Płytki gresowe, czyli sposób na ponadczasową podłogę – jakie wybrać?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cersanit.
Tanecznym krokiem stąpamy po niej boso o poranku, przebiegamy w szpilkach nerwowo szukając kluczy do samochodu i przesuwamy masywne sofy podczas kolejnej już metamorfozy wnętrza. Jest dekoracją, bazą aranżacji, a przede wszystkim jedną z największych inwestycji, jaka stoi przed domownikami. Podłoga – bo o niej mowa – musi więc być odporna, wytrzymała i stylowa, by sprostać codziennym wyzwaniom. Parkiet po latach rozczaruje koniecznością systematycznych renowacji, panele stracą swój kolor, a gres? Jest praktyczny, trwały i ponadczasowy! Żeby to udowodnić, wspólnie z marką Cersanit opracowaliśmy kompendium wiedzy o płytkach gresowych. Czym są, gdzie się sprawdzą i jakie mają zalety? O tym poniżej!
Co to jest gres?
Gres to jeden z najtwardszych oraz najbardziej wytrzymałych materiałów wykończeniowych, co tłumaczy jego częste wykorzystanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Powstaje on z mieszanki naturalnych składników, takich jak kwarc, skaleń czy kaolin, która poddawana jest zaawansowanym metodom wytwórczym. Dzięki procesom prasowania oraz wypalania w ekstremalnie wysokich temperaturach, sięgających nawet 1200°C, płytki gresowe nabierają właściwości, które odróżniają je od innych ceramicznych rozwiązań, jak chociażby terakota czy glazura. Te parametry techniczne oraz pula wzorniczych możliwości wpływają na to, że gres nie ma sobie równych zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i estetyki!
Jakimi cechami wyróżniają się płytki gresowe?
Wytrzymałość to pierwsza i najważniejsza zaleta płytek gresowych. Wiąże się ona z wysoką klasą ścieralności, co powoduje, że powierzchnia rozwiązania jest odporna na zarysowania, intensywną eksploatację czy nawet działanie środków chemicznych. Tego typu posadzka nie straci koloru pod wpływem nasłonecznienia, a w przeciwieństwie do zwykłych paneli czy desek na parkiecie nie będzie przecierać się w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak korytarz, salon czy taras. Zwarta struktura gresu wykazuje też niską nasiąkliwość, co oznacza niepodatność na skrajnie niskie temperatury panujące za oknem, wilgoć w łazience oraz zabrudzenia w kuchni. Listę zalet poszerzają także możliwości zastosowania z ogrzewaniem podłogowym oraz właściwości antypoślizgowe, które zapewnią bezpieczeństwo w strefach mokrych – np. pod prysznicem czy wokół basenu.
Posadzka wykonana przy użyciu tych trwałych płytek nie jest wyłącznie funkcjonalnym wykończeniem aranżacji. To także bogata gama naturalnych kolorów i różne formaty. Krótko mówiąc, to raj dla miłośników ponadczasowego designu! Dostępne rozwiązania odwzorowują wygląd szlachetnych motywów, w tym m.in. drewna, będąc chociażby alternatywą dla parkietu. Wyrazista faktura propozycji Cersanit SUARO pozwoli urządzić pomieszczenie w duchu klasyki, bez konieczności cyklinowania, renowacji i stosowania impregnatów, które są obowiązkowe w przypadku dębowych desek na podłożu. Powierzchnia widoczna na niesymetrycznej 4-elementowej układance SUARO w pełni oddaje usłojenie, sęki i zagłębienia charakterystyczne dla prawdziwego surowca, co spotęguje wrażenie autentyczności.
Gres to też alternatywa dla innych powszechnie stosowanych materiałów jak chropowaty beton czy niepowtarzalny kamień. Przykładem odwzorowania fenomenu natury są płytki ROSTA, które oddają piękno marmuru. Kolekcja stanie się idealnym narzędziem służącym do podkreślenia luksusowego charakteru wnętrza, będzie dobrze współgrała z czernią, bielą oraz metalowymi, połyskującymi dodatkami. Błyszcząca powierzchnia gresów dostępnych w dwóch wariantach kolorystycznych – brązowym G400 brown i grafitowym G400 graphite– subtelnie rozświetli aranżację, a nieregularny rysunek odegra rolę wyjątkowej ozdoby.
