Pastele, czyli sposób na nudę we wnętrzach – jak i z czym je łączyć?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Śnieżka.
Zachowawcza biel, ponadczasowe beże i stonowane szarości – to zdecydowanie jedne z najchętniej wybieranych kolorów podczas urządzania wnętrz. Są uniwersalne, wszechstronne, pasują do wielu stylów i aranżacji… ale czy to oznacza, że nie mogą się znudzić? Jeśli dopadła Cię wnętrzarska stagnacja i szukasz czegoś, co odmieni Twoje mieszkanie lub dom – mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie! Pastelowe kolory wprowadzą do środka pozytywną energię i przegonią aranżacyjną nudę. W jakich wnętrzach się sprawdzą i z czym je łączyć? Podpowiadamy!
Pastelowe kolory we wnętrzach – czy warto je wybrać?
Choć pastele kojarzą się głównie z pokojami dziecięcymi, to coraz częściej pojawiają się również w innych pomieszczeniach – reprezentacyjnym salonie, przytulnej sypialni czy kuchni. Sezon remontowy w pełni, jeśli więc chcesz przeprowadzić szybką metamorfozę domu czy mieszkania, malowanie ścian to najprostszy i najszybszy sposób, by to zrobić. Lato skłania do wyboru pozytywnych, pastelowych kolorów, które są nie tylko o wiele bardziej uniwersalne niż intensywne czy ciemne barwy, ale również wprowadzają do aranżacji sporo lekkości i optycznie rozjaśniają wnętrze.
Na jakie odcienie warto postawić?
- Pudrowy róż, również w nieco przybrudzonej odsłonie dusty pink. Piękne odcienie różu znajdziemy np. w palecie kolorów Śnieżki Satynowej, pod nazwami Błogi Poranek czy Figlarny Róż.
- Koralowy, który został wybrany kolorem roku 2019 przez Instytut Pantone. Subtelna, rozbielona odsłona Koralowy Szyk sprawdzi się świetnie w każdym wnętrzu.
- Błękit jest ponadczasowy i trudno odmówić mu uroku, kojarzony z bezkresnym niebem przywołuje pozytywne emocje i sprzyja koncentracji. Szeroka gama odcieni pozwala wybrać ten jeden, idealny: Szept Nocy, Sekretne Wyznanie, Lazurowe Wybrzeże, Nieśmiałe Spojrzenie czy Lodowy Błękit.
- Mięta, czyli subtelniejsza odskocznia od popularnych, ciemnych zieleni. Może występować z nimi w duecie lub solo, wprowadzając do środka odrobinę naturalnej energii. Jaki odcień mięty wybrać – klasyczne Miętowe Orzeźwienie lub Zwiewna Sukienka odświeżą każde pomieszczenie.
- Lawenda to nie tylko piękny kwiat, ale również bardzo efektowny kolor. Jest bardzo elegancki, choć subtelny. Który odcień lepiej sprawdzi się w twoim wnętrzu – delikatny Lawendowy Zachwyt, czy zdecydowana Królowa Nocy?
Pastelowe kolory ścian – z jakimi kolorami łączyć pastele?
Kolory pastelowe i neutralne
To najbezpieczniejsze, a równocześnie najbardziej eleganckie połączenie. Pastele możesz połączyć z bielą, delikatnymi odcieniami écru, beżem czy jasną szarością. Błękit, mięta, pudrowy róż, lawenda i rozbielone odcienie koloru żółtego zaprezentują się pięknie zarówno na ścianach, jak i w postaci dodatków. W pierwszym wypadku będą budowały charakter wnętrza, w drugim – stanowiły barwne uzupełnienie aranżacji. To bezpieczne i efektowne połączenie, które sprawdzi się w każdym wnętrzu.
Jasna kolorystyka pasuje zarówno do niewielkich, jak i przestronnych pomieszczeń. To również domena wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim – jeśli więc jesteś miłośnikiem aranżacji inspirowanych urodą dalekiej północy, to zestaw idealny dla Ciebie. Pastelowy róż na ścianach w salonie będzie pięknie współgrał z białą czy beżową sofą oraz innymi meblami utrzymanymi w tej tonacji. Całość zaprezentuje się lekko i dziewczęco, a przy tym bardzo przytulnie. Aranżację warto uzupełnić detalami wykonanymi z litego drewna, wikliny czy rattanu – mile widziane są również zielone rośliny.
