Kuchnia industrialna – jak ją urządzić? 5 wskazówek
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką COMITOR Sp. z o.o..
Styl industrialny to dziś jeden z najpopularniejszych kierunków w architekturze wnętrz. Jego fenomen tkwi w prostocie form oraz niepowtarzalnym klimacie zaczerpniętym z przestrzeni przemysłowych, dawnych fabryk i hal produkcyjnych. Mimo surowego rodowodu, we wnętrzach urządzonych zgodnie z zasadami stylu industrialnego można czuć się przytulnie i komfortowo. Ich stylowy charakter niezmiennie zachwyca miłośników designerskich rozwiązań i z powodzeniem zastępuje tradycyjne rozwiązania w salonie czy sypialni, a także w kuchni. Tak jak my uwielbiasz styl industrialny, ale nie wiesz, jak urządzić loftową kuchnię w zaciszu własnego domu? Dziś we współpracy z marką Comitor przedstawiamy 5 wskazówek, które pomogą Ci zaaranżować kuchnię w stylu industrialnym!
1. Powiększ optycznie przestrzeń
Domeną wnętrz urządzonych w stylu industrialnym jest przestrzeń. Przestronne, pofabryczne wnętrza oryginalnych loftów zapewniają swobodę aranżacji, a otwarte wnętrza zapewniają poczucie wolności. To pomieszczenia o wysokich sufitach, pozbawione ścianek działowych, wypełnione naturalnym światłem, które wpada przez duże okna. Jak optycznie powiększyć kuchnię, by nabrała industrialnego charakteru? Jeśli wnętrze jest małe, warto pomyśleć o otwarciu go na salon – w takim wypadku wizualną granicą między strefami może stać się niewielka wyspa wyposażona w charakterystyczne, barowe hokery. Odsłoń okna i wpuść do wnętrza jak najwięcej światła, rezygnując z firan, zasłon czy rolet rzymskich.
2. Postaw na neutralne kolory
Styl industrialny opiera się na kolorach neutralnych takich jak szarości, biel oraz czerń. Te nienachalne barwy doskonale komponują się z materiałami typowymi dla pofabrycznych loftów. Jasne odcienie szarości oraz biel optycznie powiększą przestrzeń kuchni, a czerń doda jej zdecydowanego charakteru – warto jednak stosować ją z umiarem, np. jako funkcjonalny dodatek w postaci farby tablicowej. Warto zdecydować się na podłogę utrzymaną w estetyce drewna lub betonu, a materiały te mogą stać się punktem wyjścia dla doboru elementów wyposażenia, dodatków oraz dekoracji.
3. Wybierz surowe materiały
Kuchnia w stylu industrialnym to pomieszczenie wypełnione surowymi materiałami takimi jak lite drewno, beton czy cegła. Płytki imitujące drewno czy beton sprawdzą się doskonale na kuchennej podłodze. Możesz zdecydować się również na blaty wykonane z drewna lub inspirowane chropowatą strukturą betonu. Charakterystyczna, czerwona cegła świetnie zaprezentuje się zarówno na ścianie, jak i nad kuchennym blatem, czyli na backsplashu – jej powierzchnię warto zabezpieczyć odpowiednim impregnatem, by pozostała odporna na zabrudzenia.
Beton jest obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w aranżacji wnętrz. Pojawia się już nie tylko na podłogach, ale również na ścianach, a nawet na meblach czy dekoracjach. Comitor oferuje linię wyjątkowych zlewozmywaków Blanco, które idealnie wpiszą się w charakter loftowej (i nie tylko) kuchni. Mowa o zlewozmywakach Beton-Style, inspirowanych betonem – wyrazistym i charakterystycznym materiałem odpowiadającym potrzebom współczesnej architektury.
Zlewozmywaki wykonane są z kompozytu SILGRANIT® PuraDur® w kolorze Beton-Style, który perfekcyjnie oddaje urodę prawdziwego betonu, a przy tym doskonale pasuje do aranżacji współczesnych kuchni. Materiał ten jest łatwy w pielęgnacji, wytrzymały, a także przyjemny w dotyku, co podnosi komfort użytkowania strefy zmywania i wykonywania codziennych obowiązków. Gradient koloru Beton-Style jest niepowtarzalny – dzięki temu każdy zlewozmywak jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.
Modele zlewozmywaków Blanco z linii Beton-Style są wpuszczane w blat. Pasują do szafek w wymiarach 45, 50, 60, 80, a nawet 90 cm – dzięki temu z łatwością dobierzesz odpowiedni model do swoich mebli. Głębokie komory wyposażone są w higieniczny i zakryty przelew C-overflow® i doskonale wkomponowany system odpływowy InFino® - elegancki i łatwy w utrzymaniu czystości. InFino® idealnie uzupełnia zlewozmywaki SILGRANIT® PuraDur®, harmonizując z nimi prawie bez widocznych łączeń. Taka redukcja szczelin i krawędzi wpływa na minimalistyczny wygląd strefy zmywania, a przy tym ułatwia utrzymanie jej w czystości.
4. Poszukaj prostych mebli
Meble do kuchni w stylu industrialnym powinny być przede wszystkim proste, pozbawione zdobień czy frezowanych detali. W większych kuchniach dobrze sprawdzi się zabudowa w kolorze czarnym lub antracytowym w charakterystycznym, matowym wykończeniu. Mała loftowa kuchnia będzie prezentowała się świetnie, jeśli wyposażysz ją w meble w kolorze szarości lub wykonane z litego drewna. Istotne są również detale, np. uchwyty. Warto stawiać na proste, geometryczne formy wykonane z czarnego metalu lub chromu, albo wybrać meble z niewidocznymi uchwytami. W industrialnej kuchni mogą znaleźć się również stare meble – np. oryginalna gablotka, kredens czy przemysłowy regał. Pamiętaj, że w czasach, kiedy powstawały pierwsze, oryginalne lofty, często wyposażano je w przypadkowe meble, które nie zawsze do siebie pasowały.
5. Dobierz industrialne dodatki
Wybierając dodatki, stawiaj na materiały, które już pojawiły się w projekcie kuchni – drewno oraz beton. Nie zapomnij również o elementach wykonanych z metalu, który jest charakterystycznym detalem wnętrz industrialnych. Najbardziej efektownie prezentuje się ten w czarnym wydaniu. Możesz wprowadzić go do kuchni pod postacią uchwytów, wieszaczków, a nawet elementów takich jak włączniki świateł oraz same oprawy oświetleniowe. Świetnym pomysłem będzie również montaż czarnych baterii kuchennych. W tej roli sprawdzą się np. modele BLANCO FILO, BLANCO MIDA-S, BLANCO LINUS-S czy BLANCO AVONA-S oferowane przez Comitor. Wyróżnia je nie tylko charakterystyczne wykończenie, ale również nietuzinkowe kształty. Taka bateria stanie się subtelną ozdobą kuchennej przestrzeni.
Nieważne, czy mieszkasz w bloku z wielkiej płyty, czy w domku na przedmieściach – styl industrialny możesz z łatwością wprowadzić do każdego wnętrza. Odsłoń okna i wpuść do wnętrza naturalne światło, powiększ je optycznie za pomocą neutralnych kolorów, używaj surowych materiałów i stawiaj na proste rozwiązania. Pamiętając o tych kilku wskazówkach z pewnością zaprojektujesz piękną loftową kuchnię!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką COMITOR Sp. z o.o..