Styl Hampton we wnętrzach – zobacz, jak urządzić mieszkanie w nadmorskim klimacie!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Opoczno.
Styl Hampton to twórczy eklektyzm w wakacyjnym wydaniu, w którym znajdziemy zarówno marynistyczne detale, jak i akcenty glamour czy vintage. Rodowód kierunku sięga prestiżowej dzielnicy w stanie Nowy Jork w USA, gdzie z dala od zgiełku miasta rozciąga się panorama na lazurowe tafle Atlantyku i wyspę Long Island – azyl miliarderów, celebrytów i inwestorów. W nadmorskich miejscowościach, pomiędzy East Hampton a South Hampton, powstała dzielnica, która stała się kolebką nurtu, który dziś inspiruje do wnętrzarskich metamorfoz – nie tylko tych wakacyjnych. Jak urządzić mieszkanie pełne nadmorskiego klimatu, a przy tym zapewnić domownikom sporo przytulności oraz luksusu? Opoczno dzieli się z nami inspiracjami. Zobaczcie, jak przenieść Hampton do Polski!
Czym charakteryzuje styl się prosto z Long Island?
Hamptonowskie wnętrza są klasyczne, a jednocześnie pełne naturalnej swobody. Jest w nich element angielskiego ładu, paryskiego szyku, ale i szalonego boho czy eklektyzmu. To nieco scandi, szczypta marynistycznych inspiracji i mnóstwo ciepła rustyku czy Prowansji. Krótko mówiąc, to coś pomiędzy sielskością letniego domu na wsi a luksusową rezydencją ulokowaną w wielkomiejskiej aglomeracji, gdzie każda rzecz ma swoje z góry ustalone miejsce. Z tej fuzji aranżacyjnych motywów powstał wystrój, który jest jednocześnie elegancki, jak i prosty oraz harmonijny.
Co wyróżnia styl Hampton?
- Jasne kolory, które optycznie powiększają przestrzeń,
- Duża ilość światła – zarówno naturalnego, jak i sztucznego,
- Połączenia naturalnej prostoty z nutką stylu glamour,
- Przewaga naturalnych materiałów: drewna, wikliny, juty, trawy morskiej oraz kamienia.
Styl Hampton pełen jest przyrodniczych akcentów, dlatego jeśli chcesz uzyskać nadmorski klimat, wybierz drewno, wiklinę, jutę, trawę morską oraz kamień. Niech wystąpią na podłodze, w postaci dekoracji czy tła miękkich tapicerowanych siedzisk, puf oraz przeszklonych witrynek. Zamiast ciężkich i topornych mebli, sięgnij po lekkie, ażurowe konstrukcje, a w centralnym miejscu w salonie postaw przepastną sofę lub potężny narożnik, na którym (obowiązkowo!) spoczywać będą miękkie poduchy. Ma być świeżo, przestronnie i jasno, dlatego pierwsze skrzypce odgrywa światło – zarówno to naturalne, wpadające przez duże okna, jak i sztuczne; rozproszone w taki sposób, by kreować przytulną atmosferę. Głównym celem aranżacji jest wygoda w całym znaczeniu tego słowa.
Jakich kolorów nie może zabraknąć?
Paleta kolorów stylu Hampton odzwierciedla pejzaż z nadmorskich kurortów. Bazą rozświetlającą i optycznie powiększającą przestrzeń jest biel oddająca piękno morskiej piany, a odcieniami jej towarzyszącymi są stłumione beże przywołujące na myśl wszystkie odcienie piasku oraz brązy kojarzące się z naturalnym, wyrzuconym na brzeg drewnem. Pulę subtelnych tonacji uzupełniają akcenty szarości, błękit oceanu, jasny kobalt oraz pudrowe odmiany różu, lawendy czy mięty. Poza całą gamą spokojnych barw, w pomieszczeniach jest też miejsce dla mocniejszych i wyrazistych akcentów granatu, ultramaryny, czerwieni, szmaragdu czy żółci. Warto zastosować je pod postacią dodatków, a więc poduch, zasłon, wazonów czy obrazów.
Kolory stylu Hampton to:
- Biel, ciepłe beże oraz brązy,
- Pastele: mięta, lawenda, pudrowy róż,
- Niebieski pod każdą postacią: błękit, granat, kobalt, ultramaryna,
- Wyraziste barwy w roli akcentów dekoracyjnych: czerwień, szmaragd, żółć.
Jaka powinna być podłoga we wnętrzu w stylu Hampton?
Styl Hampton jest jasny, przejrzysty i daje wrażenie świeżości oraz lekkości. Aranżacja ma przywoływać na myśl ciepło domowego ogniska oraz zapewniać poczucie przytulności, ale w przypadku podłogi prócz estetyki liczy się też funkcjonalność, a materiał wybrany na posadzkę musi być również trwały i praktyczny. Zamiast litych desek czy parkietu z orzecha lub sosny (kosztownych, mniej wytrzymałych i wymagających impregnacji), lepiej wybrać płytki imitujące prawdziwe drewno.
