Marmur – czy będzie modny w 2020 roku? Bierzemy pod lupę jeden z najpopularniejszych wzorów ostatnich lat
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Opoczno.
Choć znany był już od starożytności i według niektórych urodą przewyższa drewno, to nie stanowił podstawowego budulca prywatnych mieszkań. Raczej kojarzył się z rezydencjami, wnętrzami pałaców czy obiektów sakralnych, np. Bazyliką Św. Piotra w Rzymie. Uchodził za dobro luksusowe, a co za tym idzie przeznaczone dla nielicznych. Dziś z jego potencjału korzystają projektanci i architekci, nie ograniczając się wyłącznie do miejsc kultu i apartamentów ociekających bogactwem.
Marmur– bo o nim mowa – gości zarówno na salonach, jak i w przytulnych kuchniach. Mimo że wciąż elegancki, to coraz bardziej obecny – nawet tam, gdzie zamiast ekskluzywności mamy do czynienia z ciepłym, domowym klimatem czy inspiracjami przeszłością. Materiał z sezonu na sezon zachwyca jeszcze mocniej. Czy w 2020 roku jego sława rozkwitnie na dobre? Odpowiedzi poszukamy razem z marką Opoczno.
Jaki marmur wybrać?
Marmur marmurowi nierówny. Ta metamorficzna skała, będąca inspiracją dla producentów, ma wiele twarzy. Każdą z nich wyróżniają charakterystyczne żyłki i sploty dopasowanych kolorów, które pomimo że przesądzają o atrakcyjności miejsca i wyraźnie akcentują swoją obecność, stanowią motyw ponadczasowy i pasują do wielu kierunków urządzania. Za ten fenomen odpowiada bogata paleta dostępnych odcieni oraz wzorów – obejmujących zarówno wersje stonowanej bieli, kości słoniowej czy ciepłych kremów, jak i mocnych czerwieni, zieleni, szarości czy głębokiej czerni. Wśród nich największą popularnością cieszą się te najbardziej neutralne propozycje; biele, szarości i czerń. To one opanowały trendy na kolejne sezony.
Gdzie i jak zastosować płytki marmurowe?
Szlachetność marmuru doceniają architekci, rzeźbiarze i projektanci. Niepowtarzalny wzór zdobi blaty stolików kawowych czy zamienia się w akcesoria dekoracyjne, dodając pomieszczeniu splendoru. Jego potencjał nie ogranicza się jednak wyłącznie do niewielkich powierzchni, bo dopiero na płaszczyznach ścian, podłóg czy schodów zobaczyć można jego nieprzeciętną urodę. Naturalny kamień poza tym, że dobrze przewodzi ciepło, jest też drogi, nasiąkliwy oraz wrażliwy na działanie niektórych substancji (np. soków z owoców i warzyw, tłuszczów), pod których wpływem się przebarwia i traci na jakości. Zamiast prawdziwego budulca, lepiej sięgnąć więc po materiały inspirowane jego pięknem, które do złudzenia przypominają pierwowzór, wykazując przy tym szereg pozytywnych cech użytkowych. Jedną z nich jest gres.
Z uwagi na korzystne właściwości gresu inspirowanego marmurem, materiał warto wykorzystać w obszarze roboczym między szafkami a blatem w kuchni, na posadzce w łazience lub w strefie prysznica, a także w korytarzu lub salonie, czyli miejscach narażonych na intensywną eksploatację, ścieranie i częste plamy. Płytki są bowiem odporne na zarysowania, wilgoć, zmienną temperaturę oraz bardzo łatwo się je czyści. Dodatkową zaletą płytek Opoczno Lake Stone jest to, że są to rozwiązania z barwioną masą, a więc nawet jeśli doszłoby do ich uszkodzenia, to powstały defekt jest praktycznie całkowicie niewidoczny. Barwieniu podlega bowiem cała masa, a nie tylko warstwa wykończeniowa.
Płytki gresowe o rysunku marmuru oprócz tego, że sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, mogą być układane na wiele sposobów – zarówno w połączeniu z drewnem, betonem czy farbą o jednolitym kolorze, jak i solo w aranżacji totallook, co nie dość, że nada wnętrzu szykownego klimatu, to zadziała optycznie. Przykładem tego może być biały kamień Opoczno z kolekcji Calacatta Gold, który użyty na ścianie i podłodze małej łazienki lub wąskiego przedpokoju wizualnie powiększy przestrzenie i rozświetli je, powodując, że wydadzą się na większe, niż są w rzeczywistości.
Marmur może też zastąpić tapetę za wezgłowiem łóżka w sypialni, będzie stanowił tło służące do wyeksponowania telewizora czy galerii rodzinnych zdjęć lub zaakcentuje strefę kąpieli. Ciekawie prezentuje się również jako okładzina blatu kuchennego i półek w łazience czy obudowa wanny lub kominka. W takich miejscach doskonale sprawdzi się czarny marmur, a właściwie płytki inspirowane szlachetną urodą tego materiału – Royal Black marki Opoczno. Choć czerń to nie wybór dla każdego, to osoby kreatywne, odważne i pewne siebie z pewnością docenią wyjątkowe piękno tego klasycznego koloru, złagodzone elementami eleganckiego złota. Płytki ułożone w wybranej strefie dodadzą wnętrzu stylu i luksusowego wyglądu, a polerowana powierzchnia pięknie odbije naturalne światło, optycznie powiększając przestrzeń.
