Jakie płytki wybrać? Zobacz 7 trendów, które zostaną z nami na dłużej!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Opoczno.
Trendy zmieniają się co sezon. Niekiedy ciężko jest dotrzymać kroku wnętrzarskim tendencjom, nie wspominając już o urządzeniu mieszkania w zgodzie z bieżącymi inspiracjami. Jednak z ogromu modnych wzorów i odcieni często wyłaniają się motywy ponadczasowe – takie, które pozostają na topie znacznie dłużej niż kilka miesięcy. Mowa chociażby o szlachetnym drewnie, surowym betonie czy intrygującym patchworku. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Wspólnie z marką Opoczno opracowaliśmy zestawienie płytek, na które warto postawić.
Płytki typu metro
Stylowe, szalenie uniwersalne i wpisujące się w rozmaite konwencje wnętrzarskie – to właśnie płytki typu metro! Ich wygląd inspirowany jest małymi, ceramicznymi, frezowanymi kaflami o szkliwionej powierzchni, które zdobiły nowojorskie metro na początku XX wieku. Od tego czasu ich popularność ciągle wzrasta, a możliwości zastosowania nie ograniczają się wyłącznie do przestrzeni wzorowanych duchem minionych epok. Znakomicie odnajdują się też w aranżach skandynawskich, glamour, eklektycznych czy klasycznych, gdzie dopełniają design rodem ze starej kamienicy.
Jakie kolory płytek typu metro okażą się ponadczasowe? To przede wszystkim tonacje z palety barw podstawowych, a więc biel, czerń i szarość, które znajdziemy m.in. w kolekcji marki Opoczno. Śnieżna biel Metro Style White będzie obowiązkowym składnikiem wystroju scandi lub rustykalnego – zagwarantuje lekkie i przytulne wnętrze, które warto ocieplić drewnem i miękkimi tekstyliami. Równie harmonijną atmosferę zapewnią płytki Metro Style Grey w szarym wydaniu. Podkreślą estetykę industrialną lub vintage, ale sprawdzą się też w stylizacjach rodem z chłodnej Północy. Najlepiej więc zestawić je z akcentami typowymi dla tych kierunków: postarzanym drewnem o miodowym wybarwieniu, dekoracjami z kutego żelaza czy naturalnymi dodatkami z wikliny, juty oraz lnu.
Metro Style Black to z kolei doskonały element wieńczący klasyczną czarno-białą kuchnię czy łazienkę, a także efektowny sposób na przełamanie minimalistycznego wystroju, w którym pierwsze skrzypce odgrywają jasne odcienie. Położenie płytek w przestrzeni nad blatem czy w obrębie prysznica przełamie monotonię i doda całości wyrazistości. Szklisty połysk kafelek Metro Style spełni taką samą funkcję w konfrontacji z elegancją nurtu glamour. Kontrastujące zestawienie czerni z chromowanymi lub złotymi bateriami, dużą ilością przeszkleń i meblami o lakierowanych frontach wprowadzi do pomieszczenia potężną dawkę luksusowego charakteru.
Płytki wielkoformatowe
Nieprzerwanie, od kilku lat trendy wnętrzarskie opanowała moda na wielki format i nic nie zapowiada, że era płytek XL miałaby się zakończyć! Te powierzchnie – najczęściej oddające piękno betonu, kamienia, marmuru czy drewna – znakomicie eksponują wystrój aranżacji, budują jej charakter i niejednokrotnie nie potrzebują już żadnej konkurencji, aby przesądzić o oryginalnym efekcie. Rozmiar daleki od standardowego (od 30x60 cm do nawet 120x120 cm!) pozwala uzyskać gładkie, niemal bezspoinowe tło, które nie dość, że robi spektakularne wrażenie, to jest też praktyczne; optycznie powiększa przestrzeń i ze względu na minimalną ilość fugi ułatwia sprzątanie.