Rozwiązania odwzorowujące naturalną kolorystykę dębu Classic Oak Warm Grey z kolekcji Wood Concept, marki Opoczno, dzięki matowemu wykończeniu oraz niepowtarzalnemu usłojeniu, wprowadzą do wnętrza pełnię harmonii, a do tego będą wytrzymałe na codzienną eksploatację oraz czynniki mechaniczne. Ich ciepłe wybarwienie będzie kontrastować z bielą, a także nawiąże do pozostałych drewnianych akcentów, takich jak wyeksponowane sufitowe belki, blaty stołów czy ażurowe komody.
Jeśli marzysz o bardziej romantycznym wystroju, sięgnij po płytki w delikatnych tonach szarości lub bielone, które spotęgują poczucie przestronności, a także będą współgrały z jasną bazą. Takie zestawienie nie dość, że zapewni kameralny nastrój sprzyjający odprężeniu, to również dodatkowo optycznie powiększy pomieszczenie – będzie więc znakomitą alternatywą dla małego salonu. Jako tło dla aranżacji o bardziej kobiecym charakterze sprawdzą się rozwiązania z kolekcji Classic Oak White lub Grand Wood Prime w wybarwieniach White, Light Grey oraz Grey.
Te subtelnie rozbielone płytki imitujące deski dębu są kwintesencją prostoty i naturalności, a ich urok skrywa się w lekko opalizującym wzorze ukazującym wybarwienia oraz sęki. Wystarczy jedynie, że uzupełnisz wystrój o pastelowe detale w odcieniu lawendy, pudrowego różu czy piaskowego beżu, postawisz na przeszklone witrynki, lekkie meble oraz miękkie dywany w stłumionych tonach, a w oknach powiesisz białe firanki lub kremowe zasłony. Całość będzie wówczas prezentowała się stylowo i elegancko.
Nie tylko drewno może uzupełnić klimatyczne wnętrze w stylu Hampton. Ze względu na nadmorskie inspiracje możesz umieścić w nim również materiały inspirowane urodą naturalnej skały. Taki zabieg sprawi, że pomieszczenie nabierze wyjątkowego charakteru i zyska wyjątkową bazę dla mebli oraz dodatków. Kamień mogą z powodzeniem zastąpić płytki z kolekcji Grand Stone marki Opoczno. Wariant Lake Stone wyróżnia się subtelną kolorystyką delikatnych szarości, których nierównomierne rysunki uzupełnia wyraziste użyłkowanie. Podłoga ułożona z takich płytek będzie prezentowała się prosto i naturalnie, a przy tym niezwykle elegancko, będąc idealnym uzupełnieniem stylu Hampton, który przecież uwielbia takie połączenia.
Równie efektowne płytki Newstone przywodzą na myśl litą, minimalistyczną skałę. Nieregularne wzory mogą stać się surowym akcentem w Hamptonowskim wnętrzu, łącząc je nierozerwalnie ze światem natury. Wprowadzą do środka nutę sielskiego klimatu i niewymuszoną prostotę, której urok podkreślisz naturalnymi materiałami oraz dodatkami w stylu glamour. Podobny efekt uzyskasz, wybierając płytki Quenos z kolekcji Grand Concrete inspirowane betonem.
Możesz również pójść o krok dalej i zamiast materiałów inspirowanych naturą, postawić na kolory, które kojarzą się z klimatem nadmorskich miast – błękit oraz biel. Podłoga utrzymana w takiej tonacji nie będzie wymagała wielu ozdób i z pewnością stanie się główną dekoracją wnętrza. W tej roli doskonale sprawdzą się płytki Monoblock w odcieniu pastel blue, blue oraz white. Możesz postawić na charakterystyczny monokolor lub dowolnie je miksować, układając geometryczne wzory. Kolorystyka przypominająca rozbijające się o brzeg morskie fale podkreśli nadmorski klimat stylu Hampton.
Jakie dodatki stworzą nadmorski klimat?
Wnętrza w stylu Hampton to zbiór umiejętnie dobranych dekoracji. Mogą to być zarówno naturalne dodatki (wiklinowe lub rattanowe kosze, ozdoby z lin, wełniane pledy i dywany, płócienne obrusy), jak i luksusowe detale (szklane wazony, porcelanowe misy, srebrne świeczniki czy mosiężne żyrandole). Skonfrontowane ze sobą w odpowiednich proporcjach zapewnią zaskakujący efekt! Na kanapach i sofach obowiązkowo gęsto ułóż poduchy. Niech będą to tekstylia z ciekawymi wzorami – począwszy od biało-granatowych pasów czy kotwic, a skończywszy na marokańskich koniczynach, kracie, sześciokątach, motywach marynistycznych oraz florystycznych. Zasada jest taka, że im więcej tych miękkich dekoracji w strefie wypoczynku, tym lepiej; przytulniej i wygodniej. Trzymaj się jednak wybranej konwencji albo zbliżonej kolorystyki, aby zapewnić stylistyczną spójność i nie wprowadzić niepotrzebnego chaosu.
Styl Hampton to sposób na to, by zaprosić do wnętrza mnóstwo sielankowej atmosfery i przytulności. Morskie kolory, naturalne materiały i wrażenie lekkości oraz swobody, które towarzyszą aranżacjom inspirowanym nowojorskim nadmorskim klimatem, są źródłem dobrej energii na co dzień – nawet wtedy, gdy za oknem panuje złota jesień czy w nos szczypie mroźna zima.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Opoczno.