Szarość we wnętrzach, czyli sposób na elegancką aranżację. Poznaj wszystkie oblicza ponadczasowego koloru!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.
Choć szarość to barwa, która jest obecna w trendach wnętrzarskich od kilku ładnych sezonów, wciąż potrafi nas zaskoczyć. Dzięki bogactwu jej odcieni i możliwości łączenia z rozmaitymi dodatkami szarość przybiera coraz to nowe oblicza, które możemy podziwiać w naszych wnętrzach. O charakterze aranżacji utrzymanej w szarościach decyduje też rodzaj materiału, na jakim wzorowali się projektanci szarych płytek.
Dziś przedstawiamy wnętrza inspirowane naturalnym pięknem kamienia i surową estetyką betonu. Szare płytki tworzą w nich elegancką przestrzeń na kilka sposobów. Jak ją zaaranżować, by stworzyć delikatne wnętrze pełne harmonii, a jak to oryginalne i z charakterem? Na te i inne pytania odpowiadamy we współpracy z marką Cerrad, której oferta pełna jest ponadczasowej szarości w różnych wydaniach.
Ciemne odcienie, czyli szarość z charakterem
Zacznijmy od mniej oczywistej odsłony szarości, która na pierwszym miejscu kojarzy się z kolorem stonowanym i bezpiecznym. W ciemnym odcieniu nawiązującym do surowej stali barwa ta nabiera jednak tajemniczości i wyrafinowanej elegancji. Inspirowane urodą kamienia płytki gresowe Tacoma steel to idealna baza do zaaranżowania wnętrza w stylu industrialnym, glamour lub eklektycznym. Ostateczny efekt zależy od wyboru pozostałych materiałów i dodatków, ale każdy wystrój utrzymany w ciemnych barwach zachowa wysmakowany klimat z nutką szyku.
Wyrazista faktura i lekko połyskująca powierzchnia płytek w połączeniu z ich dużym formatem tworzą atrakcyjną propozycję dla właścicieli przestronnych wnętrz. Płytki w odcieniu ciemnej szarości zestawione z czarnymi meblami i błyszczącymi dodatkami podkreślą panującą w nich dostojność. To także doskonała postawa do aranżacji industrialnego wnętrza, w którym liczy się przestrzeń, surowość i oszczędność w doborze dekoracji i kolorów. W łazience świetnie sprawdzi się modna, czarna armatura, a w kuchni czy salonie – designerska lampa.
Oryginalność szarego wnętrza podkreśli też łączenie ze sobą płytek o różnych odcieniach i formatach. Pamiętajmy tylko, że dla zachowania eleganckiego efektu powinniśmy trzymać się jednej tonacji: ciepłej lub zimnej. Pięknie i gustownie będą się razem prezentować płytki nawiązujące do chłodnych odcieni metali, np. stalowoszare Tacoma steel i srebrnoszare Tacoma silver. W ich towarzystwie doskonale odnajdą się też lustra, stoliki ze szklanym blatem, witryny oraz wszelkie szklane i lśniące elementy, które dodadzą przestrzeni lekkości i blasku.
Wnętrze w pastelach: szarość w swoim żywiole
Mimo tajemniczego uroku ciemnych szarości, ta barwa bryluje jednak w jaśniejszym wydaniu. Delikatne i stonowane odcienie szarego grają pierwsze skrzypce w stylu skandynawskim, który na dobre rozgościł się w naszych wnętrzach. Przytulność i funkcjonalność tego typu aranżacji nie zwiastuje zaś końca ich popularności. Spokojnie możemy zatem urządzić salon czy łazienkę w jasnych szarościach, dobierając do nich pastelowe dodatki. Dużo uroku wniesie pudrowy róż pod postacią poduszek czy fotela, a orzeźwiający chłód aranżacji podkreślą błękity i kolory ziemi. Obowiązkowe są białe ściany, na tle których pastelowe elementy stanowią wyrazisty akcent, a szara podłoga z płytek z kolekcji Batista, Limeria czy Apenino wyeksponuje elegancki klimat wnętrza.
