Jak zaaranżować przestrzeń wokół domu przy pomocy płytek gresowych imitujących beton?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.
Z nadejściem cieplejszych dni coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Mimo że wtedy to natura jest największą dekoracją przestrzeni, warto zadbać o kilka kluczowych stref na zewnątrz. To, jaki materiał wybierzemy do zaaranżowania chodników i ścieżek wokół domu, wpłynie zarówno na codzienny komfort, jak i przyczyni się do stworzenia stylowej wizytówki mieszkańców budynku. Surowcem, po który najczęściej sięgają inwestorzy, jest gres –zwłaszcza ten imitujący beton! O tym, gdzie się sprawdzi i dlaczego warto go zastosować opowiadamy z marką Cerrad.
Witaj w świecie stylu, czyli kilka słów o strefie wejścia
Każdy inwestor zetknął się ze stwierdzeniem, że przestrzeń wokół domu to wizytówka jego mieszkańców. Odpowiednio poprowadzone ścieżki potrafią całkowicie odmienić wygląd posesji – dodając jej charakteru czy podkreślając jej atuty. Główny ciąg komunikacyjny, łączący furtkę z drzwiami zewnętrznymi, odgrywa też inną, istotną rolę – powinien gwarantować wygodne wejście i wyraźnie wskazywać kierunek drogi, a jednocześnie musi być klamrą kompozycyjną całej działki.
Nowoczesny budynek wymaga wprawy w kształtowaniu scenerii dokoła. Tutaj ważne będzie powiązanie funkcji dekoracyjnych z użytkowymi, a więc materiał wybrany do wykańczania przestrzeni wokół domu musi być zarówno praktyczny, jak i estetyczny. Kryteria te spełnia gres, który może do złudzenia przypominać kamień czy modny beton. Ostatni, pod postacią płytek Montego 2.0, idealnie wpisuje się w trendy stawiające na obiekty zaaranżowane zgodnie z modernistycznym kierunkiem. Jest też uniwersalnym kompanem dla fasady utrzymanej w stonowanych kolorach szarości, grafitów czy ponadczasowej bieli, oraz wykończonej za pomocą rozwiązań, takich jak cegła, szkło, blacha cynkowa czy drewno. Duże formaty płytek Cerrad (80x80cm, 40x80cm) o grubości 20 mm tworzą gładką powierzchnię o neutralnym charakterze, dopełniają elegancki krajobraz, nie stanowiąc przy okazji konkurencji dla zieleni dookoła.
Co ważne, gres imitujący beton z kolekcji Montego czy Lukka to nie tylko walory wizualne, lecz także funkcjonalność związana z brakiem konieczności impregnacji, łatwym montażem oraz maksymalną wytrzymałością na kaprysy pogody (m.in. wysokie temperatury, silne nasłonecznienie, mróz czy deszcz).
Płytki Montego oraz Lukka są podbarwiane w masie, co dla inwestora oznacza trwałość koloru przez cały czas eksploatacji oraz odporność na czynniki mechaniczne. Na dodatek rozwiązania stoją również na straży bezpieczeństwa, dzięki temu, że wykazują właściwości antypoślizgowe, określane klasą R11.
Ścieżki wokół domu i zasady symetrii
Główny ciąg komunikacyjny, czyli chodnik prowadzący do drzwi zewnętrznych musi jasno określać kierunek drogi, a więc jego zarys powinien być podporządkowany zasadom prostoty oraz funkcjonalności, tak by zapewniał wygodną komunikację, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy przekraczają furtkę. Inne reguły dotyczą jednak ścieżek ogrodowych, których zadaniem jest zachęcanie do spaceru i eksplorowania ogrodu. Tego typu alejki mogą więc meandrować pomiędzy rabatami kwitnących krzewów, a także czytelnie wskazywać strefy zieleńca, np. wypoczynkową, jadalnianą czy tę przeznaczoną do gry i zabawy. Planując ich rozkład, najlepiej zastanowić się, jak je poprowadzić, by z biegiem czasu domownicy nie tworzyli dróg „na skróty”, niszcząc przy tym starannie wypielęgnowany trawnik.
