5 pomysłów na stylową kuchnię! Inspiracyjny przewodnik po wnętrzach biorących udział w konkursie O!twórz Mieszkanie
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką PORTA DRZWI.
Kuchnia ma różne oblicza! To serce domu, w którym spędzamy mnóstwo czasu – od codziennych śniadań i długich rozmów przy kolacji, po ferwor gorączkowych przedświątecznych przygotowań. Jak ją urządzić? Jeśli nie macie pomysłu i wciąż wertujecie strony modnych katalogów, zobaczcie, jak mieszkają Polacy! Przedstawiamy 5 ciekawych zgłoszeń nadesłanych w konkursie „O!twórz Mieszkanie”, organizowanym przez markę Porta Drzwi.
Loftowo, czyli z charakterem
Loft – każdy o nim marzy, ale niewielu go ma. Do stworzenia pofabrycznego klimatu nie trzeba jednak opuszczonej kamienicy w klimatycznej części Manhattanu. Wystarczą szczypta własnej inwencji i miłość do prostoty oraz naturalności, która urzeczywistnia się w stonowanych kolorach i surowych materiałach. Loftowa kawalerka Pani Doroty, która zgłosiła się do akcji „O!twórz Mieszkanie”, mimo niewielkiego metrażu jest przestronna. To zasługa gładkich frontów zabudowy pozbawionej uchwytów oraz ograniczonej ilości dekoracji, które odwracałyby uwagę od antracytowych mebli, betonowych szaf czy czarnych ścian. Ich wizerunek ociepla drewniany blat, a całość rozświetlają biel – wypełniająca przestrzeń między szafkami – oraz duże okno z modną rzymską roletą. Jest tu też miejsce na szczyptę szaleństwa w postaci turkusu na krzesłach, co daje doskonały efekt i ożywia wnętrze.
Styl loftowy to mieszanka pełna sprzecznych emocji. Pomieszczenia cechuje surowy wystrój, ale jednocześnie nie brak im przytulnego charakteru, który sprawia, że chce się w nich przebywać. To królestwo materiałów odzyskanych spod warstw tynku i farby. W takim wnętrzu możemy bez umiaru stosować czerwoną cegłę, beton czy przetarte deski, a ich najlepszą ozdobą będą odkryte rury, zwisające kable, instalacje elektryczne i stalowe elementy. To, co wyróżnia kierunek to konsekwentny minimalizm, otwarta przestrzeń i neutralne barwy, które w niczym nie ograniczają kreatywności.
Glamour i... wszystko jasne!
Dobry smak w kuchni może mieć podwójne znaczenie – związane zarówno z pysznymi potrawami, jak i stylem glamour, który łączy przeciwieństwa: przepych i blichtr z prostotą i umiarem. Ważnym elementem takiego wystroju jest połysk, który może mieć postać mebli wykończonych powierzchnią odbijającą światło lub wystąpić w roli pozłacanych czy też posrebrzanych dekoracji. Towarzyszem mieniących się faktur są lampy: efektowne kryształowe żyrandole, niebanalne kinkiety czy oprawy umieszczone nad strefą roboczą i szafkami. Ta oświetleniowa różnorodność doskonale współgra z jasną kolorystką ścian i zabudowy, co optycznie powiększa przestrzeń, a na dodatek jest uniwersalnym tłem dla błyszczących dodatków, które mimo sporej ilości nie przytłaczają wystroju. Żeby jednak wszechobecna biel nie kojarzyła się z chłodem, warto ocieplić przestrzeń, wprowadzając do wnętrza nieco drewna – chociażby w postaci blatu.
Kuchnia w stylu glamour to parada ciekawych form, o czym można się przekonać, patrząc na wymarzoną aranżację Pani Magdy. Minimalizm zarezerwowany dla zabudowy meblowej i płytek typu metro jest jedynie częścią starannie obmyślonego planu – to wstęp do eleganckiego klimatu, jaki kreślą dodatki. W aranżacji znajdziemy stylizowane uchwyty, modną kuchenkę z oryginalnym rusztem czy nietuzinkową baterię zlewozmywakową w stylu retro. Wszystkie elementy tylko pozornie się wykluczają. Zestawione obok siebie tworzą spójną, harmonijną koncepcję.
W stylu nowoczesnym
Kuchnie nowoczesne to geometryczne wzornictwo, oszczędność w zakresie dekoracji i funkcjonalność. To pomieszczenia, gdzie dominują jasne barwy, począwszy od bieli, a skończywszy na stonowanych betonowych szarościach. Ich obecność nie jest dziełem przypadku! Dają bowiem poczucie przestronności, a to jedna z ważnych cech aranżacji utrzymanych w tym stylu. Podstawowa kolorystyka zapewnia też pole do popisu dla bardziej śmiałych dekoracji, które dodają wnętrzom charakteru. Idealnym uzupełnieniem wystroju mogą być zielone rośliny, tekstylia w azteckie wzory czy poduszki w soczystych odcieniach żółci, czerwieni, granatu lub limonki. Miejsce ozdób przejmują designerskie przedmioty użytkowe, takie jak ceramiczna maselniczka z napisami czy metalowy kosz na owoce.