Inspiracje drewnem
Trendem, który bez wątpienia nigdy nie opuści modnych mieszkań, jest drewno! Kojarzy się z naturą, a ta jest ponadczasową inspiracją pasującą do każdej stylu – od nowoczesnego i klasycznego, po retro. Charakterystyczne sęki oraz usłojenie oddziałują na zmysły, dają efekt przytulności i mogą wystąpić w towarzystwie innych popularnych motywów, takich jak beton, kamień czy chropowata, czerwona cegła. Jedyny szkopuł tkwi w tym, że prawdziwy budulec jest mało praktyczny i podatny na działanie wody czy wilgoci, przez co po dłuższym czasie zastosowania może stracić na jakości. Ratunkiem dla miłośników naturalnego surowca są jednak gresowe płytki drewnopodobne, które swoim wyglądem nie odbiegają od pierwowzoru. Są odporne na uderzenia, agresywne detergenty, a nawet mróz, dlatego sprawdzają się nie tylko jako baza wystroju mieszkania, lecz także„łącznik” pokoju dziennego oraz tarasu.
Designerzy stawiają zarówno na płytki drewnopodobne, które realistycznie odwzorowują rysunek dębu czy orzecha, jak i wszelkiego rodzaju interpretacje: wyszarzane deski Classic Oak Grey z kolekcji Wood Concept czy rustykalne, postarzane slaby Natural Cold Brown z linii Grand Wood, marki Opoczno. Ich uzupełnieniem mogą być zgaszone biele (które jeszcze dosadniej wyeksponują autentyczny wzór), beże i kremy, a także jasny popiel, wenecki róż czy mięta. W takim zestawieniu pomieszczenie nabierze wizualnej lekkości oraz harmonii, sprzyjając całkowitemu odprężeniu.
Ciemne tonacje, począwszy od szmaragdowej zieleni, atramentowego granatu, kawowego brązu czy antracytu, także tworzą atrakcyjne połączenie z drewnem, zwłaszcza jeśli jest to egzotyczne wenge czy nasycone tonacje płytek drewnopodobnych Rustic Brown z kolekcji Grand Wood. Kompozycja tego typu wprowadzi do pomieszczenia nutkę tajemniczości oraz orientalnego klimatu i szczególnie dobrze wypadnie w sypialni czy łazience, gdzie relaks jest sprawą nadrzędną. W takiej kombinacji odcieni warto pamiętać, że kluczową zasadą jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Aby nie zdominować i nie przytłoczyć całości, najlepiej zdecydować się na kilka opraw – zarówno tych montowanych nad lustrem czy u sufitu, jak i postawionych na podłodze.
Beton udomowiony
Kolejny trend we wzornictwie, który zachwyca każdego roku, to beton. Hołduje przede wszystkim wnętrzom minimalistycznym i inspirowanym pofabrycznym designem, nie wiąże się jednak już z surowością i chłodem – teraz jest bardziej udomowiony, ocieplony drewnem, stłumiony miękkimi materiałami. Jego chropowata faktura stała się inspiracją do stworzenia płytek imitujących cement Quenos czy Grava Graphite i Grava White z kolekcji Grand Concrete od Opoczno.
Płytki dostępne są w różnych formatach oraz odcieniach pasujących do wielu kierunków urządzania, a dzięki doskonałym parametrom użytkowym i wysokiej wytrzymałości na intensywną eksploatację, zmienne temperatury oraz zarysowania zdadzą również egzamin na tarasie.
Betonowe powierzchnie są na tyle uniwersalne, że dobrze komponują się zarówno z czernią i grafitami, jak i bielą, pastelami czy radosnymi tonacjami żółci, czerwieni oraz limonki. Cementowe płytki staną się więc idealną bazą aranżacji – które świetnie zniosą wnętrzarskie metamorfozy i niczym kameleon dostosują się do aktualnej scenerii. Najczęściej wypełniają pomieszczenie urządzone na industrialną oraz loftową modłę, gdzie wspólnie z postarzanym drewnem, cegłą i metalowymi akcentami budują przemysłowy klimat. Ciekawie też będą prezentować się we wnętrzu total look z betonem architektonicznym na ścianie, poduchami w odcieniu marengo ułożonymi na kanapie oraz stalowymi akcesoriami.
Płytki imitujące marmur
Wzorem nieprzemijającym, luksusowym i neutralnym zarazem jest też marmur. Jego historia sięga pałacowych komnat, jednak płytki oddające piękno tego kamienia mają dziś znacznie większy zasięg. Pojawiają się w minimalistycznym salonie, skandynawskiej kuchni, eklektycznej sypialni czy łazience glamour.