W jakim stylu sprawdzi się marmur?
Pałacowy rodowód marmuru sprawił, że materiał stał się domeną wystroju glamour. Dziś z powodzeniem można go wykorzystać w aranżach klasycznych, nowoczesnych czy nawet tych, które słyną z pofabrycznego sznytu – stylach loftowym oraz industrialnym. Szlachetna skała często zdobi przestrzenie urządzone na eklektyczną modłę, dopełnia niezdyscyplinowane pomieszczenia art déco albo potęguje sterylność kierunku minimalistycznego. Ta wszechstronność zastosowania związana jest z uniwersalnością motywu oraz dostępnością rozwiązania w trzech wykończeniach: polerowanym – potęgującym blask i podkreślającym wykwintność – oraz matowym i lappato, które idealnie współgrają ze stonowanym wystrojem mieszkania.
Z czym łączyć płytki ceramiczne inspirowane marmurem?
Arsenał zestawień z marmurem w roli głównej jest całkiem spory, a możliwości stylizacyjne otwiera najczęściej wybierany duet – biały marmur Calacatta Gold i czerń. Ten kontrast robi wrażenie, zwłaszcza na zwolennikach minimalizmu oraz glamour. Jasne marmurowe tło doskonale wyeksponuje ciemne dodatki, armaturę łazienkową, lampy oraz meble, a nietypowe użyłkowania pozwolą na dekorację aranżacji za pomocą innego, ekskluzywnego materiału – złota!
Tę klasyczną kombinację kolorów można również odwrócić, tworząc projekt, w którym pierwsze skrzypce zagra czarny marmur. Taki element w postaci płytek Royal Black warto wprowadzić do wnętrz, w których dotychczas królowała biel lub tam, gdzie chcemy zrównoważyć jej odcień charakterystycznym, ciemnym kolorem. Złote i białe żyłki przecinające połyskującą powierzchnię płytek będą doskonale komponowały się z metalizowanymi dodatkami. W takiej konfrontacji należy jednak uważać, aby nie przekroczyć cienkiej granicy dobrego smaku. Najlepiej więc, by to szlachetne trio uzupełniły proste, geometryczne bryły oraz przeszklenia zapewniające wizualną lekkość.
Żeby przełamać surowość marmurowej bieli czy czerni, dobrze jest też wykorzystać stłumione beże oraz wprowadzić przedmioty wykonane z jasnego drewna. W łazience mogą to być proste konsole podtrzymujące umywalki czy lustra oprawione w drewnianą ramę. W sypialni czy pokoju dziennym pole do popisu jest szersze i obejmuje nie tylko meble, lecz także miękkie w dotyku tkaniny, jak puszysty dywan, welurowe obicia sof czy grube pledy przewieszone przez wygodne fotele. W przypadku białego marmuru, akcenty tego typu ocieplą wystrój będący połączeniem minimalizmu i naturalnego scandi, tłumiąc jednocześnie chłód marmurowych powierzchni. W przypadku czerni pozwolą natomiast udomowić elegancki kamień i nadać mu nowoczesnego charakteru.
Więcej ciepła w aranżacji z płytkami marmurowymi Lake Stone od Opoczno zapewnią intensywne odcienie granatu, bordo czy butelkowej zieleni. Ostatni kolor może wystąpić nie tylko w roli farby na ścianie czy tkaniny. Równie dobrym pomysłem będą tropikalne rośliny o dużych, rozłożystych liściach, jak monstera, bananowiec czy paprocie. W takiej kolorystycznej kombinacji korzystnie wypadną również ciemne drewno potęgujące głębię użytych tonacji oraz miedziane, złote lub czarne ozdoby. Efekt? Trochę elegancji, sporo świeżości i dyskretny pierwiastek luksusu, czyli to, z czego słyną nowoczesne stylizacje.
Biały lub szary marmur można też połączyć z pastelami – pudrowym różem, miętą czy chłopięcym Baby Blue. Wystrój będzie bardziej kobiecy, nabierze lekkości, ale dzięki motywowi szlachetnego kamienia nie straci swojego wytwornego charakteru. Idealnymi dodatkami w takiej scenerii będą miedź, czerń, lśniące złoto, srebro czy szkło.
Czy marmur będzie modny w 2020 roku? Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak! To ponadczasowy materiał, który zadomowił się we wnętrzach. Może być bazą chłodnego minimalizmu lub tłem w przestrzeni inspirowanej klimatem Skandynawii. Bez względu na styl, towarzyszące mu odcienie i dekoracje, gwarantuje nutkę elegancji, stając się ozdobą mieszkania.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Opoczno.