Płytki patchwork – gdzie je układać i do jakiego stylu będą pasować?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Opoczno.
Kiedyś terminem patchwork określano metodę szycia polegającą na łączeniu ze sobą łatek i skrawków tkanin. Zapoczątkowały ją twórcze kobiety z czasów wiktoriańskiej Anglii. Powstałe w ten sposób efektowne kompozycje były – i nadal są – niezwykłą ozdobą wnętrz. Płytki patchworkowe są efektem inspiracji tą techniką. To układanka misternych, geometrycznych wzorów, które idealnie sprawdzają się we współczesnych domach, stając się wyjątkową dekoracją każdej przestrzeni.
Mimo że korzenie patchworkowej techniki sięgają drugiej połowy XIX wieku, to stylowy upcykling zyskuje na popularności, przybierając coraz to nowe formy. Jeszcze do niedawna kojarzył się z poszewkami na poduszki, pledami oraz narzutami. W ostatnich latach hitem nie są jednak kolorowe tekstylia, a płytki ceramiczne z motywami roślinnymi albo geometrycznymi. Gdzie je wykorzystać? Czy sprawdzą się jako płytki kuchenne? Do jakiego stylu będą pasować i jak je układać, by nie wprowadzić wizualnego chaosu? Poznajcie inspirujące propozycje PATCHWORK CONCEPT, marki Opoczno.
W jakim pomieszczeniu sprawdzi się patchwork?
Płytki ceramiczne z patchworkowym wzorem dają wiele możliwości zastosowania. Najczęściej spotkać je można w przestrzeni kuchni, z uwagi na to, że wyróżniają się praktycznością. Na ich zróżnicowanej powierzchni znacznie trudniej dostrzec jakiekolwiek zabrudzenia, więc intensywna eksploatacja, zachlapania i tłuste plamy po kulinarnych eksperymentach nie są im straszne. W łazience skutecznie poradzą sobie z wydzieleniem określonych stref oraz zneutralizowaniem chłodu ceramiki, dzięki czemu ściany lub posadzka wyłożone drobnymi deseniami ożywią pomieszczenie i dodadzą wnętrzu energii. Takie same funkcje spełnią też w korytarzu lub na tarasie – jedynym warunkiem jest to, by wybrać solidny materiał, czyli gres.
Dlaczego gresy? Płytki ceramiczne tego typu są wysoce wytrzymałe na zarysowania oraz urazy mechaniczne. Dobrze znoszą wilgoć i zmienne temperatury, są nienasiąkliwe, a dzięki wysokiej klasie plamienia pozwolą szybko rozprawić się z uporczywymi zabrudzeniami. Właściwości mrozoodporne materiału spowodują też, że przetrwa on w niezmienionym stanie na zewnątrz bez względu na warunki atmosferyczne.
Płytki na podłogę czy ścianę?
Płytki do kuchni czy łazienki to skuteczny przepis na stylową oraz funkcjonalną aranżację. Pozostaje jedynie pytanie: układać je na podłodze czy ścianach, a może obydwu płaszczyznach? Biorąc pod uwagę niezwykle ozdobny charakter patchworku, warto przemyśleć jego rozmieszczenie, a oprócz samego wzoru należy zadbać też o odpowiednie sąsiedztwo. Tak wyraziste dekory najlepiej łączyć z jednolitymi powierzchniami, które zrównoważą efekt. Mogą nimi być płytki imitujące beton czy kamień, drewno lub cegła, a także stonowane kolory – barwy ziemi, szarości oraz beże.
Patchworkowe płytki ciekawie prezentują się na posadzce – zarówno zamontowane na całej powierzchni, jak i ułożone w formie „dywanu” lub niewielkich pasów połączonych z innymi kafelkami, dzięki czemu możliwe jest podzielenie przestrzeni na strefy. Takie płytki do kuchni na podłogę pozwolą wyodrębnić część z wyspą kuchenną lub stołem, a w łazience zaakcentują obszar z WC lub wanną. Należy jednak mieć na uwadze, że nieoczywiste desenie nie znoszą konkurencji, dlatego jeśli np. posadzka przyciąga wzrok za sprawą roślinne gomotywu PATCHWORK Naomi – marki Opoczno – to pozostałe elementy wystroju powinny być utrzymane w spokojnej stylistyce. W przeciwnym razie zamiast oryginalnego efektu osiągniemy wrażenie przesytu i niepotrzebnie przytłoczymy całość.
