną szarością lub dodać pojedynczy intensywny akcent, który doda wnętrzu wyrazu. Doskonałą ozdobą minimalistycznej przestrzeni mogą stać się rośliny, modna monstera czy skrzydło kwiat dodadzą wnętrzu uroku.
Wybierając wyposażenie, szukajmy prostych mebli i ceramiki, których forma nie będzie nadto wyróżniała się na tle aranżacji. Jeśli chcemy, by w naszej łazience pozostało jak najwięcej miejsca na swobodne poruszanie się, a przy tym sprawić, by przestrzeń ta była funkcjonalna – postawmy na meble z kolekcji Lara od Cersanit, a konkretnie na Set Lara Como 40 w kolorze szarym lub białym. W skład kompletu wchodzi wisząca szafka umywalkowa oraz umywalka, które charakteryzują się niewielkim rozmiarem – szerokość to niecałe 40 cm, a głębokość 21,5 cm. Kompaktowe wymiary sprawiają, że zestaw ten sprawdzi się idealnie nawet w najmniejszej łazience czy toalecie.
Niezależnie od obranego przez nas stylu, pamiętajmy, by podczas aranżacji małej łazienki w przemyślany sposób dobierać kolory – używajmy jasnych barw, jednak nie bójmy się pójść o krok dalej i wprowadzić do wnętrza ciemniejsze akcenty. Wybierając wyposażenie, postawmy na rozwiązania zawieszane, które dodają przestrzeni lekkości. Meble powinny zapewniać nam odpowiednią ilość miejsca do przechowywania, a ich wymiary i kolorystyka współgrać z metrażem łazienki. Urządzając małą łazienkę, nie ograniczajmy się do ogranych schematów – niewielka przestrzeń stwarza wiele możliwości, jeśli tylko do jej urządzania podchodzimy z pomysłem.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cersanit.