Niezależnie od tego, gdzie zostaną użyte przesądzają o eleganckim charakterze pomieszczenia i stają się jego kluczową ozdobą, czego przykładem jest m.in. biały kamień Opoczno Calacatta Gold z kontrastującymi ciemniejszymi żyłowaniami. Warto połączyć go z czernią, grafitami, pudrowym różem czy butelkową zielenią.
Zwolennicy bardziej przytulnych aranżacji zamiast nasyconych odcieni i delikatnych pasteli, mogą postawić na drewno! Płytki Calacatta Gold w towarzystwie mebli wykonanych z desek sosny czy dębu zagwarantują kameralny nastrój w rytmie hygge czy scandi.
Czarny marmur także uchodzi za rozwiązanie o długim terminie przydatności! Jednak z uwagi na to, że może on przytłoczyć pomieszczenie, warto ograniczyć jego obecność do jednej, maksymalnie dwóch powierzchni. Efektowne białe i złote smugi widoczne na ciemnym, połyskującym tle z płytek Opoczno Royal Black mogą być niebanalną ozdobą ściany za telewizorem czy kominkiem. Świetnie sprawdzą się również w kuchni między szafkami. Taki wystrój rodem ze stylu glamour wręcz wymaga zastosowania pozłacanych lub chromowanych dodatków, które nawiążą do nieregularnych żył kamienia.
Efekt 3D na ścianie
Płytki strukturalne to kolejny wybór, który w swojej prostocie może być rozwiązaniem na lata. Przestrzenny efekt na ścianie, uzyskany za pomocą płytek Monoblock 3D Effect, wprowadzi do wnętrza dynamikę, zróżnicuje powierzchnie i pozwoli na optyczną grę kolorem i formą. Można je wykorzystać do wykończenia ściany za wezgłowiem łóżka lub obudować nimi kuchenną wyspę, dzięki czemu stanie się ona główną atrakcją przestrzeni. Trójwymiarowe kształty płytek od Opoczno dodatkowo wpisują się też w inną, ciągle modną konwencję związaną z geometrycznymi inspiracjami. Kwadraty, trójkąty, heksagony i romby szturmem wbiły na arenę trendów i od wielu lat dodają aranżacjom niepowtarzalnego sznytu. Nic nie wskazuje na to, że ten stan może się zmienić.
Stonowany patchwork
Dobrą passą przez ostanie lata cieszą się również patchworkowe wzory. O ile w przypadku kolorowych oraz pozornie niepasujących do siebie elementów istnieje ryzyko, że znudzą się po czasie i będą działać drażniąco, o tyle w kolekcjach o neutralnych oraz stonowanych barwach możemy przebierać do woli.
Na jakie więc propozycje postawić? Pomysłem na ponadczasowe wnętrze będą czarno-białe połączenia Patchwork Clover czy szarości Patchwork Kobe. Można je wykorzystać jako baza dla innych motywów i gładkich powierzchni czy przełamanie monochromatycznego tła. Będą znakomicie prezentować się w towarzystwie akcentów drewna i betonu, a także białych, czarnych czy miedzianych dodatków. Wniosą klasyczną nutę do naszych wnętrz.
Płytki patchwork dobrze jest potraktować jako element równoważący wystrój klasyczny, minimalistyczny lub nowoczesny, gdzie przeważają jednolite płaszczyzny. Wyrazisty dekor zastosowany (w umiarkowanych ilościach) na ścianie za wanną, w strefie prysznica czy na podłodze w kuchni ożywi całość i doda wnętrzu smaku – zwróci na siebie uwagę, ale i nie przytłoczy aranżacji. Miłośnicy klimatu retro, rustyku lub eklektyzmu także mogą po nie sięgnąć. Kafelki podkreślą wrażenie ciepła i nawiążą do tradycji – tradycji, która zawsze jest na czasie.
Moda przemija, pozostawiając po sobie zawsze coś, co niezależnie od stylu i okresu staje się ponadczasowe. Tak też jest w przypadku 7 wyżej wymienionych trendów. Płytki drewnopodobne, betonowe, patchworkowe,3D, imitujące marmur, te w formacie XL i mniejsze, typu metro, to przepis na wnętrze, które mimo upływu lat uchodzić będzie za inspirujące. Siłę tych wzorów nie osłabi żaden nowy motyw!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Opoczno.