Zasadami nowoczesnego kierunku kierowali się również Pani Kasia i jej mąż, którzy urządzili modne wnętrze okraszone dozą przytulności. Ich kuchnia jest uporządkowana, przejrzysta, wyposażona w innowacyjny sprzęt AGD, który ułatwia wiele codziennych obowiązków. Nieco surowy charakter wystroju ocieplają naturalne akcenty w postaci drewnianego blatu oraz podłogi, a wspólnym mianownikiem w całym mieszkaniu są czarne i szare dodatki. Pomieszczenie jest jasne nie tylko dzięki białym meblom oraz lekkiej konstrukcji tworzącej praktyczny półwysep – to również zasługa odsłoniętych okien, w których miejsce tradycyjnych firan czy zazdrostek zajmują modne rolety.
Artystyczny eklektyzm
Jak urządzić kuchnię, w której gotowanie będzie iście baśniowym wydarzeniem? Wystarczy spojrzeć na mieszkanie Pani Alicji! To przestrzeń z duszą o niesprecyzowanym charakterze – i to właśnie jest w niej najpiękniejsze. W koncepcji czuć nutę ciepłej Prowansji, nieco eklektyzmu, szczyptę vintage czy odrobinę lekkości, jaką wyróżnia się styl angielski. Uwagę przyciąga kolorowy patchwork na ścianie, który idealnie komponuje się z fakturą drewnianych mebli oraz blatu. Tło aranżacji tworzą ciepłe barwy, począwszy od naturalnych brązów, turkusu, błękitu i granatu, które wzajemnie się uzupełniają. Całość rozświetlają białe elementy zabudowy i krzesła oraz przeszklone witrynki, za którymi dumnie prezentują się porcelanowe naczynia. To nietuzinkowa improwizacja w bardzo artystycznym wydaniu.
Eklektyzm to sztuka łączenia stylów. Tutaj stare spotyka się z nowym, królują nieoczywiste połączenia, stylowym meblom towarzyszą designerskie perełki znalezione na pchlim targu i nowoczesne sprzęty AGD. Idąc tropem tej wnętrzarskiej zabawy, szybko pojmiemy, że tutaj nie ma miejsca na ograniczenia – zamiast minimalistycznych mebli lepiej wybrać kredens wymagający renowacji, a metalowy klosz lampy zastąpić wielobarwnym żyrandolem, którzy przyciągnie spojrzenia gości. To powrót do przeszłości z arabeskami, pasami, kwiatami i ciekawymi wzorami na ścianach, a także kontrolowany miszmasz pośród dekoracji. W takim wystroju dopuszczalne jest wszystko, co ma niebanalny kształt, ciekawy kolor czy zachwycający ornament.
Scandi z industrialnym zacięciem
Scandi ma od wielu sezonów poważnego konkurenta – styl industrialny. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by te dwa nowoczesne kierunki scalić, a tym samym wykreować klimatyczne i ciepłe miejsce z charakterem, jak zrobiła to Pani Monika. Jej kuchnia stanowi konfrontację trendów, które wbrew pozorom mają wiele wspólnego. Łączy je przede wszystkim drewno – materiał bezkompromisowy pod kątem estetyki. Właścicielka wykorzystała go, tworząc zabudowę meblową oraz masywny blat stołu, przez co wnętrze nabrało przytulności. Poza sielanką inspirowaną nurtem ze Skandynawii w projekcie zauważyć można wyrafinowany minimalizm kojarzony ze stylem industrialnym. Dowodem tego są otwarte wiszące półki na przyprawy, mały praktyczny wózek na kółkach czy prosta armatura kuchenna w czarnym wydaniu.
Style skandynawski oraz industrialny bazują na kontrastach, przez co wnętrza nabierają wyrazu. W pierwszym dominują jasne kolory i materiały, które rozświetlają aranżację – w drugim przeważają zimne i stonowane barwy oraz surowce charakterystyczne dla warsztatów oraz magazynowych hal: stal, szkło i beton. Wnętrzarskim kompromisem między jednym a drugim kierunkiem będzie przewaga naturalnych akcentów, a czystość i lekkość wystroju zapewnią proste geometryczne formy oraz dekoracyjna oszczędność zgodna z zasadą „mniej znaczy więcej”.
Zgłoszenia do akcji „O!twórz Mieszkanie” pokazują, że kuchnia to miejsce szczególne, reprezentacyjne, spójnie połączone z całym mieszkaniem. Nic dziwnego – to przecież serce domu, w którym witamy każdy dzień, dzielimy się rozterkami i z uśmiechem przygotowujemy do kolejnych wyzwań. Twoje mieszkanie również jest wyjątkowe? Weź udział w konkursie! Termin nadsyłania zgłoszeń mija 28 lutego 2019 roku.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką PORTA DRZWI.