Jak urządzić sypialnię? Obalamy 3 najpopularniejsze mity
Są sny, z których warto jak najszybciej się obudzić. To m.in. mity o aranżacji sypialni, w które być może wierzysz także i Ty. Pewnie nieraz słyszałeś rady, jak urządzić małą sypialnię. Koniecznie pomaluj ją na biało! Jak urządzić wygodną sypialnię w bloku? Postaw na duże łóżko. Jak urządzić sypialnię na poddaszu? Zamontuj lampki nocne pod skosami. Ale czy to aby na pewno jedyna i cała prawda? Wraz z naszym ekspertem, architektem Amadeuszem Kulczykiem, obalamy 3 najpopularniejsze mity na temat aranżacji sypialni i przedstawiamy sprawdzone rozwiązania, które z powodzeniem zastąpią utarte, często szkodliwe schematy. A zatem jak urządzić sypialnię albo… jak jej nie urządzać?
MIT 1. – łóżko do sypialni musi być duże
Optymalne wymiary łóżka 2-osobowego to 160 x 200 cm.
Wygodne łóżko do sypialni dla wielu z Was oznacza pewnie jak największe posłanie, na którym bez przeszkód można przyjąć wybraną pozycję. Nie tędy jednak droga ani do komfortowego snu, ani do funkcjonalnej aranżacji sypialni! Najlepsze wymiary łóżka 2-osobowego to te najpopularniejsze, czyli 160 x 200 cm. Przy wyborze łóżka do sypialni nie powinieneś zatem kierować się jego wielkością, ale zwrócić uwagę na inne kwestie.
Jaki materac wybrać?
Podstawą dobrego odpoczynku wcale nie jest rozmiar czy model łóżka, ale odpowiedni materac. Jaki materac do spania pozwoli Ci spokojnie zasnąć? Ani za twardy, ani za miękki. Wybór jest łatwy: jeśli ważysz mniej niż 80 kg, kup materac z oznaczeniem H2, jeśli powyżej 80 kg – H3. A jeśli zastanawiasz się jeszcze, jaki materac wybrać – sprężynowy czy piankowy, tu odpowiedź nie będzie tak prosta. Materace sprężynowe uważa się za bardziej wytrzymałe, a materace piankowe za bardziej elastyczne, czyli lepiej dostosowujące się do ułożenia ciała. Nowoczesne materace tych dwóch typów posiadają jednak obie te zalety. Alergikom natomiast zdecydowanie polecamy materace lateksowe, które zapobiegają rozwojowi roztoczy.
Drewniane czy tapicerowane – jakie łóżko do sypialni najlepiej się sprawdzi?
Najbardziej wytrzymałe łóżko do sypialni to łóżko drewniane – to akurat nie mit. Łóżka tapicerowane są za to niewątpliwie bardziej efektowne i wygodne. Gładkie lub pikowane wezgłowia obite miękkimi tkaninami potrafią być prawdziwą ozdobą sypialni. Tapicerowane łóżko z wysokim zagłówkiem przypadnie do gustu zwłaszcza molom książkowym, którzy mogą się na nim swobodnie oprzeć. Takie łóżko również może być solidne – zwróć uwagę, czy zostało wyposażone w metalowy lub dębowy stelaż.
Jakie łóżko wybrać do małej sypialni?
Łóżko do małej sypialni nie musi być małe! Naturalnie możesz zdecydować się na węższy model (140 x 200 cm), ale warto rozważyć mniej oczywiste sposoby na zaoszczędzenie cennych centymetrów. Najwięcej miejsca możesz zyskać, wykorzystując przestrzeń pod łóżkiem. Łóżko z pojemnikiem pozwoli Ci nie tylko schować w nim pościel, ale i inne przedmioty, które w przeciwnym wypadku musiałyby się znaleźć w szafie. A na tę przecież brakuje miejsca w małej sypialni. Wybierz też taki model łóżka, którego rama nie wystaje poza materac, np. modne łóżko kontynentalne.
Jak ustawić łóżko w sypialni?
Ustawienie łóżka w sypialni jest równie ważne jak jego model i rodzaj materaca. Jeśli pozwala Ci na to metraż i kształt sypialni, ulokuj łóżko tak, by był do niego możliwy dostęp z trzech stron. Najlepiej jest też ustawić łóżko przy wolnej ścianie, gdzie nie ma okien i drzwi. Według zasad feng shui ważne jest również ustawienie łóżka względem stron świata. W myśl starożytnej sztuki planowania przestrzeni łóżko w sypialni powinno być ustawione tak, by głowa była skierowana na północ, a nogi na południe. Za niekorzystne uważa się też ustawienie łóżka na wprost drzwi.
