Naturalne, afrykańskie inspiracje w 7 popularnych stylach w łazience
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cersanit.
Natura jest zmienna oraz nieprzewidywalna. W łazienkach jednak przyzwyczailiśmy się do tego, że przybiera raczej spokojne oblicze, a projekty z jej udziałem należą do harmonijnych, stonowanych oraz wyważonych. Z drugiej strony przyroda to przecież także piasek pustyni, energetyzujące zielenie dżungli czy chociażby gorący klimat Afryki, która stała się inspiracją dla nowej kolekcji płytek marki Cersanit. Propozycje pozwolą ocieplić surowy minimalizm, nieco udomowić szalony eklektyzm i przyćmić blask stylu glamour! Krótko mówiąc, to rozwiązania dla tych, którzy lubią bawić się aranżacyjną konwencją. Gdzie je wykorzystać? Poznajcie style, w których naturalne połączenia są na wagę złota!
Naturalnie, że natura!
Natura nigdy nie wychodzi z mody, a więc postawienie na rozwiązania inspirowane jej pięknem okażą się receptą na wystrój, który będzie sprzyjał relaksowi w zaciszu własnego domu. Od dawna wiadomo bowiem, że przyroda stanowi najlepszy sposób na to, by maksymalnie się odprężyć. Skoro więc na topie były już łazienki total white i total black, być może teraz kolej na wersje total natural?
Dobrym punktem wyjścia do takiej aranżacji będą ciepłe, beżowe odcienie płytki SAFARI skonfrontowane z brązem drewna na podłodze. Ich naturalnym uzupełnieniem staną się barwy ziemi – szarości i zielenie. Te ostatnie warto wprowadzić zarówno w postaci fragmentu ściany pomalowanej na odcień butelkowej zieleni, jak i roślin doniczkowych, którym nie są straszne wilgoć panująca w łazience oraz wyższa temperatura. Należą do nich np. skrzydłokwiat, paproć albo bluszcz.
Na ścianach w naturalnej łazience sprawdzą się jednak nie tylko płytki o wybarwieniu nawiązującym do kolorów afrykańskiej sawanny. Mile widziane będą również dekory. W kolekcji SAFARI oprócz płytek ściennych pokrytych grafiką stanowiącą połączenie spękanej ziemi oraz skóry znajduje się mozaika ceramiczna z motywem chevron. Charakterystyczną jodełkę można wykorzystać do zaakcentowania określonych stref – np. pod prysznicem czy w przestrzeni wokół lustra.
Od Skandynawii aż po Afrykę...
Style skandynawski i etno, choć bardzo odległe w sensie geograficznym, mają jedną wspólną cechę – obecność naturalnych materiałów. W takich wnętrzach dominują ponadczasowe materiały, a także paleta jasnych barw – bieli, beżów, écru oraz subtelnie rozmytych szarości. Dzięki nim wnętrze jest estetyczne, rozświetlone i co za tym idzie optycznie powiększone. Ta niezbyt skomplikowana kolorystka wcale nie oznacza nudy, ponieważ wiąże się z zastosowaniem płytek imitujących drewno oraz kamień, których główną zaletą jest niepowtarzalność. Pierwsze, z serii Cersanit SANDWOOD Beige, można wykorzystać na podłodze, drugie – pod postacią Cersanit BANTU – na powierzchni ściany. Ich piaskowy, pustynny odcień przyczyni się do stworzenia przytulnej, kameralnej atmosfery. Przełamaniem tej stonowanej stylistyki może być modna mozaika o kształcie plastra miodu oraz miedziane listwy, które będą korespondować z armaturą o tym samym odcieniu.
Naturalny minimalizm
Zarówno minimalizm, jak i styl naturalny sprzyjają wyciszeniu, dlatego zasada „mniej znaczy więcej” w połączeniu z materiałami inspirowanymi pięknem przyrody to sposób na idealną łazienkę. Ograniczenie dekoracji wiąże się z wykorzystaniem oryginalnych motywów, które przejmą ich rolę. Tutaj więc świetnie sprawdzi się kamień, zwłaszcza jeśli wystąpi zarówno w postaci gładkich, podłużnych płytek KAVIR w formacie 20x60 cm, jak i strukturalnych wariantów z afrykańskim wzorem. Nieregularny dekor na fragmencie ściany nada wnętrzu wyrazistego charakteru i zwróci na siebie uwagę.
Szary odcień płytek wprowadzi natomiast nieco surowości, dlatego warto ocieplić wystrój za pomocą drewna, a właściwie imitujących go płytek podłogowych oraz oryginalnej mozaiki SANDWOOD. Pamiętajmy także, że styl minimalistyczny stawia na kontrasty, a więc jasne, kamienne tło dobrze jest przełamać mocnym akcentem – np. czarną armaturą.