Płytki Cersanit imitujące kamienie charakteryzują uniwersalne barwy ziemi: brązy, popiele i kremy, które pasować będą do każdej stylistyki. Jasna posadzka wykonana przy użyciu rozwiązań Cersanit APRILO lub MELLO doda całości lekkości, optycznie powiększy przestrzeń i w połączeniu z dodatkami w podobnym odcieniu da gwarancję świeżości. To najlepsza recepta na to, by małe mieszkanie w bloku wizualnie zyskało kilka nadprogramowych metrów. Ciemne alternatywy Cersanit ERSO to z kolei doskonała baza do ponadczasowego kontrastu z bielą. Modne grafity na podłodze będą ciekawie prezentować się na dużych powierzchniach, zestawione ze szkłem, kamieniem, metalem i drewnem.
W jakim pomieszczeniu sprawdzi się gres?
Znakomite cechy użytkowe sprawiają, że płytki gresowe są wszechstronne – inaczej mówiąc, sprawdzą się wszędzie. Z uwagi na niską podatność na zabrudzenia rozwiązania Cersanit LERNO świetnie poradzą sobie w kuchni. Łatwość usuwania zanieczyszczeń pomoże szybko okiełznać bałagan, który powstał podczas burzliwych, kulinarnych rewolucji. Eliminacja plam po sosie pomidorowym i konfiturze z wiśni nie będzie wymagać ani złożonych czynności, ani stosowania inwazyjnych detergentów. Wytrzymałość na urazy mechaniczne pozwoli także zapobiec mało efektownym pęknięciom czy uszkodzeniom, których winowajcą są ciężkie przedmioty, łyżki i garnki wymykające się z rąk w czasie gorączki przygotowań do Wigilii czy świąt Wielkiej Nocy.
Do innych strategicznych miejsc w domu, gdzie wysokiej jakości posadzka ma niebagatelne znaczenie, należy też przedpokój! Strefa wejścia, jako stylowa wizytówka mieszkańców, musi być odporna na różnego rodzaju uszkodzenia i zarysowania spowodowane nanoszeniem piasku, błota i śniegu, które zwłaszcza jesienią i zimą dają się we znaki. W tym przypadku egzamin celująco zda gres Cersanit ORTOS! Płytki w formacie 42x42 cm z delikatnym usłojeniem drewna w brązowym i szarym odcieniu nie dość, że zapewnią przytulną atmosferę, to także przetrwają długą próbę czasu oraz pozwolą w mgnieniu oka usunąć wszelkie zabrudzenia, bo czyszczenie powierzchni wymagać będzie jedynie zastosowania wody i łagodnego środka myjącego.
Walory estetyczne w połączeniu z praktycznymi właściwościami stanowią też dobrą receptę na aranżację miejsc o bardziej reprezentacyjnym charakterze. Mowa o salonie, który coraz częściej otwarty jest nie tylko na kuchnię czy jadalnię, lecz także taras. Podłoga w tym przypadku staje się spójnikiem łączącym dwie strefy o bardzo zróżnicowanych wymaganiach. W pokoju dziennym płytki APIS odpowiedzą za nowoczesny charakter i będą wprowadzeniem do stylistyki loftowej. Na zewnątrz natomiast staną się nie tyle kontynuacją surowego klimatu i harmonijnie wtopią się w zielony krajobraz, ile sprostają trudnym warunkom – nie popękają po zimie, wytrzymają duże obciążenie i nie wyblakną pod wpływem działania promieni UV.
To jednak nie koniec możliwości zastosowania tego powszechnego materiału wykończeniowego. Płytki gresowe poza kuchnią, salonem, tarasem czy korytarzem mogą znaleźć się w garderobie, łazience, na balkonie, klatce schodowej, biurze, a nawet garażu.