MIT 2. – trzeba postawić na jasne kolory w sypialni
Kolory w sypialni zależą od Ciebie i mają przede wszystkim pozwolić Ci odpocząć.
Ile razy słyszałeś, że sypialnia, a zwłaszcza mała sypialnia w bloku, powinna być pomalowana na jasne kolory? Pewnie tyle, ile tak naprawdę masz możliwości wyboru kolorów ścian w sypialni, czyli całkiem sporo! Jeśli chodzi o malowanie sypialni, to nie ma jednej kolorystycznej zasady. Najważniejsze jest to, wśród jakich kolorów dobrze się czujesz i potrafisz odpocząć. Pomocną podpowiedzią może być psychologia koloru oraz obecne i nadchodzące trendy, które uwzględniają nie tylko walory estetyczne, ale i wagę naszego samopoczucia.
Najmodniejsze kolory sypialni w 2022 roku to barwy natury, zwłaszcza odcienie zieleni. Nie ukrywamy, że zielony to jeden z najlepszych kolorów do sypialni, bo kojarzy się z harmonią, a więc sprzyja relaksowi. Możesz wybierać od przygaszonych odcieni seledynu czy mięty (kolorem roku 2020 według ekspertów Dulux będzie Miętowa Szarość) po leśną, butelkową zieleń. Jaki kolor do sypialni jeszcze polecamy? Spokój i równowagę przyniesie też paleta niebieskich barw. Jeśli chcesz mieć sypialnię na czasie, wybierz modną Chińską Porcelanę, czyli atramentowo-kobaltowy odcień niebieskiego.
A jeżeli wciąż się obawiasz, że to za ciemne kolory do małej sypialni, możesz pomalować nimi tylko jedną ścianę. W wąskiej sypialni krótsza ściana w ciemnym kolorze nie tylko jej nie przytłoczy, ale optycznie skróci, czyli zapewni wnętrzu właściwe proporcje. Optyczne cuda potrafią też zdziałać tapety i fototapety w sypialni, znów niekoniecznie te w jasnych kolorach. Fototapeta na ścianie za łóżkiem w sypialni przedstawiająca krajobraz lub miasto stworzy wrażenie trójwymiarowości, a więc dodatkowej przestrzeni.
Zobacz też: Jak urządzić dużą sypialnię? Porady i pomysły na aranżację dużej sypialni
MIT 3. – wystarczające oświetlenie sypialni zapewnią lampki nocne
Oświetlenie sypialni powinno być wieloźródłowe.
- Lampki nocne oczywiście są potrzebne, ale tylko jako dodatkowe oświetlenie dekoracyjne sypialni. To one budują kameralny, intymny nastrój, który jest zaproszeniem do smacznego snu. Postawione na nocnym stoliku mogą być ciekawą ozdobą. Z tej roli świetnie wywiąże się także oświetlenie sypialni ledami, np. wokół sufitu. Jako nastrojowe lampy do sypialni sprawdzą się również klimatyczne girlandy z cotton balls albo łańcuchów z żarówkami.
- Za główne oświetlenie sypialni powinny jednak odpowiadać lampy sufitowe. To one mają być najmocniejsze, tak by inne źródła światła stanowiły tylko ich uzupełnienie. Gdzie powiesić lampę w sypialni? Najlepiej mniej więcej na jej środku, by światło było rozprowadzane równomiernie po całym pokoju. Pamiętaj też, że barwa światła w sypialni musi być ciepła, żeby panował w niej przyjemny klimat sprzyjający odpoczynkowi. Designerskie lampy do sypialni? Jesteśmy na tak! Delikatna lampa z piór czy efektowna lampa pająk to niezawodny sposób na to, byś przed snem mógł spojrzeć na coś pięknego.
- Trzecie źródło oświetlenia sypialni to lampki do czytania w łóżku. To typowe oświetlenie punktowe. Lampę do czytania możesz postawić na stoliku nocnym albo zamontować na ścianie za łóżkiem lub na jego wezgłowiu. To ostatnie rozwiązanie sprawdzi się jako oświetlenie sypialni na poddaszu, kiedy nad zagłówkiem łóżka nie ma już wolnej ściany. Jeśli kształt wnętrza pozwala Ci jednak na oświetlenie w sypialni nad łóżkiem, wybierz kinkiety, ale te, z których światło skierowane jest w dół, czyli prosto na kartki Twojej ulubionej książki.
Jak urządzić sypialnię? Przede wszystkim odważnie – bez zahamowań, mitów i uprzedzeń. Wyposażenie i wystrój tego wnętrza powinny odpowiadać głównie Tobie, a nie powszechnym wyobrażeniom na temat aranżacji sypialni. Urządzając sypialnię, zdaj się na nasze wskazówki i własną intuicję, a gwarantujemy, że będziesz spał jak dziecko!