Jak dbać o drzwi, by korzystać z nich przez wiele lat? 7 wskazówek eksperta
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką POL-SKONE.
Tak, jak każdy inny element wyposażenia wnętrz, tak również drzwi wymagają odpowiedniego traktowania, by przez wiele lat prezentowały się po prostu dobrze i działały bez zarzutu. Duży wpływ na to, czy będziemy zadowoleni z wybranych drzwi, ma jakość wykonania oraz rodzaj użytych do produkcji materiałów. To jednak nie wszystko – na satysfakcję związaną z użytkowaniem drzwi składają się także: prawidłowe przechowywanie i późniejsze eksploatowanie, a w przypadku stolarki otworowej szczególne znaczenie ma montaż, który powinien odbyć się zgodnie z zaleceniami producenta. O czym jeszcze należy pamiętać? Oto 7 wskazówek eksperta firmy POL-SKONE.
1. Bezpieczny transport
Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób przewozimy drzwi. Po pierwsze – odpowiednio je zabezpieczmy, by nie uległy uszkodzeniom. Pamiętajmy, że opakowanie produktu zapewnia jedynie podstawową ochronę przed opadami atmosferycznymi oraz drobnymi uszkodzeniami, np. otarciami w trakcie załadunku czy rozładunku. Najlepiej przewozić drzwi w czystej i suchej skrzyni ładunkowej, pozbawionej wystających, ostrych elementów. Musimy również pamiętać, by w czasie przechowywania nie przygniatać skrzydeł, ani ościeżnic innymi przedmiotami, które mogłyby uszkodzić wystające ramki, zarysować szybę lub zniszczyć intarsje. Znaczenie ma również temperatura oraz wilgotność powietrza (nie większa niż przewidziana do eksploatacji drzwi, tj. 60%) – drzwi należy przechowywać w miejscach suchych i przewiewnych, o temperaturze dodatniej.
2. Optymalne warunki we wnętrzu
Optymalny poziom wilgotności, a także temperatury powietrza ma duże znaczenie nie tylko podczas transportu, ale podczas całego okresu użytkowania drzwi. Wilgoć jest najczęstszą przyczyną wypaczenia drzwi, dlatego warto upewnić się, że nie będą narażone poziom przewyższający 60%. Zwykle w domu wartość ta nie zostaje przekroczona, jednak w pomieszczeniach, takich jak łazienka poziom zawilgocenia może okresowo wzrastać, dlatego bardzo ważne jest, by zadbać o ich odpowiednią wentylację. Dodatnie temperatury panujące w domu są korzystne dla drzwi – problem może pojawić się w sytuacji, kiedy chcemy zainstalować je w nieogrzewanym pomieszczeniu. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na model odpowiednio przystosowany do niskich temperatur.
3. Poprawny montaż drzwi
Zanim przystąpimy do montażu drzwi, zadbajmy o wykończenie ścian oraz podłóg, a także zapoznajmy się z instrukcją montażu dołączoną do produktu. We wnętrzach, w których podłogi będą zmywane na mokro, warto przed montażem zabezpieczyć silikonem dolną krawędź ościeżnicy, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko wypaczenia lub odklejenia się okleiny pod wpływem wilgoci. Po zainstalowaniu drzwi nanieśmy silikon również na połączenie ościeżnicy z podłogą.
4. Pielęgnacja drzwi
By drzwi po kilku latach nadal prezentowały się równie dobrze, jak w dniu zakupu, warto poświęcić czas na ich pielęgnację. Skrzydła drzwiowe oraz ościeżnice wystarczy przetrzeć szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, który nie zawiera amoniaku – taki zabieg należy wykonywać co najmniej dwa razy w roku, by w ten sposób usunąć kurz oraz wszelkie zanieczyszczenia. Pamiętajmy, by środek czyszczący zawsze nakładać na szmatkę, a nie bezpośrednio na drzwi – warto zachować ostrożność, ponieważ wrażliwym na wilgoć skrzydłom może zaszkodzić duża ilość wody. Zrezygnujmy również z tłustych środków do czyszczenia czy nabłyszczania mebli, które mogą pozostawić po sobie nieestetyczne zacieki.