Do jakiego stylu pasować będą płytki gresowe?
O tym, że gresy są zawsze na czasie, świadczy jeszcze ich potencjał stylistyczny, bo nie ma kierunku, w którym efektowna posadzka byłaby nieodpowiednia. Wariacja ciepłych i zimnych tonów widoczna na powierzchni produktów z linii RUSTYK pobudzi nostalgię za spokojnym życiem inspirowanym naturą. Brązy połączone z szarościami pomogą w wykreowaniu aranżacji rustykalnej, w której dominują akcenty pochodzące wprost z przyrody. Kamienna faktura na podłodze, jasne fronty mebli, klasyczna biała cegiełka typu metro na ścianie i zielone dekoracje sprawią, że kuchnia czy salon staną się prawdziwym sercem domu. Tę samą kolekcję można wykorzystać na wiele innych sposobów – chociażby w minimalizmie w zestawieniu z bielą, czy w klasyce, w której to drewno i kamień stanowią niezwykle udaną kompozycję.
Styl industrialny także otwiera swoje podwoje przed gresami, zwłaszcza tymi, które imitują chłodną fakturę betonu. Stonowana kolorystyka płytek COLIN idealnie podkreśli pofabryczny charakter przestronnych pomieszczeń, w których tłem jest czerwona cegła (najlepiej wydobyta spod warstw tynku i farby). Miejski, poprzemysłowy artyzm przestrzeni spotęgują nie tylko naturalne szarości na posadzce, lecz także otwarta przestrzeń, brak ścianek działowych czy warsztatowe meble o prostej, geometrycznej bryle. Tę surowość warto przełamać, wybierając miedziane i drewniane dodatki, które ocieplą nazbyt sterylną całość.
Naturalne inspiracje są również domeną skandynawskiego nurtu. To wnętrze pełne harmonii, zdominowane przez paletę jasnych, optycznie powiększających tonów, które są bazą dla wielu innych barw – począwszy od żółci, błękitu, czerwieni czy... szarości gresu MONTI. Betonową strukturę ocieplą miękkie pledy na sofie, puszyste poduszki rozrzucone w nieładzie i dodatki z juty czy lnu. Jako że scandi jest pochwałą funkcjonalności, posadzka w tym przypadku będzie nie tylko estetycznym zwieńczeniem wystroju – stanie się przede wszystkim praktycznym materiałem wykończeniowym; odpornym, ekologicznym i łatwym do utrzymania w czystości.
Możliwości nie kończą się wyłącznie na wymienionych wyżej kierunkach. Niepowtarzalne szlify marmuru na rozwiązaniu ROSTA sprawdzą się w stylistyce glamour, gładkie i matowe powierzchnie płytek RISSO wpiszą się w nowoczesne zasady urządzania mówiące o redukcji niepotrzebnych dekoracji, a ścienno-podłogowe warianty z serii GRISSA wzbogacone o florystyczne dekory staną się podstawą kobiecego wystroju i przełamią jednocześnie stereotyp zimnego betonu. Nieskończone możliwości to jedynie dowód na to, że płytki gresowe są zwyczajnie... ponadczasowe!
Czy istnieje coś takiego jak ponadczasowa podłoga? Oczywiście, że tak! Odpowiedzią jest gres – materiał do zadań specjalnych, odporny na pogodę i niepogodę, sprawdzony w ekstremalnych warunkach na tarasie, burzliwych zmaganiach w kuchni i wodnych potyczkach w łazience. To funkcjonalność nierozerwalnie powiązana z estetyką; pięknem naturalnych motywów i powierzchniami, które do złudzenia przypominają o tym, jak niebanalne wzory kreśli przyroda. Ten surowiec zawsze jest na czasie – ba, stoi nawet ponad trendami, bo niezależnie od tego, jakie propozycje podsuną nam znawcy designu i jakie wnętrzarskie nowości opanują branżę, płytki gresowe będą narzędziem, które umiejętnie pokreśli ich fenomen.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cersanit.