Naturalna nowoczesność
Nowoczesne aranżacje to kolejne dobre miejsce dla naturalnych akcentów, w tym surowego kamienia z kolekcji Cersanit MARKURIA, chropowatego betonu architektonicznego czy klasycznej bieli. Przewaga jasnych odcieni spowoduje, że wnętrze wyda się na znacznie większe, niż jest w rzeczywistości, a także stanie się uniwersalne. Z łatwością dopasujemy do niego popularne materiały wykończeniowe, jak m.in. cegłę lub drewno, pojedyncze elementy w intensywnych kolorach: zieleni, czerwieni czy żółci w postaci ręczników czy nawet ozdobne kosze z wikliny lub rattanu, które złagodzą chłodny w odbiorze wystrój.
Eklektyzm z naciskiem na naturalność
Eklektyzm kojarzy się głównie z wnętrzami, w których z przymrużeniem oka patrzymy na z pozoru niepasujące do siebie zestawienia. Jednak twórczy kierunek może być też bardziej prostolinijny i poukładany, a jednocześnie niepozbawiony intrygującego „pazura” – wszystko za sprawą płytek ZAMBEZI. Rozwiązania inspirowane barwami Afryki tchną w przestrzeń sporą dawkę świeżości i nietuzinkowego polotu. Mało tego – będą znakomicie korespondować z naturalnym drewnem, które spotęguje ciepło, jakie gwarantują kafelki w odcieniu zieleni, kości słoninowej lub magnetyzującego granatu, dostępne w trzech wariantach wykończenia: gładkim, strukturalnym z mniejszą lub większą fakturą.
W pomieszczeniu scalającym kilka nurtów poza prawidłowym doborem barw trzeba też wykazać się wyczuciem smaku i proporcji. Najlepiej uzupełnić wystrój o bardziej stonowane akcenty, jak chociażby meble o geometrycznym kształcie oraz urządzenia sanitarne, takie jak podwieszana miska WC czy umywalka nablatowa, które wyróżnia minimalistyczny design.
Etno w naturalnej odsłonie
Wraz z modą na etno, eklektyzm i boho do wnętrz zawitały efektowne wzory, również te afrykańskie, które pozwolą urządzić naturalną łazienkę w stylu safari. Pomieszczenia inspirowane Afryką są bogate w miodowe i piaskowe barwy, a także energetyzujące i ożywiające przestrzeń akcenty w wydaniu czerwieni, karmelu, hebanowego brązu czy nasyconej zieleni kojarzącej się z dziką przyrodą. Tak wyraziste barwy warto jednak zarezerwować dla dodatków, które dobrze prezentować się będą w konfrontacji z prostą, geometryczną zabudową (charakterystyczną dla stylu industrialnego czy klasycznego) oraz jasnymi płytkami MANZILA.
Stonowana kolorystyka gładkich lub strukturalnych powierzchni przypominających kamień pozwoli jeszcze lepiej wyeksponować egzotyczny charakter wykorzystanych pamiątek, a jednocześnie będzie równoważyć całość. Dzięki temu łazienka – jak przystało na miejsce inspirowane naturą – będzie ostoją spokoju, a koktajl oryginalnych deseni nie spowoduje wrażenia chaosu.
Glamour – stylowy, bo naturalny
Podobno przeciwieństwa się przyciągają. Być może dlatego style naturalny i glamour tak dobrze wyglądają w parze! Mamy tutaj do czynienia z harmonijną paletą barw oraz – charakterystycznymi dla luksusowych apartamentów – połyskującymi powierzchniami, dużą ilością złota, miedzi lub chromu. Wydawać się może, że kompromis będzie ciężki do osiągnięcia, jednak wspólnymi mianownikiem tych kierunków są... materiały, o naturalnym rodowodzie rzecz jasna. To przede wszystkim kamienie, na przykład płytki MARINEL o nieregularnej strukturze marmuru calacatta z delikatnymi żyłowaniami, a także szlachetne drewno na podłodze oraz w formie mebli i dodatków, co nada wnętrzu przytulności.
Mocną stroną glamour jest dekoracyjność, jednak styl eko stawia raczej na prostotę, dlatego w roli ozdoby najlepiej wykorzystać kafle ze strukturą fali lub jodełką z kolekcji MARINEL. Warianty dostępne w tym samym odcieniu co płytki bazowe, wyróżnią się, ale jednocześnie nie przytłoczą wystroju.
Natura to dobry doradca, zwłaszcza podczas urządzania łazienki. Jak widać, przyrodnicze inspiracje sięgają najdalszych zakątków globu, a afrykańskie akcenty z powodzeniem można wykorzystać w każdym stylu! Rezultatem będzie wnętrze gorące niczym pustynny piasek i niepowtarzalne jak bogactwo fauny i flory.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cersanit.