Zwróćmy również uwagę na to, że na powłoki laminowane, a także stalowe ościeżnice i szyby nie wolno nanosić środków o właściwościach nabłyszczających. Jak zatem pielęgnować szkło? Każdy rodzaj szkła: ornamentowe, gładkie czy matowe wystarczy umyć szmatką zwilżoną łagodnym środkiem przeznaczonym do czyszczenia szkła. Warto przy tym pamiętać, żeby zawsze myć całą powierzchnię szyby, a nie wyłącznie jej fragmenty – w ten sposób można wytrzeć nieodwracalną plamę (szczególnie na powierzchniach z matowego szkła).
5. Regulacja okuć
Najważniejszą funkcją drzwi jest płynne otwieranie i zamykanie. By sprawowały się bez zarzutu, warto przynajmniej raz w roku przeprowadzić regulację okuć, a także sprawdzić jakość wkrętów i w razie potrzeby je wymienić. Podczas eksploatowania kontrolujmy równość szczeliny między skrzydłem a ościeżnicą i sprawdzajmy, czy skrzydło otwiera się i zamyka prawidłowo – skrzydło nie może ocierać o ościeżnicę, a po zamknięciu powinno przylegać do uszczelki. Jeśli zauważymy nieprawidłowości, wykonajmy regulację:
- wkręcając lub wykręcając zawias w skrzydle,
- wsuwając lub wysuwając zawias w ościeżnicę.
6. Konserwacja i odświeżanie skrzydeł drzwiowych
Możemy stosować preparaty odpowiednio: przeznaczone do konwersacji drewna lub materiałów drewnopodobnych. Zawsze jednak warto przetestować preparat w mało widocznym miejscu. Taka próba pozwoli nam zapobiec potencjalnie nieudanym efektom działania środka konserwującego. Jeśli chcemy odświeżyć nasze drzwi, możemy je pomalować. Pamiętajmy jednak, aby nie malować czoła zamka, ani nie nakładać na nie agresywnych środków chemicznych.
7. Poprawne użytkowanie drzwi
To ostatnia, ale jedna z najważniejszych zasad, dzięki którym będziemy cieszyć się dłużej naszymi drzwiami. Co jednak oznacza „poprawne użytkowanie”?
- Drzwiami nie należy trzaskać ani wieszać na skrzydle ciężarów.
- Nie powinniśmy zmieniać ustawienia skrzydła w ościeżnicy, ponieważ może to pogorszyć jego funkcjonowanie.
- Nie zamykajmy skrzydła drzwiowego przy wysuniętych ryglach, ponieważ możemy w ten sposób uszkodzić ościeżnicę oraz zamontowane okucia.
O czym jeszcze warto pamiętać? By nie uszkodzić powłoki wykończeniowej, drzwi należy otwierać i zamykać wyłącznie za pomocą klamki, ewentualnie innych odpowiednio dobranych okuć, takich jak pochwyty czy dźwignie. Ważne jest również prawidłowe korzystanie z zamka magnetycznego – nie ryglujmy go kluczem czy zamknięciem toaletowym przy otwartych drzwiach, ponieważ może ulec demagnetyzacji.
Powyższe wskazówki to prosta recepta na przedłużenie bezawaryjnego funkcjonowania drzwi oraz zachowanie ich dobrego wyglądu. Stosowanie się do tych prostych reguł sprawi, że korzystanie z drzwi będzie komfortowe, a one same przez długi czas będą ozdabiać wnętrza naszego domu. Więcej informacji na temat prawidłowego użytkowania drzwi znajdziemy z instrukcji dołączonej do każdego produktu – zawarte w niej porady pomogą nam korzystać z drzwi w taki sposób, by służyły nam przez wiele lat.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką POL-SKONE.