Trendy w wyposażeniu łazienek [RAPORT WZORNICZY]
Targi wnętrzarskie to wyjątkowe wydarzenia w kalendarzu projektantów, dziennikarzy, producentów wyposażenia i pasjonatów designu. To właśnie podczas dużych imprez wystawienniczych firmy z całego świata prezentują swoje nowości. Jeśli chodzi o temat łazienek, najbardziej popularne są targi ISH we Frankfurcie oraz Cersaie w Bolonii.
Design i technologia
Na targi ISH oraz Cersaie w tym roku łącznie przyjechało ponad 400 tys. osób zainteresowanych zarówno nowinkami wzorniczymi, jak i innowacyjnymi technologiami, które odgrywają ogromną rolę w projektowaniu wyposażenia łazienek. Dzięki rosnącej świadomości na temat ekologii i zagrożeń, które stwarzamy dla środowiska naturalnego (zarówno producenci, jak i konsumenci) firmy i projektanci sięgają po nowoczesne, biodegradowalne lub w pełni przetwarzalne materiały lub wykorzystują odpady powstałe przy produkcji innych rzeczy. To niezwykle istotne, aby w dzisiejszych czasach koncentrować się nie tylko na aspekcie wizualnym, ale też ideologicznym.
![Trendy w wyposażeniu łazienek](https://img.shmbk.pl/rimgsph/2_47d79a65-3439-41a7-8393-fc7a85864454_crop_625_375_zdjecie.jpg)
![Trendy w wyposażeniu łazienek](https://img.shmbk.pl/rimgsph/2_a37f9c64-452f-4825-88ec-d16e9f4ccbe2_crop_625_375_zdjecie.jpg)
Jak najprościej
Wśród prezentowanych na stoiskach produktów dominowały formy proste i minimalistyczne, ale zarazem dopracowane w najmniejszych szczegółach. Widać, że tego typu sprzęty są nadal najchętniej wybierane zarówno ze względu na uniwersalność (łatwo je ze sobą zestawiać i dopasować), jak i na wygodę – bez trudu można je utrzymać w czystości. Prostym formom najczęściej towarzyszą biel i czerń, ta druga pojawia się w łazience na coraz śmielej – nie tylko w formie detali, takich jak armatura czy okucia kabin prysznicowych, ale też w postaci dużych płaszczyzn (fronty mebli, ściany, podłogi). *Biała ceramika wciąż jest bardzo popularna, jednak łazienek sprawiających wrażenie niemal sterylnych, jest coraz mniej. Biel jest akcentem na tle czerni lub innych kolorów, powraca też w detalach, takich jak niewidziane przez jakiś czas elementy konstrukcyjne kabin.
Loft i wabi-sabi
Obecność czerni wynika z popularności stylu loftowego, który coraz śmielej wchodzi do łazienek. Supermodne są kabiny prysznicowe w czarnym wykończeniu, inspirowane stalowymi industrialnymi przeszkleniami. Towarzyszą im surowe drewno, bardzo ciemny, grafitowy lub czarny kamień, szary beton. Materiały te są również popularne w stylu wabi-sabi, który jakiś czas temu podbił świat wnętrz. Nawiązuje do azjatyckiej filozofii, według której ślady użytkowania danego przedmiotu są indywidualne, świadczą o historii, nadają rzeczom autentyczność i niepowtarzalny charakter. Przetarte lub „popękane” płytki, baterie o chropowatej, stylizowanej na skorodowaną powierzchni czy surowe, nieoszlifowane drewno stoją w kontrze do błyszczącego, ultranowoczesnego wyposażenia, kojarzącego się ze sterylnością.
A może pałac?
Sądząc po aranżacjach przygotowanych przez wystawców na targach, nie brakuje też klientów zainteresowanych produktami w stylu klasycznym czy wręcz pałacowym. Wanny na nóżkach, ceramika w stylu retro, mosiężne baterie z dwoma kurkami* – różnorodność modeli świadczy o tym, że nadal są popularne. Nawet te w wydaniu luksusowym, których design charakteryzuje przepych. Nie brakowało kryształów, srebra i złota, które zresztą staje się coraz bardziej popularne w każdym stylu. Powoli „dogania” czerń i biel – pokrywa meble, armaturę, ściany, podłogi… Wprowadza do łazienki blask i klasę. Co ważne – nie wygląda kiczowato. Występuje w wersji lśniącej i matowej.
Inspirowane naturą
W materiałach prym wiodą drewno i kamień, zrobione z nich są nawet wanny i umywalki, aczkolwiek to jeszcze dość ekstrawaganckie rozwiązanie. Przyjemne w dotyku i w odbiorze drewno jest ciepłe, neutralne, kojące zmysły, naturalne. Jego ogromną zaletą jest to, że pasuje do wszystkich innych materiałów – można zestawić je zarówno z ozdobnym kamieniem, jak i nowoczesną ceramiką czy kompozytami. Kamień z kolei wraz z rosnącą popularnością nabiera wyrazu – ma coraz bardziej kontrastowe użyłkowania i bardziej zróżnicowane barwy. Obok kamiennych elementów wyposażenia łazienek (od frontów mebli przez umywalki po gresy i okładziny ścienne) nie sposób przejść obojętnie. Podobnie, jak obok terazzo, czyli nowoczesnej, designerskiej interpretacji lastriko, które zachwyca szeroką gamą kolorystyczną – od subtelnych pasteli, przez tradycyjne szarości, po żywe i wesołe zielenie, róże, pomarańcze czy odcienie niebieskiego. Terazzo stosuje się nie tylko na ścianach i podłogach – „pstrokate” umywalki pojawiły się w ofercie większości uznanych producentów.
Wzory i kolory – dzieje się!
Mimo, że biała ceramika ma się dobrze, nie brakuje modeli umywalek i innego wyposażenia we wszystkich kolorach tęczy. Żywe barwy pojawiają się także – co oczywiste – na płytkach oraz na frontach mebli. Ściany pokrywają się rozmaitymi wzorami – od prostych, geometrycznych przez abstrakcyjne i roślinne po reprodukcje znanych dzieł sztuki. Wzory są zarówno drobne, jak i przeskalowane – w wersji makro prym wiodą kwiaty i egzotyczne liście. Wśród kształtów płytek również widać dużą różnorodność – wybierać można spośród mozaik, heksagonów oraz tradycyjnych kwadratów i prostokątów w różnych wielkościach. Ciekawym, alternatywnym rozwiązaniem do tradycyjnych płytek są w pełni wodoodporne tapety, które można stosować nawet pod prysznicem.
![Trendy w wyposażeniu łazienek](https://img.shmbk.pl/rimgsph/2_6d06ccc0-7172-48bc-b0a1-2bacd5dc037b_crop_625_375_zdjecie.jpg)
![Trendy w wyposażeniu łazienek](https://img.shmbk.pl/rimgsph/2_2fa7a905-af4e-42cd-bddc-649cca59157e_crop_625_375_zdjecie.jpg)
Łazienka jak pokój
Między innymi właśnie dzięki tapetom łazienki coraz bardziej przypominają wnętrza „zwykłych” pokojów. Wpływ mają na to również meble z zamykanymi szafkami i otwartymi półkami, w zasadzie nie różniące się od tych, którymi urządzamy salony czy sypialnie. W łazienkach pojawiają się nawet meble tapicerowane i dywany. Coraz częściej zaciera się też granica między łazienką a sypialnią – razem tworzą jedną, przestronną strefę relaksu.
Tekst: Zofia Malicka; zdjęcia: serwisy prasowe.