Jak usunąć kamień w łazience? Domowe sposoby na osad z kamienia
Jak usunąć kamień w łazience? To pytanie na pewno często pojawia się w Twojej głowie na widok brzydkich osadów z kamienia, które gromadzą się na umywalce, w brodziku, na drzwiach kabiny prysznicowej, w wannie, w toalecie czy na płytkach łazienkowych. Może się wydawać, że usuwanie kamienia w łazience jest syzyfową pracą, ale dziś podpowiadamy, jak łatwo się go pozbyć.
Skąd się bierze osad z kamienia w łazience?
Twardą wodę wyróżnia duża zawartość soli magnezu i soli wapnia. Działanie wysokiej temperatury sprawia, że z wody wytrąca się węglan wapnia. Jest to nieestetyczny osad, który nawarstwia się na armaturze łazienkowej. Narasta podczas użytkowania łazienki i może zatykać otwory w słuchawce prysznicowej czy perlator w kranie. W ten sposób ogranicza ciśnienie wody i zakłóca prawidłowe działanie armatury.
Jak usunąć kamień w łazience?
W sklepach i drogeriach znajdziesz mnóstwo środków do usuwania kamienia przeznaczonych do różnych powierzchni. Niestety preparaty te zawierają silne substancje toksyczne, które nie tylko mogą uszkodzić powierzchnię armatury łazienkowej, ale również niekorzystnie wpływają na organizm czy środowisko naturalne. Dlatego najlepiej wybrać ekologiczne i domowe środki czystości.
Domowe sposoby na kamień w łazience
Sok z cytryny
Wyciśnij sok z cytryny, wlej do butelki z rozpylaczem i stosuj na obszar pokryty kamiennym osadem. Spryskuj go co kilka minut, następnie spłucz czystą wodą i przetrzyj na sucho. To rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku trudno dostępnych miejsc.
Ocet
Osad z kamienia wokół kranów, na umywalce, w wannie czy na muszli toaletowej możesz usunąć octem. Zmocz zakamienioną powierzchnię octem i pozostaw na co najmniej godzinę. Trudniej dostępne miejsca, takie jak kran czy słuchawka prysznicowa, owiń szmatką namoczoną w occie. Następnie spłucz i wytrzyj do sucha. Czasem może się okazać, że należy taki zabieg powtórzyć kilka razy.
Coca-Cola
Ten popularny napój znany jest ze swoich właściwości odrdzewiania, ale okazuje się, że doskonale sprawdza się też przy usuwaniu kamienia w łazience. Coca-Cola świetnie usuwa kamień z muszli klozetowej. Wystarczy jedynie wlać do niej szklankę Coca-Coli, by usunąć nawet grubą warstwę osadu z kamienia.
Domowa pasta na kamień w łazience
Przygotuj pastę z 3 łyżek sody oczyszczonej i 1 łyżki wody. Taką domową pastę wetrzyj w powierzchnie, na których pojawił się osad z kamienia. Pozostaw na dwie godziny, a następnie zmyj i wytrzyj na sucho.
Jak usunąć kamień z kranów w łazience?
Jedną z trudniejszych powierzchni do utrzymania czystości w łazience są krany. Może na nich wystąpić nie tylko osad z kamienia, ale również osady z mydła. Polewanie ich sokiem z cytryny czy octem nie zadziała. Preparat spłynie, nie dając kwasowi możliwości, by wyczyścił kran. Miejscem najbardziej narażonym na gromadzenie się osadów z kamienia jest perlator czy miejsce, w którym kran łączy się z umywalką. Ale i na to mamy sprawdzony sposób! Spryskaj miękką szmatkę sokiem z cytryny lub octem. Owiń nią kran w taki sposób, aby przykryć powierzchnię z nagromadzoną warstwą kamienia. Zwiąż sznurkiem. Od czasu do czasu spryskaj szmatkę ponownie. Po kilku godzinach zdejmij ściereczkę i przetrzyj na sucho. Jeśli osad z kamienia nadal pozostaje, wówczas powyższą czynność należy kilka razy powtórzyć.
Jak usunąć kamień z toalety?
Czym usunąć kamień z muszli klozetowej? Istnieje wiele sposobów, by usunąć kamień z WC. Jednym z tańszych i bardzo skutecznych jest ocet. Wieczorem wlej butelkę octu do toalety i pozostaw na całą noc. Nie zapomnij spryskać krawędzi. Następnego dnia użyj szczotki do toalety, aby usunąć osady z kamienia. Zastosuj to rozwiązanie kilka razy, a zyskasz błyszczącą i pozbawioną osadów z kamienia muszlę klozetową. Ponadto warto prewencyjnie stosować szklankę Coca-Coli, która poza odrdzewianiem, usuwa uporczywe warstwy osadu z kamienia czy tłuszcz. Wlej napój na noc do toalety, wyszoruj ją, a rano spłucz i gotowe!
Jak usunąć kamień z drzwi kabiny prysznicowej?
Zastanawiasz się, czym umyć kabinę prysznicową? Białe wino jest doskonałym, ekologicznym środkiem do czyszczenia kamienia z brodzika i drzwi prysznicowych. Przelej je do butelki ze spryskiwaczem. Takim domowym środkiem czystości wystarczy spryskać drzwi kabiny prysznicowej i pozostawić na około pół godziny. Następnie spłukać i przetrzeć miękką ścierką. Zamiast białego wina możesz użyć octu w połączeniu z kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego, np. z pomarańczy.
Jak usunąć kamień z płytek łazienkowych?
Regularny kontakt wody z płytkami łazienkowymi powoduje osadzanie się nieestetycznego kamienia. Pojawia się on częściej tam, gdzie jest twarda woda. Na występowanie osadu z kamienia najbardziej narażone są płytki łazienkowe w okolicach umywalki, wanny czy kabiny prysznicowej. Przygotuj domowy płyn do usuwania kamiennych osadów. W tym celu wymieszaj sok z cytryny, wodę i ocet. Przy użyciu spryskiwacza nanieś domowy preparat odkamieniający na powierzchnię płytek i poleruj je, aż będą całkowicie czyste.
Jak usunąć kamień z wanny?
Jeśli posiadasz starą wannę emaliowaną, to najwyższy czas, aby kupić nową. Nawet naturalny kwas w postaci octu mógłby uszkodzić jej powierzchnię. Przed zastosowaniem tego łagodnego domowego środka czystości najlepiej zrobić test, by sprawdzić, czy nie uszkodzi powierzchni urządzeń sanitarnych. Wanny akrylowe są trwalsze i bardziej odporne, dlatego można je czyścić sokiem z cytryny lub octem. Wystarczy wlać ocet lub sok z cytryny do butelki z rozpylaczem i spryskać powierzchnię. Preparat pozostaw na 30 minut do 2 godzin (w przypadku bardziej uporczywych plam). Na koniec spłucz wannę, by usunąć z niej osady z kamienia.
Jak usunąć kamień w łazience? Jak widać usuwanie kamiennych osadów w łazience nie jest skomplikowane. Ważna jest cierpliwość, choć zdecydowanie lepiej po prostu regularnie czyścić łazienkę, aby nie dopuścić do pojawienia się grubej warstwy kamienia.