Choć to płytki inspirowane betonem, jego surowość łagodzą przyjemne odcienie o niejednolitym kolorycie. Kolekcje Apenino antracyt i Apenino bianco warto ze sobą zestawić na jednej powierzchni, np. na podłodze, układając w szachownicę lub używając do wydzielenia w pomieszczeniu funkcjonalnych stref. Biel będzie nie tylko harmonizować z modnym antracytem, ale i złagodzi jego zdecydowany charakter. W otoczeniu drewnianych mebli, żywych roślin i miękkich tekstyliów otrzymamy prawdziwie przytulne i pełne łagodności wnętrze.
Jeśli bliższy jest nam minimalizm i monochromatyczne trendy, dołączmy meble i dodatki tylko w kolorze czarnym i białym. Szarość będzie łącznikiem między przeciwstawnymi barwami i elementem łagodzącym panujące tu kontrasty. Zdecydujmy się na przewagę bieli nad czernią, by stworzyć delikatną, jasną przestrzeń pełną dyskretnej elegancji. Pomalujmy na biało ściany i w tym kolorze wybierzmy też meble. Niech czerń będzie tylko dodatkiem, która nada wnętrzu nieco temperamentu.
Drewno – najlepszy przyjaciel szarości
Nie jest dla nas zaskoczeniem, że szare wnętrza mogą być eleganckie i przytulne, ale czy wyobrażamy sobie w nich prawdziwe, domowe ciepło? Osiągnięcie go jest bardzo proste! Materiałem wprost stworzonym do duetu z szarymi płytkami imitującymi kamień lub beton jest drewno. Ten wdzięczny surowiec ma wiele cech wspólnych z szarością: ponadczasowy charakter, bogactwo odcieni i wielość możliwości zastosowania. W naturalny sposób staje się więc dla szarego niezastąpionym kompanem. Jak wprowadzić go do wnętrza, by zachować jego elegancki charakter?
Wszystko zależy od naszego gustu i rodzaju pomieszczenia. W szarej łazience możemy postawić na zestawienie materiałów na dwóch dużych powierzchniach, np. drewnianej podłogi i szarych ścian wyłożonych płytkami lub odwrotnie. Drewno może też występować w formie blatu pod umywalką, ramy lustra czy… przylegającej do łazienki sauny. W kuchni czy jadalni mogą to być meble, blaty czy dekoracje lub oparcia krzeseł. W jasnych przestrzeniach nawet niewielkie drewniane elementy wniosą do wnętrza przytulność i ciepły, domowy charakter.
W szarym salonie możliwości jest jeszcze więcej: oprócz drewna nic tak nie ociepla przestrzeni jak tradycyjny kominek. Ułóżmy obok niego polana drewna – efekt będzie oszałamiający! Z drewnem harmonijnie komponują się także inne naturalne materiały, np. rattan, bambus, juta czy wełna. Na miękkiej, szarej sofie połóżmy nonszalancko modny koc z wełny czesankowej. Pamiętajmy też o zielonych roślinach doniczkowych i ciętych kwiatach, które wniosą do tego spójnego i eleganckiego wnętrza ożywczą świeżość.
Szarość we wnętrzach to trend, który nigdy nie przeminie ze względu na wpisaną w nią uniwersalność i subtelną elegancję. Nie warto jednak traktować szarości jako bezpiecznego koloru, w którym nie ma nic oryginalnego. To, że szarość doskonale radzi sobie zarówno sama, jak i w towarzystwie innych odcieni oraz współgrających z nią lub kontrastujących barw, jest jej największą zaletą. Tym sposobem przy użyciu szarych płytek możemy stworzyć najrozmaitsze aranżacje w różnych pomieszczeniach i stylach, które łączyć będzie jedno: czar ponadczasowej elegancji.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.