Klasyczna czy rustykalna architektura będzie prezentować się naturalniej, jeśli zaaranżujemy powierzchnie złożone z krętych alejek oraz fantazyjnych łuków łączących poszczególne strefy. W przypadku symetrycznych ogrodów stanowiących tło dla nowoczesnych obiektów najlepiej postawić na płyty układane ciągiem (tworzące w ten sposób jednolitą powierzchnię) albo zdecydować się na ażurowe, regularne trasy składające się z płytek gresowych Lukka 1.8 poprzedzielanych żwirkiem, korą czy trawą. Ich prosta forma oraz stonowana kolorystyka znakomicie odnajdą się pośród geometrycznie uformowanych krzewów oraz naturalnych szpalerów złożonych z żywopłotów, a także będą harmonizowały z bryłą oraz fasadą domu.
Drugą ważną kwestią związaną z kreowaniem utwardzonych nawierzchni wokół domu jest kolor płytek. Betonowa szarość – jako barwa neutralna i uniwersalna – idealnie dopełni pejzaż ogrodu, uwydatniając soczystą zieleń trawnika, jednak poza nią zwolennicy naturalności mogą sięgnąć po subtelne beże i brązy wariatów Lukka Dust czy Montego Desert – marki Cerrad. Takie ciepłe tony będą doskonałą alternatywą dla tych, którzy obawiają się chłodu i surowości minimalizmu.
Odkryj potencjał gresu na tarasie!
Ostatnim (i najważniejszym!) miejscem jest taras. To tam spędzamy najwięcej czasu podczas letnich i wiosennych wieczorów. Płytki imitujące beton mimo że na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z przytulnością, to celująco zdają egzamin w tej strefie ogrodu. Są harmonijnym uzupełnieniem dla innych naturalnych materiałów, a także potrafią umiejętnie podkreślić cechy najmodniejszych kierunków aranżacyjnych: minimalizmu, stylu industrialnego czy loftowego. Płytki Montego w odcieniu Antracyt lub Gris nadadzą przestrzeni wyrazisty charakter, a także pozwolą manipulować jej klimatem. Wystarczy, że wybierzmy proste modułowe meble i metalowe detale, by wystrój zyskał surowego sznytu. Gdy z kolei sięgniemy po drewniane krzesła i stoły, skutecznie zneutralizujemy chłód szarości, osiągając zrównoważoną całość.
Alternatywą dla wielkoformatowych płytek Montego Antracyt są rozwiązania z kolekcji Lukka Dust o efektownym odcieniu brązu. Wyłożona nimi powierzchnia sprawi wrażenie cieplejszej oraz bardziej naturalnej, przez co idealnie wpisze się w kanony urządzania skandynawskiego, klasycznego czy eklektycznego tarasu. Wspólnie z drewnem oraz rattanowymi meblami pozwoli uzyskać kameralną scenerię. Wystarczy dodać jedynie kilka miękkich poduch, wzorzystych pledów czy nastrojowych lamp wiszących na kablu, by altana zamieniła się w uroczą strefę odpoczynku i pozwalała celebrować chwile w otoczeniu natury.
Aranżacja ogrodu i stref wokół domu odpowiada za powodzenie projektu, który ma być wizytówką mieszkańców i świadczyć o ich dobrym guście. To jednak też solidna baza do tego, by beztroska na świeżym powietrzu nie kojarzyła się dodatkowo z koniecznością impregnacji podłoża, mozolnym czyszczeniem i nieestetycznym wyglądem, który jest następstwem intensywnej eksploatacji i urazów mechanicznych. Gres imitujący beton będzie więc rozwiązaniem zarówno praktycznym, jak i stylowym: ze względu na pogrubioną formę (Montego – 20mm, Lukka –18mm) przetrwa wiele, a jednocześnie umiejętnie wtopi się w naturalny krajobraz, nie stanowiąc konkurencji dla otaczającej zieleni.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Cerrad.