Aranżacje kuchenne i łazienkowe pełne są również patchworkowych inspiracji na ścianach! Dekoracyjne płytki można wykorzystać na większych fragmentach albo jako pojedyncze wstawki. Zdadzą egzamin w obszarze między blatem roboczym a szafkami wiszącymi w kuchni, bo nie dość, że ocieplą pomieszczenie i wprowadzą lekko vintage'owy klimat, to także będą sprzyjać utrzymaniu czystości. Jako płytki do łazienki sprawdzą się nad umywalką, za wanną czy w roli tła w kabinie prysznicowej. Mogą też przechodzić ze ściany na podłogę, co da oryginalne wrażenie optyczne.
Do jakiego stylu pasuje patchwork?
Patchwork wydaje się problematyczny, ale… to tylko pozory! Może wystąpić w postaci płytki do kuchni w stylu rustykalnym czy korespondować z kolorowym eklektyzmem albo klasyką w łazience. Ciekawe wzory sprawdzą się również w pomieszczeniach zaaranżowanych na skandynawską modłę. Wnętrza podporządkowane inspiracjom scandi pozbawione są skomplikowanych form i kształtów, cechują je spójność i harmonia, a baza złożona z jasnych, gładkich mebli, pasteli oraz naturalnego drewna jest idealnym tłem dla efektownych płytek PATCHWORK Vertigo, marki Opoczno. Geometryczny wzór podkreśli domową, przytulną atmosferę, a jednocześnie doda aranżacji wyrazistości i dzięki połączeniu bieli oraz czerni pozwoli na wprowadzenie ciemnych dodatków, które ożywią całość.
Stonowane biało-czarne oraz biało-szare kompozycje PATCHWORK Clover znakomicie pasują do wnętrz klasycznych, np. angielskich oraz francuskich, czy nowoczesnych wzbogaconych o nutkę vintage. Uzyskanie niebanalnego efektu jest zaskakująco proste! Gdy za tło na podłodze służy PATCHWORK Clover, dobrze jest stonować wystrój ścian jednolitymi płytkami, np. PS901 WHITE GLOSSY 29 X 89 Opoczno lub płytkami typu metro MONOBLOCK WHITE BAR GLOSSY 20x20 Opoczno, a następnie pokusić się o twórczą zabawę i łączenie starego z nowym. W łazience wystarczy zestawić modułowe meble z bardziej finezyjnymi kształtami ceramiki, a resztę uzupełnić za pomocą minimalistycznych baterii, kabiny z przeszkleniami ze szprosami czy lampami wiszącymi na kablu. W klimat vintage wpiszą się również postarzane drewno, dekoracje wyszperane na pchlim targu, ażurowe półki i grzejniki retro. Aranżacje łazienkowe w takim wydaniu zyskają na romantyczności, lekkości i elegancji, ale jednocześnie nie zabraknie im współczesnego sznytu.
Jak wykorzystać patchwork w nowoczesnej aranżacji?
Patchwork i styl nowoczesny? Dlaczego nie! Przecież przeciwieństwa się przyciągają, a szarości i betonowe powierzchnie wręcz wymagają nietuzinkowego towarzysza. Surowe, minimalistyczne tło umiejętnie wyeksponuje ornament PATCHWORK Kobe z kolekcji PATCHWORK CONCEPT Opoczno. Płytki łazienkowe tego typu zastosowane na podłodze lub ścianie przełamią monochromatyzm aranżacji, a rezultat ten spotęguje celowo postarzany wzór z nieregularnymi przetarciami.
Wniesie on do wnętrza nieco przytulności i ociepli wystrój, dodając mu klimatu vintage. W tym przypadku podczas wyboru dodatków warto pokusić się o dyscyplinę, stawiając na jakość, a nie ilość. Korzystnie prezentować się będą drewniane dekoracje (np. stołki i doniczki) noszące ślady wieloletniej eksploatacji, wieszak w formie drabiny czy naturalne rośliny.
Modne płytki do kuchni na ścianę i podłogę? Stylowe płytki do łazienki? Odpowiedź jest jedna – patchwork! Za ceramicznymi wzorami kryje się mnóstwo możliwości, dzięki którym wnętrza, niezależnie od ich przeznaczenia, zyskują na oryginalności. Ten twórczy splot dekoracyjnych elementów sprawdzi się w każdym stylu, pozwalając na indywidualne interpretacje i realizację najbardziej niebanalnych pomysłów.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Opoczno.