Narzędzia ogrodnicze na każdą kieszeń – przegląd
Coraz cieplejsze dni to nie tylko relaksujące wieczory na tarasie, ale również obowiązki. Pielenie, sianie, sadzenie i pielęgnacja roślin, to niemal codzienny rytuał każdego, kto posiada piękny ogród. Aby jednak maksymalnie ułatwić sobie pracę, warto sięgnąć po sprawdzone narzędzia. Jakie? O tym już za chwilę.
Narzędzia ogrodnicze – jakie wybrać?
Zdrowy rozsądek każe nam wybierać takie narzędzia, które będą dobre jakościowo i dodatkowo nie obciążą zbytnio domowego budżetu. Aby więc stać się bohaterem finansów, warto poświęcić chwilę na znalezienie odpowiednich modeli w atrakcyjnych cenach. A jakie modele będą najlepsze? To zależy od tego, jak duży posiadamy ogród oraz jakie prace wykonujemy najczęściej. Nie w każdym domu przyda się glebogryzarka, ale grabki lub motyka, mogą okazać się niezastąpione zarówno wiosną, jak i jesienią.
Podstawowe narzędzia w ogrodzie
To, co będzie nam potrzebne w ogrodzie, jest zależne od wielu czynników. O ile nie posiadamy ogromnej łąki, która wymaga zastosowania potężnych maszyn rolniczych, większość narzędzi należy do grupy podstawowego wyposażenia każdego ogrodnika:
- Grabie - przydają się zawsze, bez względu na to, jak duży jest nasz ogród. Są potrzebne podczas wiosennych porządków, jak również zbierania jesiennych liści.
- Łopaty - zarówno te wąskie, jak i szerokie, należą do podstawowych narzędzi ogrodniczych. To właśnie dzięki nim wykopiemy dołek pod sadzonki roślin oraz naniesiemy nową warstwę gruntu.
- Motyka - służy do spulchniania gleby, dzięki czemu poprawia się jej struktura, przepuszczalność oraz napowietrzenie. Niezbędna również podczas usuwania chwastów z silnym systemem korzeniowym oraz podczas pielenia.
- Widły - niezastąpione w każdym ogrodzie. Służą do przenoszenia i nakładania materiału (np. kopców skoszonej trawy) na taczkę.
Sekator ręczny do wycinania gałęzi
Oprócz podstawowego wyposażenia, które powinno się znaleźć w każdym ogrodzie, niezbędny może się również okazać sekator. Ceny, w zależności od marki, przeznaczenia i materiałów, z jakiego został wykonany, mogą być różne. Jednak jeśli zależy nam na dobrym i tanim sprzęcie, warto zapoznać się z ofertą sklepu internetowego Jula. Znajdziemy tam mały sekator ręczny z ostrzami pokrytymi warstwą antyadhezyjną, co znacznie ułatwia przycinanie drobnych gałązek. Co więcej, narzędzie posiada również obcinak do drutu oraz rynienkę na sok, co wpływa na żywotność sprzętu, bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Cena: do 40 złotych.
Długa motyka do pielenia rabatek i grządek
Motyka i łopata należą do najczęściej wybieranych narzędzi podczas prac ogrodowych. Tę pierwszą możemy kupić już za niecałe 42 złote. Jest nie tylko długa, dzięki czemu znacznie ułatwia pielenie rabat i grządek, ale również posiada zęby służące napowietrzaniu i spulchnianiu gleby. Motyka o szerokości roboczej 8,5 centymetra, została wykonana z najwyższej jakości materiałów: lakierowanego uchwytu z drewna sosnowego oraz wytrzymałej na uszkodzenia mechaniczne stali.
Przyrząd do wyrywania chwastów
Chwasty są zmorą każdego ogrodu. Ich głębokie i rozgałęzione systemy korzeniowe pobierają z gleby wodę oraz składniki odżywcze, przez co delikatniejsze kwiaty ozdobne zaczynają marnieć i wolniej rosną. Ciekawym przyrządem do walki z niechcianymi roślinami jest narzędzie do wyrywania chwastów wraz z korzeniami. Na czym polega jego fenomen? Przede wszystkim jest prosty w użyciu, skuteczny i ekologiczny. Cena: niecałe 35 złotych.
Opryskiwacz ciśnieniowy
Jeśli ręczne wyrywanie chwastów jest dla nas za bardzo męczące, z pomocą przychodzi opryskiwacz ogrodowy marki Meec. Dzięki wbudowanym pasom barkowym oraz dyszy z możliwością długotrwałej pracy, możemy założyć go na plecy. Pojemność opryskiwacza to 5 litrów, zaś zbiornik został wykonany z wytrzymałego polietylenu. Cena: około 30 złotych.
Szpadel szpiczasty z drewnianym trzonkiem
Jeśli poszukujemy dobrego i taniego szpadla do wąskich grządek, warto zerknąć na model z drewnianym trzonkiem. Jego niewielkie wymiary (długość to 75 centymetrów), gwarantują wysoką precyzję nawet podczas pielęgnacji wąskich grządek. Ergonomiczny uchwyt z tworzywa sprawia, że narzędzie pewnie leży w dłoni. Cena: niespełna 27 złotych.
Końcówka do grabi
Kolejną, równie ciekawą propozycją jest końcówka do grabi, którą możemy przymocować do dowolnego drążka, oszczędzając przy tym nie tylko miejsce, ale również pieniądze. Druciane i długie “palce” pozwalają szybko i sprawnie odgarnąć liście z trawnika. Cena: 12 złotych.
Sadzarka do cebulek
Sadzenie cebulek nie należy do naszych ulubionych czynności. Jest czasochłonne, męczące i często kończy się bólem pleców. Aby więc usprawnić ten proces, warto zakupić specjalistyczną sadzarkę. Jest nie tylko łatwa w obsłudze, wytrzymała i pozwala wykonywać otwory w glebie o dowolnej szerokości, ale również znacznie przyśpiesza pracę. Cena: 12 złotych.
Posiadanie ogrodu nie musi się wiązać z wysokimi kosztami. W sklepach internetowych znajdziemy tańsze narzędzia ogrodnicze, które jakościowo są porównywalne do droższych modeli. Jeśli dodatkowo zastosujemy kilka trików, tj. zakup wyłącznie końcówki do grabi, wówczas zaoszczędzimy niemałą sumę pieniędzy. Pamiętajmy więc, że to nie grubość portfela, a właśnie spryt i wyobraźnia, pozwolą nam urządzić piękny i imponujący ogród.