Kolory intensywne i pastele
Świetnym pomysłem na wprowadzenie do wnętrza pasteli, bez obaw o uzyskanie zbyt delikatnego i niewyraźnego efektu jest zestawienie ich z kontrastowymi barwami. Takie niebanalne połączenia sprawiają, że pomieszczenie nabiera oryginalnego charakteru i przyciąga spojrzenia. Pudrowo różowa ściana może stać się tłem dla sofy w odcieniu butelkowej zieleni, podbijając głębię jej koloru. Świetnie prezentuje się również w połączeniu z czarnymi meblami, np. kuchenną zabudową w matowym wykończeniu.
Błękitna ściana w salonie może przybierać różne oblicza – raz zaprezentuje się po skandynawsku, innym razem po prowansalsku czy klasycznie. W zestawieniu z ciepłym oranżem, a także elementami koloru żółtego, złota i klasycznej czerwonej cegły błękit pokaże swój prawdziwy potencjał. Takie energetyczne połączenie wspaniale wpisuje się w klimat etno! Aranżację warto wzbogacić w kolorowe tekstylia ozdobione geometrycznymi deseniami, oryginalne lampy i pamiątki z dalekich podróży.
Różne odcienie pasteli
Czy połączenie mięty, rozbielonej żółci i brzoskwini w jednym wnętrzu może prezentować się dobrze? Z pewnością sprawdzi się doskonale w pokoju dziecka. Możesz również przemycić je do salonu, ubierając je w ciekawą formę – np. geometrycznego malowidła na jednej ze ścian. Taka kolorowa kompozycja stanie się charakterystyczną ozdobą wnętrza, a także zapewni Ci sporą dowolność w doborze dodatków i akcesoriów.
Pastele – z jakimi materiałami je łączyć?
Drewno, wiklina i rattan
Kolory pastelowe są bardzo uniwersalne, dlatego będą pasowały do wielu materiałów. Możesz swobodnie zestawiać je z drewnem – zarówno jasnym, ciemnym, jak i bielonym. Jeśli zdecydujesz się na barwy o ciepłej tonacji, uzyskasz tym samym bardzo przytulny klimat we wnętrzu, jeśli o zimnej – wnętrze nabierze elegancji. Idealnym towarzystwem dla pasteli będą również wiklina czy rattan, które sprawdzają się szczególnie we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, eko czy boho.
Miętowe ściany w sypialni wyczarują naturalny klimat we wnętrzu – wystarczy zestawić ją z drewnianymi akcentami oraz zielonymi akcentami w postaci wzorzystej pościeli, ciekawej grafiki na ścianie czy zielonych roślin. Pudrowy róż znajdzie swoje miejsce w skandynawskim salonie, gdzie razem z bielą i elementami drewna wyczaruje przytulny i rodzinny klimat. Błękit będzie świetną bazą, dla aranżacji w stylu eklektycznym, której odrobinę ciepła dodadzą drewniane akcenty i naturalne materiały.
Cegła
Pastele prezentują się również ciekawie w towarzystwie popularnej cegiełki – w kolorze białym, szarym, w odcieniach beżu czy klasycznej czerwieni. Połączenie neutralnej cegły oraz pasteli prezentuje się bardzo lekko i przytulnie, będzie więc pasowało do większości wnętrz a także, w zależności od dodatków, różnych stylów aranżacyjnych. Możesz również zdecydować się na barwny kontrast, np. poprzez zestawienie czerwonej cegły z pastelowymi zasłonkami. Surowa cegła złagodnieje, a efekt może Cię pozytywnie zaskoczyć.
Beton
Beton z pewnością nie jest naturalnym towarzystwem dla pasteli. Kojarzy się z przemysłowym klimatem, stanowiąc zupełne przeciwieństwo dla delikatnych, pastelowych kolorów. Są jednak sposoby na to, by „udomowić” beton i jednym z nich jest właśnie zestawienie go z pastelami. Pudrowy róż skutecznie przełamie surowość betonowej podłogi, stając się bazą dla eklektycznej aranżacji pełnej kontrastów.
Pastele to cała gama pięknych odcieni, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Są pozytywne, jasne i lekkie, pasują do wielu aranżacji. Można zestawiać je z barwami neutralnymi, intensywnymi, a także z innymi pastelami. Świetnie dogadują się również z najpopularniejszymi materiałami, takimi jak drewno, cegła czy beton. Warto więc wprowadzić je do swojego domu nie na chwilę, ale na dłużej! Ściany pomalowane na pastelowe kolory rozweselą domową przestrzeń, otaczając wszystkich mieszkańców aurą optymizmu i dobrego samopoczucia.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Śnieżka.