EKO-dom: tanie i ekologiczne pranie
Ekologiczne pranie ma wiele zalet, o czym przekonał się niemal każdy, kto choć raz spróbował życia w zgodzie ze środowiskiem. Jest tak samo skuteczne jak to, do którego przywyknęliśmy przez lata, dlatego nie musimy się obawiać o czystość swoich ubrań. Dodatkowo, naturalne proszki są zdrowsze dla naszej skóry, ponieważ nie zawierają substancji drażniących, które mogłyby wywoływać alergię i stany zapalne. O tym, dlaczego warto przerzucić się na ekologiczne pranie, dowiemy się już za chwilę.
Ekologicznie znaczy dobrze
Trend na ekologiczne życie sprawia, że coraz większą uwagę przykładamy do tego, w jaki sposób żyjemy oraz czy nasze codzienne nawyki są dla nas zdrowe i bezpieczne. Zauważyliśmy również, że nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych doprowadziła do znacznej degradacji środowiska, co również skłoniło nas do rezygnacji z używania jednorazowych reklamówek oraz zakupu wody w plastikowych butelkach na rzecz dzbanków z filtrem. Czas więc pójść o krok dalej i zapoznać się z ekologicznym praniem, które jest nie tylko bardzo bezpieczne, ale również niezwykle skuteczne.
Zalety ekologicznego prania
Zanim zapoznamy się z zaletami ekologicznego prania, warto wiedzieć, co sprawia, że jest ono zgodne z eko-trendami. Pamiętajmy, że nie wystarczy odpowiedni środek piorący, aby móc mówić o zachowaniach przyjaznych środowisku. Ważne jest również:
- oszczędzanie wody - i choć w Polsce nie mamy problemów z dostępem do wody, jest jej coraz mniej. Z tego powodu warto sporządzić tygodniowy plan prania, aby uniknąć sytuacji, w której włączamy prawie pustą pralkę;
- zakup pralki o wysokiej klasie energetycznej - nowoczesne pralki posiadają wysoką klasę energetyczną, dzięki czemu pobór prądu jest na odpowiednio niskim poziomie.
Domowy proszek do prania
Proszek nie musi być ze sklepu. Równie dobrze możemy go zrobić samodzielnie. Jego główną zaletą jest wysoka skuteczność, ponieważ bez większych problemów usuwa plamy m.in. z: owoców, tłuszczu, farby, czerwonego wina, krwi, mazaków.
Jak samodzielnie zrobić proszek ekologiczny?
Do wykonania 600 gramów ekologicznego proszku będziemy potrzebować:
- 1 szklanka sody kalcynowanej,
- 1 szklanka boraksu,
- 1 szklanka nadwęglanu sodu,
- rękawiczki ochronne,
- słoik o pojemności 1 litra.
Wykonany samodzielnie proszek należy przechowywać w zamkniętym słoiku, aby nie dochodziła do niego wilgoć. Do 1 prania wystarczą 4 płaskie łyżki stołowe, czyli około 50 gramów.
Pasta na trudne plamy
Wśród ekologicznych środków do prania możemy również wyróżnić pastę do trudnych zabrudzeń. Do jej wykonania będzie nam potrzebny roztwór boraksu (1 łyżka boraksu na ½ litra wody). Mieszankę należy wetrzeć gąbką w zabrudzone miejsce, odczekać kilka minut, a następnie wyprać. Jeśli mamy problem z usunięciem tłustej plamy, możemy wykorzystać olejek eukaliptusowy. Już kilka kropel wystarczy, aby rozpuścić uporczywe zabrudzenie.
Ekologiczny środek do prania pieluch
W przypadku pieluch idealnie sprawdzi się mieszanka kilku łyżek kwasku cytrynowego i około 2-3 litrów gorącej wody. Namaczamy materiał, zostawiamy go na kilka godzin, a następnie wyciągamy i pierzemy jak zwykle. Pamiętajmy również o włączeniu wirowania, aby przed suszeniem usunąć nadmiar wody.
Naturalny proszek do prania, który kupimy w sklepie
W dobrze zaopatrzonych sklepach znajdziemy również gotowe proszki ekologiczne, które mają właściwości antyalergiczne. Ich koszt, w porównaniu do tradycyjnych środków piorących, jest nieco wyższy, jednak wyróżniają się wysoką wydajnością, dzięki czemu wystarczą nam na bardzo długo.
Kule piorące, czyli pranie bez użycia proszku
Ciekawym pomysłem na ekologiczne pranie mogą być tzw. wielorazowe kule piorące. Na czym polega ich działanie? Niestety nie są samowystarczalne, ponieważ w środku znajdują się granulki, które musimy samodzielnie dosypywać. Jednak nie uzupełniamy ich przed każdym praniem, bo wystarczy zrobić to raz na kilkadziesiąt użyć, co wiąże się z dużą oszczędnością.
Samodzielne wykonanie naturalnego proszku do prania nie zajmie nam dużo czasu, zaś efekty mogą nas pozytywnie zaskoczyć. I nie musimy wcale wydawać dużo pieniędzy na drogeryjne produkty, które - jak pokazuje doświadczenie - nie zawsze są zgodne z deklaracjami producentów.